ד-פ-א ורויטרס

איראן לא תמנה שגריר אחר באו"ם בעקבות סירובה של ארצות הברית להעניק אשרת כניסה לשגריר הנבחר, האמיד אבוטאלבי. סגן שר החוץ של איראן עבאס עראקג'י אמר היום (שבת) לסוכנות ידיעות איראנית כי בכוונת טהראן לדבוק בבחירתה המקורית, ובהתאם לא תמנה מועמד חלופי.

עראקג'י האשים את וושינגטון בהפרה של החוק הבינלאומי והבטיח כי בכוונת הרפובליקה האיסלאמית לנקוט צעדים משפטיים בנושא. אבוטאלבי היה חבר של אגודת סטודנטים מוסלמית שהחזיקה ב-52 שבויים אמריקאים במשך יותר משנה בשגרירות ארה"ב בטהראן, במהלך המהפכה האיסלאמית ב-1979. לטענתו, הוא היה רק מתורגמן עבור החוטפים.

אתמול אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני בהכרזה על ההחלטה: "הודענו לאו"ם ולאיראן כי לא נעניק אשרת כניסה להאמיד אבוטאלבי". ההודעה באה לאחר שהקונגרס אישר חוק שהמתיר לנשיא למנוע ויזה לכל נציג באו"ם שהיה מעורב בפעילות טרור נגד ארה"ב.

האמיד אבוטאלבי, השגריר האיראני החדש לאו"ם. הודה כי היה מתורגמן לחוטפים במשבר השבויים ב-1979צילום: אי-אף-פי

כלל ארה"ב מחויבת, כמדינה המארחת של מטה האו"ם, להעניק אשרות כניסה לדיפלומטים זרים ולראשי מדינות המגיעים לכינוס השנתי של העצרת הכללית, ללא כל קשר לטיב היחסים של המדינות הללו עם וושינגטון. למרות זאת, חזרו האמריקאים ואמרו כי בחירת איראן באבוטאלבי כנציגה באו"ם לא תתקבל.

"ההחלטה של הממשל האמריקאי מצערת, והיא בניגוד לחוק הבינלאומי, לחובת המדינה המאחרת ולזכות הריבונות של המדינות החברות למנות את נציגיהן לאומות המאוחדות", אמר דובר המשלחת האיראנית למטה הארגון בניו יורק. עם זאת, גורם איראני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הסכסוך אינו צפוי להשפיע על המגעים שמקיימת איראן עם שש המעצמות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ