נסראללה: אנחנו יותר חזקים מב-2006, אבל לא מעוניינים במלחמה עם ישראל

בנאום שנשא מזכ"ל חיזבאללה, הבהיר כי למרות שלא ייזום תקיפה, במידה וישראל תעשה זאת "התגובה שלנו תהיה הרבה יותר כואבת"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מזכ"ל הזהיר הערב (שבת) כי ארגונו הרבה יותר חזק, מיומן ומצויד בהשוואה ל-2006, ערב , אולם הבהיר כי אין בכוונתו ליזום מתקפה על ישראל. בנאום ששודר על גבי מסך במהלך פסטיבל תרבות שהתקיים בכפר עינתא בדרום לבנון, אמר מזכ"ל חיזבאללה: "אנחנו לא ניזום מלחמה ולא מעוניינים במלחמה, אבל אם יש מישהו בישראל חושב ליזום מתקפה על לבנון, הכוח שלנו יותר חזק, והתגובה שלנו תהיה הרבה יותר חזקה וכואבת מאשר במלחמת לבנון השנייה".

נסראללה קרא תיגר על מתנגדיו הפוליטים, וטען שההתנגדות, כלומר המאבק נגד ישראל של ארגונו, היא האוצר של המדינה הלבנונית. "לצערי הרב בישראל מודעים לכוחו של חיזבאללה ולאמצעים העומדים לרשות ההתנגדות הרבה יותר מגורמים אחרים בתוך לבנון ובמדינות ערב", אמר מזכ"ל חיזבאללה. לדבריו, ללא ההתנגדות והתעקשות ארגונו על הובלת המאבק נגד ישראל, "המפה הפוליטית באזור היתה שונה לחלוטין, וישראל וארה"ב היו מצליחות ליישם את כל מזימותיהן במזרח התיכון, לרבות ריסוק ההתנגדות הפלסטינית". כמו כן, הוסיף בפנייתו למתנגדיו הפוליטים כי "את העץ הפכנו לארונות עבור החיילים הציוניים שנכנסו על רגליהם וחזרו בארונות".

נאום נסראללה משודר בערוץ אל מנאר בלבנון, היוםצילום: אי-אף-פי

מרבית נאומו של נסראללה הוקדש לסוגיות הפנים של לבנון ולסוריה, וזאת על רק הרכבת הממשלה החדשה שחיזבאללה שותף לה, והוויכוח על המשך התחמשות הארגון מצד אחד ומעורבות במלחמה בסוריה מאידך. בנאום תקף מזכ"ל חיזבאללה בחריפות את מנהיגי מדינות ערב שהתכנסו בשבוע שעבר בפסגה הערבית בכווית. לטענתו, רוב מנהיגי ערב הגיעו למסקנה, שחיזבאללה ובני בריתו הבינו כבר לפני שלוש שנים, שהכוחות הנלחמים בסוריה נגד משטרו של בשאר אסד הם ביסודם ארגוני הג'יהאד העולמי ואל-קאעדה שמאיימים לא רק על סוריה ובני בריתה אלא על כל מדינות ערב. "אם אותם ארגונים (הפועלים בסוריה, ג"ק) ינצחו, הם ימחקו את כולנו ללא יוצא מהכלל, כולנו נימחק מהמפה הפוליטית באזור", הזהיר נסראללה.

הערב התפוצצה מכונית תופת סמוך למחסום צבאי בערסאל שבצפון מזרח לבנון, סמוך לגבול עם סוריה. על פי דיווחים ראשוניים, לפחות שלושה בני אדם נהרגו, ככל הנראה חיילים לבנונים. בשלב זה לא ברור מי עומד מאחורי הפיצוץ. בשל מיקומה, משמשת העיירה ערסאל כמקום מקלט לאלפי פליטים סורים שנמלטו מהתופת בארצם. כמו כן, לעיירה נמלטו גם מורדים סורים רבים.

הסוגיה הבוערת בזירה הפוליטית הלבנונית היא בחירת נשיא חדש ללבנון במקומו של מישל סלימאן שאמור לסיים את כהונתו במאי הקרוב. הערב התקיים מפגש בין ראשי המפלגות המארוניות הנוצריות במטרה להגיע להסכמות בין הזרמים. זאת מאחר ועל פי החוקה הלבנונית תפקיד הנשיא משוריין לבן העדה הנוצרית מארונית, והוא נבחר על ידי חברי הפרלמנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ