פוסטר ענק של ילדה פקיסטאנית פונה למצפון של מפעילי המל"טים האמריקאיים

בעשור האחרון, מל"טים אמריקאיים הרגו אלפי פקיסטאנים. בתקווה למנוע הרג נוסף, תמונתה של ילדה שאיבדה את הוריה נפרסה באזור מועד לתקיפות

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

פרויקט אמנותי חדש, שהושק השבוע וכבר עשה גלים ברשת החברתית, שואף לעלות את המודעות למותם של מאות ילדים שנהרגים בתקיפות מל"טים (מטוסים ללא טייס) בפקיסטאן. כדי לפנות למפעילי המל"טים האמריקאיים, האמנים התקינו פוסטר ענק של ילדה פקיסטאנית באזור שידע תקיפות רבות, בתקווה כי גודל התמונה מבטיח כי היא תופיע בצגים של החיילים ותמנע קורבנות נוספים. 

שמו של המיזם, "לא ג'וק מעוך" (Not A Bug Splat), מתייחס לציטוט של מפעילי מל"טים במגזין האמריקאי "רולינג סטון", בה נחשף הסלנג השגור בפיהם של החיילים המפקחים ומבצעים את התקיפות האוויריות מרחוק. כפי שנכתב באתר הפרויקט, "בסלנג של מפעילי מל"טים צבאיים, ההרוגים מכונים 'ג'וק מעוך', בגלל שהגופות נראות כמו חרק שנמחץ בתמונות המטושטשות על הצג".

פוסטר ענק של ילדה פקיסטאנית באזור שהיה מוקד תקיפות מלט"ים צילום: אי-אף-פי

האמנים התקינו את הפוסטר באזור חייבר פחטונחווה בפקיסטאן, שראה הפצצות רבות בעבר. "כעת, מצלמת המל"ט תקלוט את פניה של ילדה חפה מפשע במקום נקודה אנונימית". את התמונה ניתן לקלוט גם מלווין, והאמנים מקווים כי היא תהפוך לחלק מהנוף באתרי מיפויי פופולריים.

קבוצת האמנים מספרת באתר כי תושבים מקומיים עזרו להם לפרוס את הפוסטר בין הבקתות והחוות במקום. האמנים מתארים את הילדה בתמונה כ"ילדה פקיסטאנית אלמונית שאיבדה את שני הוריה ואחיה הקטנים במתקפת מלט". 

הפרויקט כבר יצר סערה ברשתות החברתיות, ועיתונאים אף זיהו את הילדה בתמונה ואיתרו את סיפור המתקפה שהרגה את הוריה ובני משפחתה. כפי שדווח באטלנטיק, בעשור האחרון מפעילי מל"טים אמריקאים הרגו 3,600 בני אדם בפקיסטאן, מתוכם 951 אזרחים ו-200 ילדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ