בחירות באפגניסטאן: ספירה ראשונית של הקולות מצביעה על סיבוב שני

התוצאות הסופיות עתידות להתפרסם עוד שבועיים, אבל בינתיים נראה כי אף אחד משמונה המועמדים לא השיג ניצחון מיידי

אמה גרהם הריסון, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמה גרהם הריסון, גרדיאן

החלה לספור את הקולות , שהתקיימו בה במהלך סוף השבוע. הבחירות מגיעות לאחר 12 שנות שלטונו של חמיד קרזאי, שעל פי החוקה מנוע מלהתמודד לקדנציה נוספת. תהליך הספירה ייקח לפחות שבועיים, אבל ממדגמים מוקדמים ולא סופיים עולה כי המדינה בדרכה לסיבוב שני בין שני שרים לשעבר - שר החוץ לשעבר עבדוללה עבדוללה, שהיה היריב העיקרי של קרזאי בבחירות 2009, ושר האוצר לשעבר ומי שעבד בבנק העולמי אשרף גהני.

שמונה מתמודדים מתחרים ביניהם על השלטון, אבל אף אחד מהם לא צפוי להשיג למעלה מ-50% מהקולות, מה שיעניק לו ניצחון מיידי - חרף האופטימיות העצמית שלהם. אם כן, נראה שיהיה סיבוב שני בין שני המועמדים המובילים בחודש הבא.

קלפיות מגיעים אל מטה הבחירות המרכזי בקנדהארצילום: אי–פי

חרף לשבש את הבחירות, אחוזי ההצבעה היו גבוהים. הגנרל זהיר עזימי, דובר משרד הביטחון, דיווח כי היו 700 תקיפות של הטליבאן ברחבי המדינה, אבל שהחששות ממתקפה דרמטית בבירה או בעיר מרכזית אחרת הופגו. אזרחי אפגניסטאן ומשקיפים חיצוניים הביעו הערכה ל-350 אלף השוטרים שאבטחו את הקלפיות השונות ברחבי המדינה, זו הפעם הראשונה שהאפגאנים דואגים לשמירה על הסדר בבחירות ללא סיוע חיצוני.

עתה דיפלומטים ומשקיפים קוראים למועמדים לכבד את האמון שהאפגאנים נתנו לדמוקרטיה על ידי כך שיאפשרו לאחראים על הבחירות לספור את הקולות מבלי להאיץ בהם או לפרסם תוצאות שווא. הקריאה הזו הגיעה לאחר ששלושה מועמדים הכריזו שהם בטוחים בניצחונם והזהירו מפני זיופי בחירות. "הצהרות לא נכונות רק יזיקו למעבר הפוליטי ההיסטורי והאופי הדמוקרטי והשקט שלו", אמר שליח האו"ם לאפגניסטאן יאן קוביס.

עבדוללה הכריז כי הוא בטוח בניצחונו, ואילו גהני פרסם באתר שלו שמהנתונים בידו הוא קיבל 57% מהקולות. נראה שהמפסיד העיקרי הוא שר חוץ אחר בעבר, זלמאי ראסול, אדם מתון שיש אומרים כי הוא המועמד המועדף על קרזאי, על אף שהאחרון ניסה להישאר נייטראלי בהצהרותיו הפומביות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ