המשטר הסורי והמורדים מאשימים זה את זה בשימוש בנשק כימי

בסוף השבוע צפו דיווחים על שני מקרים בהם הוטלו חביות עם גז רעיל מכלי טיס על אוכלוסיה. לפי הדיווחים, שני בני אדם מתו משאיפת החומר

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

המשטר הסורי והאופוזיציה במדינה מאשימים זה את זה בשימוש בנשק כימי בקרבות בפרברי דמשק הבירה ובמחוז חמאת במרכז המדינה.

באחת התקריות דווח על שימוש בגז רעיל בעיירה זיתא בחמאת. לפי עדי ראיה, מסוקים של המשטר הטילו חביות שהכילו חומרים שפיזרו עשן סמיך וריח חריף. עשרות אנשים פונו לבתי החולים, בהם גם ילדים, נמסר. ועדות תיאום המהפכה בחמאת דיווחו בעמוד הפייסבוק שלהן כי בהתקפה נפגעו יותר מ–100 אנשים, וכי תינוק נחנק במהלכה למוות. עוד נאמר כי החומר הרעיל היה גז כלור וכי בתי החולים מתקשים להתמודד עם המצב בשל מחסור חמור בציוד רפואי ובתרופות.

מנגד, הטלוויזיה הסורית האשימה את "חזית א־נוסרה", ארגון המסונף לאל־קאעדה, באחריות למתקפה. לפי הדיווח הטלוויזיוני, שני בני אדם מתו ועוד עשרות נפגעו כתוצאה משאיפת הגז.

ילדים בחאלב, היוםצילום: רויטרס

במקביל, ארגוני האופוזיציה בפרבר של דמשק דיווחו על חמישה הרוגים לפחות ועוד עשרות פצועים שנפגעו משימוש בגזים רעילים בעיירה חרסתא בפרברי דמשק.

האופוזיציה האשימה מסוקים ומטוסים של צבא בהטלת פצצות וחביות שהכילו את הגזים הרעילים על ריכוזי אוכלוסייה, בעוד המשטר טוען כי המליציות החמושות משתמשות בגזים נגד אזרחים כדי להאשים את המשטר.

בסרטונים שהופצו ברשת נראו ילדים שהועברו לבתי חולים כשהם סובלים מקוצר נשימה, הקאות ואיבוד הכרה. הקואליציה הלאומית הסורית, ארגון הגג של האופוזיציה, קרא לאו"ם ולקהילה הבינלאומית לחקור את האירועים בטענה שמדובר בהפרה בוטה להסכם לפירוק סוריה מנשק כימי.

ביום שלישי הקרוב תדון מועצת הביטחון בהצעת החלטה שהגישה צרפת הקוראת לגינויו של נשיא סוריה בשאר אל אסד ולהעמידו לדין כפושע מלחמה וכמי שאחראי לפשעים נגד האונושות. לפי ההצעה הדיון יתמקד בעינויים בבתי המעצר של המשטר הסורי וההוצאה להורג בבתי הכלא. בשלב זה לא ברור אם ההצעה תאושר מאחר ורוסיה מנעה עד היום כל הצעה המגנה את המשטר הסורי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ