עדכונים שוטפים |

אחד מחוטפי עובדי השגרירות האמריקאית בטהראן ב-1979 נבחר לשגריר באו"ם

הפרלמנט בלבנון אישר חוק שנועד להילחם באלימות במשפחה ■ השר לענייני צדק ואיסלאם בכווית דחה ביקורת כאילו קרא להגביר את הג'יהאד בסוריה ומימן ארגוני טרור ■ יוסף חמדני כהן, הרב הראשי לשעבר של יהודי איראן, מת בגיל 98 ■ כל מה שקורה במזרח התיכון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

3/4/14

17:25: גורם במשרד ראש הממשלה של טורקיה אמר כי רשות התקשורת במדינה הסירה את החסימה על הרשת החברתית טוויטר שנמשכה שבועיים לאחר שבית המשפט לענייני חוקה פסל את הצעד בטענה כי הוא מפר את חופש הביטוי.

הגישה לשירות האינטרנטי נחסמה בשבועות שלפני הבחירות המקומיות בטורקיה, שנחשבו מבחן חשוב עבור ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן ומפלגתו. משתמשים רבים השתמשו ברשת החברתית האינטרנטית כדי להפיץ הקלטות של בכירים בממשלה.

הלוגו של טוויטר על רקע הדגל הטורקיצילום: רויטרס

14:20: ביקור נשיאותי ראשון באיראן מאז החתימה על ההסכם עם המערב: הנשיא חסן רוחאני פירסם בחשבון הטוויטר שלו כי נשיא אוסטריה נענה להזמנת טהראן, ויגיע בקרוב לביקור במדינה.

09:30: מספר הפליטים הסורים בלבנון חצה את קו המיליון בני אדם, כך דיווחה אתמול סוכנות הפליטים של האו"ם, וכינתה את המצב "אבן דרך הרסנית" עבור המדינה הערבית הקטנה שסובלת גם מבעיות פנים.

שלוש שנים אחרי תחילת מלחמת האזרחים בסוריה, לבנון הפכה למדינה עם ריכוז הפליטים הגבוה ביותר יחסית לנפש בעולם, והיא נאבקת להתמודד עם המשבר חסר התקדים בעזרת סוכנויות הסיוע.

מחמוד אחמדינג'אד, איראני אחר שלא היה רצוי במשרדי האו"ם בניו יורקצילום: בלומברג

02.04.14

14:30: דובר משרד הפנים באפגניסטאן מסר שמחבל מתאבד מהטליבאן גרם למותם של שישה שוטרים. המחבל, לבוש במדי צבא, פוצץ עצמו בשער משרד הפנים בבירה, קאבול, ברגע שהבחין בשוטרים מתקרבים למקום. זהו עוד פיגוע בשורה של פיגועים לקראת הבחירות לנשיאות שיתקיימו ב-4 באפריל, שאמורות לגרום למעבר השלטון הדמוקרטי הראשון במדינה. הפיגוע התרחש ביום האחרון בו מותר לעשות תעמולת בחירות. הטליבאן לקח אחריות על הפיגוע.

13:22: שלושה מטענים התפוצצו מחוץ לאוניברסיטת קהיר במצרים, מתוך כוונה לפגוע ביחידת משטרה לפיזור הפגנות שהגיעה למקום כדי להיערך לקראת הפגנה האמורה להתקיים שם. ידוע כי טארק אלמרגאווי, קצין בכיר במשטרה, נהרג בפיצוץ וכי אדם נוסף נהרג וארבעה נפצעו.

גורמים במצרים מוסרים כי שני המטענים הראשונים הוכנו ביד והתפוצצו בהפרש של שניות זה מזה. בהמשך התפוצץ מטען שלישי באותו המקום אך לא גרם לפצועים, כך לפי דיווח מצרי. בתשעת החודשים האחרונים, מאז שהצבא הדיח את מורסי, מתרבים פיגועי הטרור במצרים. בתחילה הם התרחשו בעיקר בסיני, אבל לאחרונה התפשטו גם לחלקים אחרים במצרים.

09:30: חמיד אבוטלבי, שהיה מעורב בחטיפת 52 עובדי השגרירות האמריקאית בטהראן ב-1979 והחזקתם למשך 444 ימים, נבחר על ידי משרד החוץ האיראני לשמש שגריר באו"ם. הסנאטור האמריקאי, טד קרוז, דרש מהסנאט לאסור את כניסתו לארה"ב ובכך למנוע ממנו את המינוי.

"לא ייתכן שבשם הדיפלומטיה, ארה"ב תהיה חייבת לארח אזרח זר שהפגין זילות במעמדם של דיפלומטים שעבדו בארצו. הוא טרוריסט לכל דבר ועניין", אמר קרוז. דובר המשלחת האיראנית באו"ם סירב להגיב, אך אבוטלבי אמר שהמעורבות שלו בחטיפת עובדי השגרירות האמריקאית היתה רק תרגום ומו"מ.

1.4.14

22:30: הפרלמנט בלבנון אישר חוק שנועד להילחם באלימות במשפחה, אך פעילים מזהירים כי הוא יספק רק הגנה מועטה על נשים. הפרלמנט שהתכנס לראשונה מאז אישור מינוי הממשלה החדשה בחודש שעבר, העביר את החוק בקלות מבלי רבים מהשינויים שהפעילים דרשו. "זה היה לא יותר מהצגה. החוק אושר בשתי דקות ללא אף אחד מהתיקונים המבוקשים", אמרה פאטן אבו צ'קרה, מארגון KAFA התומך בנשים שעברו התעללות. "החוק מעוות, והוא לא יבטיח הגנה אמיתית על נשים", אמרה.

אלפי מפגינים צעדו בביירות לפני שלושה שבועות בדרישה להוציא אל מחוץ לחוק אלימות בתוך המשפחה, בעקבות מותן של שתי נשים מוקדם יותר השנה כתוצאה מאלימות בביתן. ארגון KAFA הציע את החקיקה לפני שבע שנים, במטרה לקבוע עונשים על אלימות במשפחה ולספק הגנות לנשים. אך כשהחוק הגיע לפרלמנט הוא הוביל לפילוג בקרב פוליטיקאים, ותוקן בעקבות לחץ שהפעיל הארגון הדתי החזק במדינה. אחד התיקונים הסיר את ההתייחסות לנישואים בכפייה, ואחר קובע את זכות בן הזוג ליחסי מין, מה שלדברי מבקרים מאפשר אונס בנישואים.

19:00: עימותים אלימים פרצו בקהיר בשלוש ערים נוספות במצרים בין המשטרה לסטודנטים הנאמנים לנשיא המודח מוחמד מורסי. בקהיר, שוטרים וסטודנטים מאוניברסיטת עין שמס נאבקו ברחובות במשך שעות, כשהשוטרים השתמשו בגז מדמיע והצעירים משליכים לעברם אבנים. בעיר אסיוט, הנמצאת 400 קילומטרים דרומית לבירה, כ-45 בני אנשים, בהם 15 נערות ושני שוטרים, נפגעו בעימותים בין המשטרה לסטודנטים. שבעה מבין הצעירים המפגינים מעצרו. עימותים נוספים פרצו באלכסנדריה ובמנסורה. מאז הדחת מורסי ביולי פורצים כמעט מדי יום עימותים בין סטודנטים איסלאמיסטית לכוחות המשטרה.

15:20: השר לענייני צדק ואיסלאם בכווית דחה את הביקורת מגורמים בארה"ב כאילו קרא להגביר את הג'יהאד בסוריה ומימן ארגוני טרור הקשורים למורדים. סוכנות הידיעות KUNA דיווחה כי הקבינט של כווית פרסם הודעת הכחשה להאשמות שהוטחו בנייף אל-עג'מי. בהודעה נכתב כי הן "חסרות שחר וחסרות בסיס". בניגוד למדינות המפרץ, סעודיה וקטאר, המדיניות של כווית היא דווקא לא לחמש את המורדים בסוריה. לכן ההאשמות הפתיעו את כווית. נראה שהם כוונו כלפי איסוף התרומות שאל-עג'מי אחראי עליו למען הפליטים הסורים, שעל פי מקורות אמריקאיים זלגו גם אל המורדים.

14:54: ארגון זכויות האדם הבריטי Watchdog מדווח כי לפי הערכות, מספר המתים במלחמת האזרחים בסוריה עלה ללמעלה מ-150 אלף. הארגון טוען על פי הנתונים העדכניים ביותר 150,344 איש מתו מאז מארס 2011, כשהקרבות החלו, ביניהם 75,487 אזרחים.

31.3.14

22:49: הכוחות הנאמנים למשטר הסורי, בהם לוחמי מיליציות ומטוסי קרב, תקפו מטרות של המורדים במחוז לטקיה במאמץ להשתלט מחדש על הכפרים והעיירות באזור. מחוז לטקיה נחשב למעוז של משפחת אסד ושל המיעוט העלאווי במדינה.

פעילי אופוזיציה סיפרו כי צבא סוריה השתמש בקני ארטילריה ובמטוסים מפציצים כדי להלום בעמדות של המורדים בכמה פסגות אסטרטגיות. בטלוויזיה הממלכתית נאמר כי החיילים כבשו מחדש את אחת הגבעות הללו הידועה בשם "מצפה 45". זו נקודה שולטת שממנה אפשר לצפות על הנעשה בכל האזור. המורדים הכחישו את הדיווח.

לוחמי מורדים, בעיקר מארגונים איסלאמיים קיצוניים, בהם חזית א-נוסרה המזוהה עם אל-קאעדה, החלו במתקפה לפני 10 ימים על נקודות מרכזיות בצפון אזור לטקיה - לאורך הגבול עם טורקיה. עד כה עברו לשליטתם מעבר גבול וכמה יישובים, שהבולטת בהם היא העיירה קסאב. כמו כן, לראשונה מאז תחילת ההתקוממות בסוריה הם השיגו מוצא לים.

22:25: הכנסייה האורתודוקסית הסורית בחרה פטריארך חדש להנהיג אותה. את הכנסייה, אחד מזרמי הנצרות העתיקים ביותר, ינהיג סיריל אפרם קארים, סורי בן 48. על ההחלטה הודיע המטה של הכנסייה בביירות, בירת לבנון. קארים שהיה בישוף בארה"ב יחליף את איגנטיוס זאקה איוואס, שמת לפני 10 ימים בגרמניה בגיל 80.

15:51: השופט המצרי הדן - בהם ארבעה אזרחים זרים - המואשמים בהצטרפות או סיוע לארגון טרור ופגיעה בביטחון הלאומי הורה להוציא את הנאשמים מתוך כלוב הנאשמים כדי לשאול האם יש להם בקשות אישיות. בין הנאשמים נמצאים ראש השלוחה של רשת אל־ג'זירה בקהיר, העיתונאי המצרי־קנדי מוחמד עדל פהמי, וכתב בי־בי־סי לשעבר, האוסטרלי פיטר גריסט.

גריסט, לבוש במדים לבנים של הכלא המצרי ועם אזיקים על רגליו, אמר לשופט באמצעות מתורגמן: "אני עיתונאי עם שלושים שנות ניסיון. הרעיון שיש לי קשר כלשהו עם האחים המוסלמים הוא מגוחך. השאיפה היחידה שלנו בשלב זה היא לטהר את שמנו". אחד מחמשת הסטודנטים העומדים למשפט לצד העיתונאים, שאדי איברהים, אמר שאינם מקבלים טיפול רפואי הולם לאחר שהוכו במהלך מעצרם בדצמבר אשתקד.

"אנחנו מודים לך על כך שבפעם הראשונה זה שלושה חודשים ראינו רופא, אבל הפצעים כבר נעלמו", אמר וביקש שייערכו להם צילומי רנטגן כדי לבדוק את השברים בעצמותיהם בעקבות המכות. הוא הוסיף: "השיניים נפלו לי בגלל עוצמת המכות שקיבלתי".

פהמי אמר לעיתונאים במהלך הפסקה במשפט כי זו תקופה של "רכבת הרים רגשית. לא ייתכן שאחרי שלושה חודשים עדין לא ראינו את סרטון הווידאו שמהווה את הבסיס להאשמות נגדנו". רשת אל־ג'זירה הגדירה את האישומים כ"אבסורדיים, חסרי בסיס ושקריים", והכחישה פעם נוספת כי אנשיה מסייעים לתנועת האחים המוסלמים, לאחר הפלת הנשיא מוחמד מורסי. אל־ג'זירה נמצאת בבעלות ממשלת קטאר, שתומכת באחים המוסלמים.

בעקבות תשומת הלב הבינלאומית למשפט, נשיא מצרים הזמני עדלי מנסור כתב למשפחות גריסט ופהמי שייעשה כל מאמץ לעבוד לקראת פיתרון מהיר של התיק. לאחר שהדיון הסתיים הורה השופט לשלוח את שלושת העיתונאים וחמשת הסטודנטים המעורבים חזרה לכלא עד הדיון הבא ב-10 באפריל.

14:12: יוסף חמדני כהן, הרב הראשי לשעבר של יהודי ואחד מאבני הדרך של הקהילה היהודית שם, מת בגיל 98. נציג יהודי איראן בפרלמנט, סיאמק מורה סדג', מסר שהרב מת ביום שישי ונקבר אתמול (ראשון). חמדני כהן היה המנהיג הרוחני של יהודי איראן בין השנים 1993-2007 ונותר דמות בכירה בקהילה גם אחרי שפרש באופן רשמי, והרב מסאלח גולסטני החליף אותו. קהילת יהודי איראן מונה כ-25 אלף איש, מיעוט קטן בתוך אוכלוסייה של 76 מיליון אזרחים. ובכל זאת, זו הקהילה היהודית הגדולה ביותר במזרח התיכון מחוץ לישראל, ואחת מהקהילות היהודיות הוותיקות בעולם, החיה שם זה 2,700 שנה.

13:46: שר התקשורת הסורי האשים את טורקיה שהיא שולחת לוחמים לגבול סוריה-טורקיה כדי לסייע למורדים להילחם בכוחות הממשל. הקרבות שמתחוללים במחוז לטקיה, אזור הולדתו של נשיא סוריה בשאר אל אסד, מעוררים עניין רב בשל רגישות האזור לנשיא. השר אומראן אל-זובי אמר היום (שני) בערוץ הטלוויזיה הלאומי של סוריה שטורקיה מאפשרת את הכניסה של כוחות זרים חמושים לתוך לטקיה. בעבר שררה בין שתי המדינות מערכת יחסים טובה, אבל זו התערערה כאשר טורקיה הביעה תמיכה בכוחות המורדים במלחמת האזרחים. עימותים אלימים נרשמו לאורך הגבול בין שתי המדינות מספר פעמים בשלוש השנים האחרונות. בשבוע שעבר, טורקיה אף יירטה מטוס קרב סורי בטענה שהפר את המרחב האווירי שלה.

פיגוע במצריםצילום: אי–פי

30.3.14

17:20: ועדת הבחירות המרכזית במצרים הודיעה כי הבחירות לנשיאות המדינה יתקיימו ב-26 וב-27 בחודש מאי. הגנרל עבד אל-פתאח א-סיסי, שהוא מתפטר מתפקידו כשר ההגנה והכריז כי ירוץ לנשיאות, ועל פי ההערכות צפוי לנצח. א-סיסי הביא להדחתו בקיץ האחרון של הנשיא מתנועת האחים המוסלמים, מוחמד מורסי.

14:04: לפחות שמונה אנשים נהרגו בעימותים בטורקיה, בין תומכי מפלגות מנוגדות. באחד העימותים, שהתרחש מחוץ לקלפי בעיר הטאי שבדרום טורקיה, הקרובה לגבול עם סוריה, נהרגו ארבעה אנשים ובעימותים באזורים נוספים נהרגו ארבעה נוספים. ידוע גם על לפחות 17 פצועים ברחבי המדינה.

משפחה ממחנה הפליטים הפלסטיני בדמשק, שנמצא תחת מצור כבד מיולי 2013 צילום: אי-אף-פי

10:18: שני עיתונאים שוחררו או ברחו אתמול (שבת) לאחר שהיו שבויים במשך שישה חודשים בידי קבוצת מורדים , השייכת לארגון אל-קאעדה. הכתב חביאר אספינוזה וצלם העיתונות ריקרדו גרסייה וילנובה הגיעו לסוריה בשנה שעברה כדי לסקר את הקרבות שם. כשניסו לעזוב את המדינה בספטמבר אשתקד נשבו על ידי המורדים. הם הוחזקו במשך שישה חודשים בעיר טאל עביאד במחוז ראקה שבמזרח המדינה, היכן שהמורדים שולטים.

אתמול יצר אספינוזה קשר עם העיתון "אל מונדו" וסיפר שהוא ווילנובה נמצאים בטורקיה, שם הם מקבלים טיפול רפואי. לא ברור אם הם שוחררו או הצליחו להימלט. היום הם עתידים להגיע לספרד. נכון לעכשיו נעדרים עדין לפחות תשעה עיתונאים זרים, עשרה עיתונאים סורים ועוד פעילים רבים ברשתות חברתיות, שככל הנראה שבויים בידי קבוצות מורדים או בידי כוחות פרו-אסד. סוריה נחשבת למקום המסוכן ביותר בעולם עבור עיתונאים, בגלל הסיכון להיחטף על ידי קבוצות המורדים או על ידי הכוחות פרו-אסד.

הגבול עם טורקיה נטוש, לאחר שהמורדים השתלטו על חלקים לאורך הגבול.צילום: אי-אף-פי

29.3.14

20:35: מכונית תופת התפוצצה סמוך למחסום צבאי בערסאל שבצפון מזרח לבנון על יד הגבול עם סוריה. בפיצוץ נהרגו שלושה חיילים לבנונים ונפצעו עוד ארבעה. ארגון סוני בשם "אחראר אל־סונה פי בעלבק" (הסונים החופשיים בבעלבק) נטל אחריות על הפיגוע. בהודעת הארגון, שפורסמה ברשת טוויטר, נאמר כי הפיגוע בוצע כ"נקמה על הרג פעיל של הארגון במהלך מעצר של צבא לבנון בשבוע שעבר וכמחאה על התערבות חיזבאללה במלחמה בסוריה". בשל מיקומה משמשת העיירה ערסאל כמקום מקלט לאלפי פליטים סורים שנמלטו מהתופת בארצם. כמו כן לעיירה נמלטו גם מורדים סורים רבים.

19:20: מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נשא נאום משודר בפסטיבל בלבנון (). לדבריו, "ההתנגדות היום הרבה יותר חזקה ומיומנת ממה שהיתה ב-2006 ובישראל יודעים זאת היטב". הוא הוסיף: "אנחנו לא ניזום מלחמה ולא מעוניינים במלחמה, אבל אם יש מישהו בישראל שחושב ליזום מתקפה על לבנון, התגובה שלנו והכוח שלנו הרבה יותר חזקים וכואבים ממה שהיה במלחמת לבנון השנייה".

13:45: צבא סוריה כבש מחדש שני כברים ליד הגבול עם לבנון לאחר שהניס מהם כוחות של המורדים, כך דיווחו כלי התקשורת הממלכתיים בדמשק. בדיווח נאמר כי הפעולה תסייע למשטר אסד לאבטח את הנתיב המחבר את הבירה עם חאלב, העיר הגדולה בסוריה, ועם החוף.

נפילתם של פילתה וראס מערה, מהמעוזים האחרונים של צבא סוריה החופשי באזור, כנראה יביא למעבר של לוחמים ופליטים על מעבר לגבול, ללבנון, ועלול להגביר עוד את חוסר היציבות במדינה השכנה.

פיטר גריסט מחייך אל המצלמה בזמן שהשופט מקשיב לדברי הנאשמים במשפטצילום: אי–פי

28/03/14

23:05: שלושה בני אדם לפחות נהרגו בעימותים במצרים בין תומכי האחים המוסלמים לכוחות הביטחון המצריים. העימותים פרצו על רקע הצהרתו של א-סיסי כי יתמודד לנשיאות המדינה, וכן על רקע

באתר האינטרנט של העיתון אל-דוסטור דווח כי בין ההרוגים העיתונאית המצרית מיידה אשרף, שסיקרה את העימותים.

23:00: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נפגש הערב עם עבדאללה מלך סעודיה בריאד. לדברי בכיר בממשל האמריקאי אובמה הבטיח למלך שארצות הברית לא תסכים ל"עסקת גרעין גרועה", עם איראן. לדברי הכביר, השניים סיכמו לשמור על תיאום אסטרטגי בין המדינות.

19:40:ממשל אובמה שוקל לאפשר משלוחים של מערכות הגנה אוויריות חדשות למורדים בסוריה. גורם בבית הלבן אמר לסוכנות הידיעות אי-פי מדובר בטילי כתף נגד מטוסים. השינוי הזה באסטרטגיה האמריקאית, בשעה שנשיא ארה"ב ברק אובמה מבקר בסעודיה, צפוי להתקבל בברכה בריאד. עד כה הסתפקו האמריקאים בשליחת אספקה, נשק קל ותחמושת.

יהודיות מתפללות לצד מוסלמיות בקבר הנביא דניאל בעיר סוסה שבאיראן, בחודש שעבר. האייתוללה עלי חמינאי הורה לחקוק על הקבר: "הנביא החכם דניאל, שהדריך מאמינים"צילום: אי-פי

אפשר שהמשלוחמים עצמם יבואו מסעודיה, התומכת בצבא סוריה החופשי, שעד כה שלחה ציוד דומה פנימה בגלל התנגדות ארה"ב. בכל אופן, אובמה אינו צפוי להודיע על החלטה סופית בנושא במהלך ביקורו בסעודיה. ההתנגדות האמריקאית לשליחת נשק מתקדם היתה האפשרות כי ייפול לידיהם של הפלגים הקיצוניים האנטי-אמריקאיים בקרב המורדים הסורים. אחד החששות הוא שישתמשו בנשק כדי להפיל מטוסי נוסעים.

18:46: הפטריארך של הכנסייה הסורית האורתודוקסית, אחד הזרמים העתיקים ביותר של הנצרות, הובא למנוחות היום בכפר ליד דמשק לאחר טקס אשכבה מפואר בקתדרלה בבירת סוריה. אבלים לבושים בשחור הגיעו לקתדרלה כדי לחלוק כבוד אחרון לאינגנטיוס זאקה איוואס, ושיבחו אותו על נאמנותו לכנסייה ולמדינה הסורית.

פעולות של המורדים נגד כפרים שרוב תושביהם נוצרים הגבירו את חששות המיעוטים הדתיים בסוריה מפני כוחם הגובר של הקיצונים הסונים בהתקוממות. הנוצרים הסורים סבורים שהם מטרה בשל מה שנראה כתמיכתם במשטר אסד. משפחתו של בשאר אסד גם היא נמנית עם מיעוט דתי, העלאווים - שהם קרובים רחוקים של האיסלאם השיעי.

18:02: סעדי קדאפי, אחד מבניו של הרודן הלובי לשעבר מועמר קדאפי, התנצל הלילה בפני העם בלוב על "ניסיונותיי לפגוע ביציבות המדינה", וביקש סליחה. "הייתי צריך לסייע בלידה מחדש של המדינה", הוסיף בסרטון ששודר בטלוויזיה הממלכתית הלובית.

סעדי קדאפי הוסגר מוקדם יותר החודש ללוב מניז'ר, שם ביקש לקבל מקלט מאז ההתקוממות ב-2011 שהפילה את משטר אביו. קדאפי הבן, בן 40, נראה בריא בסרטון. הוא יעמוד לדין בחודש הבא על כך שהורה לירות במפגינים בלתי חמושים.

עצרת תמיכה במפלגת האופוזיציה המרכזית "מפלגת הרפובליקה של העם" לקראת הבחירותצילום: רויטרס

27/03/14

14:38: רשתות שידור ועורכי דין שמתחו ביקורת על עונש המוות שהוטל השבוע על 529 פעילי האחים המוסלמים במצרים, יחקרו באשמת הכפשת בית המשפט, כך דיווח היום העיתון אל-אהרם. השופט שמסר את פסק הדין נגד הנאשמים בבית הדין הפלילי במיניה, הגיש את האישומים נגד שתי רשתות שידור וראש איגוד עורכי הדין המקומי.

ביום שני, לאחר שני שימועים קצרים, גזר השופט סעיד יוסף עונשי מוות על מאות הפעילים, שהורשעו בהרג שוטר והסתערות על תחנת משטרה בעיר באוגוסט. ראש איגוד עורכי הדין במיניה תיאר את ההליך כ"משפט המהיר ביותר בתולדות מצרים, ומקרה של זלזול בוטה בהליך הפלילי".

10:30: הסוכנות הבינלאומית למניעת הפצת נשק כימי אומרת כי יותר מ-49% מהחומרים הגולמיים בתוכנית הגז הרעיל וגז העצבים של סוריה המיועדים להשמדה הוצאו מחוץ למדינה. יתר החומרים יוצאו מסוריה עד סוף אפריל ולאחר מכן יושמדו בלב ים. בדו"ח שהגיש לאו"ם, מסר הארגון כי בסך הכל הוצאו מסוריה או הושמדו בשטחה 53.6% ממאגרי הנשק הכימי שברשותה.

בדו"ח נכתב כי סוריה התחייבה להיפטר מכל הנשק הכימי עד 13 באפריל, מלבד באזורים "שלא ניתן לגשת אליהם כרגע", בהם תאריך היעד הוא 27 באפריל. לפי ההסכם עם ממשלת אסד, הארסנל הכימי של סוריה יוסר ויושמד עד 30 ביוני. 

חביאר אספינוזה וריקרדו גרסייה וילנובה במאי 2012, לפני שנשבו בידי המורדים הסוריםצילום: אי–פי

26/3/14

18:05: התובע הכללי של מצרים הורה על שני משפטים המוניים חדשים נגד חברי האחים המוסלמים, שבהם יועמדו לדין 919 בני אדם. סוכנות הידיעות המצרית הרשמית מסרה כי גם המשפטים הללו ייערכו במחוז מיניה, שמדרום לקהיר, שם גזר השבוע שופט עונש מוות על 529 מואשמים, חברי התנועה.

במשפטים החדשים שהוכרזו יואשם גם מנהיג האחים המוסלמים מוחמד בדיע. 715 חברי התנועה, שהשלטון בקהיר הכריז שהיא ארגון טרור, יואשמו ברצח שישה בני אדם ובניסיון רצח של 51 אחרים בהמלך מתקפה על מוסדות המדינה ב-14 באוגוסט בשנה שעברה. נגד האחרים יוצגו אישומים בעבירות אלימות אחרות.

במקביל, נהרג אדם ושמונה נפגעו בעימותים בקהיר בין המשטרה לסטודנטים התומכים בנשיא המודח של מצרים מוחמד מורסי. האלימות באוניברסיטת קהיר פרצה ברקע הציפייה במצרים על הכרזת שר ההגנה, פילדמרשל עבד אל-פתאח א-סיסי, על התפטרותו מתפקידו כדי שיוכל להתמודד בבחירות לנשיאות.

13:45: קרבות מתחוללים בין מורדים לבין צבא סוריה בעיר חוף נוספת במחוז לטקיה - קסטל מעף. הקרבות היום (רביעי) הם המשך הקרבות באזור בימים האחרונים, שבמהלכם על העיר קסאב שעל הגבול עם טורקיה ועל רצועת חוף נוספת בקרבת מקום, מה שאיפשר להם לראשונה מאז תחילת הלחימה גישה לים.

נאום נסראללה משודר באל מנאר, היוםצילום: אי-אף-פי

13:37: עתה נודע כי משטרת טורקיה התעמתה באיסטנבול עם חמושים מהארגון הקיצוני "המדינה האיסלאמית של עיראק וסוריה", הענף העיראקי והסורי של אל-קאעדה. במהלך העימותים שלושה שוטרים נפצעו, כך מדווחת התקשורת המקומית. אתמול בלילה (שלישי), המשטרה וכוחות מיוחדים הסתערו על מחוז אומרנייה באיסטנבול, במה שנראה כמו מבצע מעצרים רחב. החשודים פתחו באש אל עבר השוטרים ופצעו שניים מהם. ישנם גם שני פצועים מקרב החמושים - גבר ואישה. המהומות פרצו לאחר שנודע כי הארגון הוא שעומד מאחורי הרג שני חיילים ושוטר טורקיים בסוף השבוע. ביום ראשון הקרוב יתקיימו בטורקיה בחירות והמצב שם מתוח מאוד.

13:06: בית משפט מנהלי באנקרה הורה לבטל את החלטת הרשויות בטורקיה ולפתוח מחדש את הגישה לטוויטר. טורקיה לרשת החברתית לפני שישה ימים, שעות ספורות לאחר שראש הממשלה, רג'פ טייפ ארדואן, נשבע "לחסל את טוויטר" ועורר סערה. לרשות התקשורת הטורקית (TIB) ישנה הזכות להתנגד לפסיקה, אך להערכת משפטנים, הגישה לרשת החברתית ככל הנראה תיפתח מחדש לפני שיתכנס דיון נוסף בעניין, כך דיווח האתר הטורקי "הורייט דיילי".

לאחר פסיקת בית המשפט פתחה טוויטר בשיחות עם הממשלה הטורקית באמצעות עורך דינה, כדי להבטיח למשתמשיה שהגישה לרשת החברתית תשוב בקרוב ושפרטיותם תשמר. מספר הציוצים שנשלחו בטורקיה ירד בשליש, מ-2.1 מיליון ציוצים ל-750 אלף ב-24 השעות הראשונות לחסימת האתר, ב-21 במארס.

ירידה נוספת הגיעה לאחר שהממשלה הרחיבה את האיסור גם על ספקים שהצליחו לעקוף את הגישה בכתובת הרגילה. ביום השני לאיסור, מספר הציוצים ירד ל-600 אלף אחרי שכתובות גישה נוספות נחסמו. נרשמה שוב ירידה ב-24 במארס, עם מחצית הציוצים מאשר לפני האיסור, כאשר הממשלה חסמה את הגישה על פי כתובות IP. האיסור על טוויטר גם הוריד את מספר הציוצים שנשלחו בשפה הטורקית מחוץ לטורקיה: מספרם ירד בחצי במשך שלושת הימים הראשונים מאז שהחל האיסור.

25.3.14

16:36: בעוד הנשיא הסורי בשאר אל אסד חוגג ניצחון בעייריה האסטרטגית יאברוד, השוכנת על גבול לבנון, נפתחה חזית הרבה יותר רגישה מבחינתו - והפעם במעוזו. כתבנו ג'קי חורי מוסר כי במחוז לקטיה ורצועת החוף החלו קרבות קשים. הקולונל מאלק אלכורדי, סגן מפקד צבא סוריה החופשית, הודיע הבוקר כי המורדים השתלטו על רצועה באורך שלושה ק״מ במסגרת תוכנית כוללת לשלוט בקטעים נרחבים של הגבול הטורקי.

שליטת המורדים ברצועת החוף היא התפתחות משמעותית מבחינת המורדים, כי זו הפעם הראשונה שתהיה להם גישה לחוף. לפי דיווחים בסוריה, חיל הים הסורי כבר מפגיז מטרות של המורדים בסמוך לחוף וכוחות גדולים מתחילים לנוע מהעיר חומס לכיוון לקטיה במגמה להחזיר את השליטה על העיירה קסב הגובלת בטורקיה. יש לציין כי למרות ההתקדמות של המורדים בגזרה זו, ברור לכל שללא סיוע צבאי ולוגיסטי לא יהיה ביכולתם להחזיק ברצועה עוד זמן רב.

חילוקי הדעות סביב סוריה בלטו היום בישיבת הפתיחה של הפסגה הערבית. לבנון ולאלגיריה איימו בנטישת הפסגה אם המושב של סוריה יאויש על ידי נציג האופוזיציה, בעוד סעודיה תמכה בהענקת המושב לנציג הקואליציה הלאומית הסורית, שחבריה נכחו באולם כאורחים ולא כנציגים רשמיים. על פי ההערכות, חילוקי הדעות ימנעו מהליגה לקבל החלטה אופרטיבית, ולכן הם יקראו למועצת הביטחון ליטול אחריות על המצב בסוריה.

11:00: במצרים החל היום משפט המונים נוסף, נגד 683 חברי האחים המוסלמים המואשמים ברצח וחבלה. בין הנאשמים גם מנהיגי תנועת האחים המוסלמים, בהם ראש התנועה, המדריך הכללי מוחמד בדיע. האישומים מתייחסים למהומות שפרצו ברחבי מצרים בעקבות ההסתערות כוחות הביטחון על מחנות האחים המוסלמים בקהיר בקיץ שעבר, בה נהרגו יותר מ-600 מפגינים.

הדיון מתנהל בעיר הדרומית מינייה, באותו בית משפט ש את דינם של 528 תומכי הנשיא המודח מוחמד מורסי, לאחר שהואשמו ברצח שוטר והתקפה של תחנת משטרה. רק 60 מ-683 הנאשמים נמצאים בבית המשפט. השאר נשפטים שלא בפניהם.

תומך האחים המוסלמים יורה זיקוק לעבר כוחות הביטחון בקהירצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ