"הארץ"

בבית משפט בפקיסטאן הוגש היום (שני) כתב אישום נגד נשיא פקיסטאן לשעבר, הגנרל פרבז מושארף, המאשים אותו בבגידה. זהו מפקד הצבא הראשון במדינה המואשם בעבירה בסדר גודל כזה. מושארף, שהיה נשיא המדינה לתקופה הארוכה בהיסטוריה של פקיסטאן - בין השנים 2008-2001 - מואשם בכך שהשעה את החוקה באופן לא חוקי על ידי כך שהכריז על מצב חירום בשנת 2007. מושראף מכחיש את ההאשמות וטוען שהן פוליטיות.

מושארף נמצא במעצר בית בגין החשדות עליהם הואשם היום. באישום נטען כי ההחלטה על מצב החירום אפשרה לו בין היתר להטיל מעצר בית על שופטים בכירים ולפטר את נשיא בית המשפט העליון. הצעד, הנתפש כבלתי חוקתי, נעשה בשל חששו של מושארף כי השופטים יתנגדו לבחירתו המחודשת לנשיאות. מושארף דוחה את הביקורת וטוען כי הכריז על מצב החירום לנוכח הסכנה שנשקפה מהטליבאן.

תומך של מושראף בהפגנה מחוץ לבית המשפט בו הורשע בבגידהצילום: אי-אף-פי

הפרשה הובילה אז לערעור מעמדו של מושארף, עד שנאלץ לפרוש מתפקידו ב-2008. הוא יצא לגלות של ארבע שנים בדובאי ובלונדון, ובמארס שנה שעברה שב לפקיסטאן על מנת להשתתף בבחירות לפרלמנט. הוא זכה לקבלת פנים קרירה ומועמדותו נפסלה נוכח ההליכים המשפטיים העומדים נגדו.

ביוני אשתקד, בנאום מול הפרלמנט הפקיסטאני הצהיר ראש ממשלת פקיסטאן הנוכחי, נוואז שריף, כי יש להעמיד לדין את מושארף. שריף, בן 63, שכיהן פעמיים כראש ממשלה, הודח על ידי מושארף בהפיכה צבאית ונשלח ב-1999 לגלות בסעודיה, שנמשכה כמעט עשור. לאחר הדחתו על ידי מושארף יצא נגד הגנרלים במדינה, ומאז אנשי צבא רבים מתייחסים אליו בחשדנות. למרות עמדת שריף, רק בית המשפט הפדרלי יכול להאשים את מושארף בבגידה, כפי שעשה היום. האישום יכול להסתיים בעונש מוות או מאסר עולם.

כוח מיוחד שומר על בית המשפט בו הוקרא פסק הדין של מושראףצילום: אי-אף-פי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ