גזר דין המוות ההמוני במצרים מביך את א-סיסי

הגנרל המתכוון להציג בקרוב את מועמדותו לנשיאות אינו רוצה להצטייר כרוצח אזרחים, ולכן כנראה שיימנע מביצוע העונש שנגזר על חברי האחים המוסלמים

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"פסקי דין מוות בסיטונות הם ההמצאה החדשה של מפת הדרכים (תוכנית הרפורמה הפוליטית שיזם הצבא בחודש יולי שעבר). זהו צדק מסוג מיוחד שהאנושות לא ראתה כמותו". כך כתב המשורר עבד אל-רחמן יוסף בדף הפייסבוק שלו, בתגובה לפסק הדין שגזר עונש מוות על 528 חברי תנועת האחים המוסלמים. "הפכנו לבדיחה של העולם", כתבה גולשת באתר עיתון מצרי יומי. גולש אחר הציע "להוציא את השופט עצמו להורג". היו גם כמובן גולשים שחיזקו את ידיו של השופט, סעיד יוסף סברי, כאלה שפסקו כי "זהו מחיר ראוי לטרוריסטים", אולם ספק אם יש מישהו במצרים שמאמין שפסק הדין הביזארי הזה ייצא לפועל.

השופט אמנם העביר את פסיקתו למופתי של מצרים, שעל פי חוק צריך לתת הכשר הלכתי לכל הוצאה להורג, אבל די לבחון את התנהלות המשפט - שתי ישיבות קצרות, ללא עדים ומבלי שעורכי הדין יוכלו להציג כראוי את טענותיהם - כדי להסיק שלערכאת הערעור תהיה עבודה קלה.

תומכות ותומכי הנשיא המודח מוחמד מורסי מפגינים בקהיר בעת מתן גזר הדין, אתמולצילום: אי–פי

מעבר להיבטים המשפטיים, פסק דין כזה מביך את הגנרל עבד אל-פתאח א-סיסי, שמתכוון להודיע בימים הקרובים רשמית על מועמדותו לנשיאות. על אף המערכה חסרת הפשרות שהוא מנהל נגד האחים המוסלמים, שכוללת מעצרים, חיסול "מבוקשים" ופרסום נרחב של נשק ותחמושת שנחשפים חדשות לבקרים בידי פעילי האחים, א-סיסי אינו רוצה להצטייר כרב-מרצח של אזרחים. את מי שהוא מגדיר כטרוריסטים, בקהיר או בסיני, הוא מעדיף לחסל בקרב ולא באמצעות בית משפט, קל וחומר לא בידי שופט מוזר שפסק דינו כבר מחולל תגובות רועשות בקרב ארגוני זכויות אדם במצרים.

ברור לא-סיסי שכל רמז על כוונה לבצע את פסק הדין יקים על מצרים לחצים בינלאומיים חסרי תקדים ויציג את משטרו כקרוב משפחה של משטר אסד. את לחציה של הקהילה הבינלאומית, ובעיקר את זו של ארה"ב, חש א-סיסי בכך שאינו מצליח לקבל את מטוסי האף-16, מסוקי האפאצ'י והטנקים שמצרים אמורה לקבל כסיוע צבאי, בשל התנגדות הקונגרס האמריקאי להעביר סיוע למדינה ששלטונה נתפס כהפיכה צבאית, על אף שהנשיא אובמה לא הגדירו ככזה.

לאחרונה יצאו 27 מדינות חברות באו"ם בהצהרת גינוי נוקבת נגד מצב זכויות האדם במצרים, שבה רבים מפעילי המהפכה, שאינם קשורים לאחים המוסלמים, נתונים במעצר או מאסר, או שאינם רשאים לעזוב את מצרים. מדינות באיחוד האירופי מבקרות גם הן את דרכי פעולתו של המשטר במצרים אשר מצדיק כל מעצר של פעילים בנימוק "מלחמה נגד הטרור".

שחרורו ממעצר של פעיל המחאה עלאא עבד אל-פתאח, שיחד עם אשתו מנאל חסן הקים בשנת 2005 את ה"בלוג של מנאל ועלאא", הוא אמנם בשורה טובה לשוחרי חופש הביטוי, אך מלכתחילה הוא נעצר על ידי הצבא באשמת "ארגון הפגנה בלתי חוקית ועימות עם אנשי ביטחון", שנשענה על חוק ההפגנות החדש שעורר התנגדות עזה בקרב פעילי המהפכה. זהו סוג האשמות שהצבא מטיח בפניהם של פעילים ליברלים אשר מבקרים את השלטון הצבאי כשם שפעלו נגד השלטון הטוטליטארי של האחים המוסלמים. מעצרים ומשפטים מהסוג הזה, גם כאשר החשודים משוחררים בערבות או כתב האישום נגדם מתבטל, בונים את גבולות הגזרה הצרים שבהם יוכלו לפעול בעתיד ומעידים על הפרשנות הקפוצה שא-סיסי נותן לחוקה החדשה. סעיפיה מחזקים אמנם את זכויות האדם, אבל הם תלויים בפרשנות מעשית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ