א-סיסי פרש מהצבא והכריז כי יתמודד על נשיאות מצרים

שר ההגנה הודיע על ההחלטה לאומה. המועצה הצבאית עדכנה את הנשיא הזמני. עוד 919 מאנשי האחים המוסלמים יועמדו לדין. הרוג במהומות בקהיר

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

שר ההגנה של , פילדמרשל , פרש הערב (רביעי) מהצבא המצרי והכריז כי יתמודד . במסר מצולם לאומה אמר א-סיסי: "בפני מצרים משימה קשה". הדיווחים על כוונתו להתפטר מראשות המועצה הצבאית העליונה החלו כבר בתחילת השבוע בעיתון סעודי ובסוכניות זרות, אך במצרים נזהרו מלהבליט אותם עד כה.

לפי דיווחים מהשעות האחרונות, המועצה הצבאית העליונה, שא־סיסי עומד בראשה, התכנסה כדי לקבל סקירה, שבמהלכה הודיע שר ההגנה על התפטרותו. לאחר מכן מסרה המועצה את ההחלטה לנשיא הזמני עדלי מנסור. לפני כן נאמר כי ההודעה על ההתפטרות של א-סיסי נדחתה עד לשובו של מנסור מפסגת הליגה הערבית בכוויית, שכן לפי החוק המצרית כל שינוי שכזה דורש את אישורו.

"אני חייל למען העם המצרי ואהיה בכל עמדה שהעם ירצה", אמר א-סיסי, "המצב הביטחוני והכלכלי קשה מאוד, והאבטלה גואה. אנחנו צריכים לבנות את מוסדות המדינה מחדש כדי להציל את המדינה – משימתנו העיקרית היא החזרת מעמדה של מצרים ובנייתה מחדש. לא נאפשר לגורמים חיצוניים להתערב בענייניה הפנימיים של מצרים".

כרזה של א-סיסי במרכז קהיר, החודשצילום: רויטרס

שר ההגנה הפורש ניסה להציג את האופי דמוקרטי כביכול שיהיו לבחירות ולשלטונו כנשיא לאחריהן. "כוונתי להתמודד לא מונעת מאף אחד אחר להתמודד ולהציג מועמדות, והעם המצרי הוא שיבחר. אני קורא לכל הפטריוטים לשלב ידיים למען מדינתנו ומולדתנו – מצרים. אני מקווה שנצליח לקדם את מצרים להיות ראשונה בין כל האומות. בניית העתיד נעשית בשיתוף פעולה בין המנהיג לעם. יש אחריות למנהיג, אבל גם לעם תפקיד מכריע".

"לא יהיה לי מסע בחירות, אבל אציג את המצע שלי בצורה צנועה וישירה, כי אין מקום לבזבוז כסף דווקא בעיתוי הזה. אפעל למען מצרים חופשית ודמוקרטית, וביומי האחרון במדים אני מצהיר כי אשמור על ביטחון מצרים ואלחם בטרור המאיים על ביטחונם של כל המצרים", הוסיף א-סיסי.

המועצה היתה אמורה גם להודיע על העלאתו בדרגה של הגנרל סודקי סובחי, כדי להעניק לו את תפקיד שר ההגנה במקום א־סיסי, ועל בחינת מועמדים לתפקיד הרמטכ"ל הבא של צבא מצרים.

תומך האחים המוסלמים יורה זיקוק לעבר כוחות הביטחון בקהירצילום: אי-אף-פי

ההכנות להתפטרות א־סיסי והחלפתו התנהלו בזהירות רבה בחודשים האחרונים, ובשבועיים האחרונים נערכו שינויים בצמרת המטכ"ל. נאמר שהם נעשו כהכנה למהלך וכדי למנוע זעזועים במטכ"ל, תוך כדי הבטחת נאמנות הצמרת החדשה. על המצע של הפילדמרשל שקדו בחודשים האחרונים בכירים מהצמרת המדינית והכלכלית המצרית, בהם שר החוץ לשעבר ומזכ"ל הליגה הערבית עמרו מוסא.

ברמה המדינה קיבלו במצרים חיזוק ממדינות ערב. בתום הפסגה של הליגה הערבית בכוויית נאמר כי בשנה הבאה היא תיערך בקהיר - מה שמחזיר את מצרים לעמדת הובלה בעולם הערבי. לפי ההערכות ההודעה לא היתה מקרית, ויש בה מסר של תמיכה של כמה מדינות מפתח, ובראשן סעודיה, בשלטון החדש במצרים ובנשיאותו הצפויה של א־סיסי.

כמו כן, היום הורה התובע הכללי של מצרים על שני משפטים המוניים חדשים נגד חברי האחים המוסלמים, שבהם יועמדו לדין 919 בני אדם. סוכנות הידיעות המצרית הרשמית מסרה כי גם המשפטים הללו ייערכו במחוז מיניה, שמדרום לקהיר, שם גזר השבוע שופט על 529 מואשמים, חברי התנועה.

במשפטים החדשים שהוכרזו יואשם גם מנהיג האחים המוסלמים מוחמד בדיע. 715 חברי התנועה, שהשלטון בקהיר הכריז שהיא ארגון טרור, יואשמו ברצח שישה בני אדם ובניסיון רצח של 51 אחרים בהמלך מתקפה על מוסדות המדינה ב-14 באוגוסט בשנה שעברה. נגד האחרים יוצגו אישומים בעבירות אלימות אחרות.

במקביל, נהרג אדם ושמונה נפגעו בעימותים בקהיר בין המשטרה לסטודנטים התומכים בנשיא המודח של מצרים מוחמד מורסי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ