מחר ייפתח משפטם של האחים קדאפי; בעולם חוששים לטוהר ההליך

סעדי וסייף אל-איסלאם קדאפי מואשמים ברצח של אזרחי לוב, בין היתר בהתקוממות ב-2011. פעילים זרים דואגים לנוכח אלימות נגד גורמים שיפוטיים

כריס סטיוון, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כריס סטיוון, גרדיאן

משפטם של שני בניו של שליט לוב לשעבר, הרודן מועמר קדאפי, העומדים לדין בגין פשעי מלחמה, ייפתח מחר (שני) בטריפולי. סייף אל־איסלאם קדאפי ואחיו הצעיר סעדי מואשמים בארגון מסע רצח ועינויים של אזרחים, הפצצה והפגזה של ריכוזים אזרחיים בזמן מלחמת האזרחים ב-2011, שנמשכה שמונה חודשים. שני האחים מואשמים גם בשוד הקופה הציבורית לשם מימון אורח חייהם הפזרני מחוץ ללוב.

יחד עמם יועמדו לדין ראש שירותי הריגול של קדאפי, עבדאללה א־סנוסי, שני ראשי ממשלה לשעבר ו-34 בעלי תפקידים בכירים - נציגות מובהקת של שרידי הצמרת של המשטר הקודם.

ההכנות למשפט נשלמות, אף שהמדינה שסועה בשל מעשי אלימות המיליציות המורדות המונעות מלוב לחזור ולהפיק נפט. בשל חשש ביטחוני, הועבר המשפט לכלא אל־חבדה המאובטח בבירה. בית הסוהר הוקף במשוריינים, גדרות תיל ועמדות מקלעים.

כהוכחה לכוחן של המילציות, היחידות המחזיקות בסייף אל־איסלאם בעיר זינטאן שבהרים, מסרבות למסור אותו לשלטונות. במקום זאת, הוא יהיה נוכח במשפטו באמצעות שידור וידאו.

עד המהפכה נהנה סייף אל־איסלאם מחיי מותרות, הוא הוזמן לארמון בקינגהאם והיה מיודד עם הנסיך אנדרו, בנה השני של המלכה אליזבת, ועם ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר.

סעדי, בן 40, ידוע יותר בזכות ניסיונותיו הכושלים להיות כדורגלן מקצועי. הוא הוחתם בשלושה מועדונים של הליגה הבכירה באיטליה בזה אחר זה, אך השתתף רק בשני משחקים בשלוש שנים. התובעים טוענים שהוא אחראי על כך שכוחות צבא ירו בהמון בזמן משחק גמר גביע לוב ב–1996.

החוקרים פרסמו פרטים מועטים על התיק, אך מהמסמכים שהגישה לוב לבית המשפט הפלילי הבינלאומי (ICC), עולה שבכתב האישום יש יותר מ–200 עדים, והוא מכיל 40 אלף עמודי ראיות. הראיות המרכזיות הן הקלטות של שיחות טלפון, שבהן הנאשמים מורים לכאורה לבצע פשעי מלחמה, וקלטת, שהשופטים בהאג טוענים כי היא אמיתית, ובה נראה א־סנוסי נותן פקודה לאנשיו "להיות מוכנים לחסל את כל הארגונים המטונפים האלה".

אולם, ארגוני זכויות אדם טוענים כי האלימות המופנית כלפי שופטים ועורכי דין, שהביאה להיעלמות שלטון החוק בחלק גדול מהמדינה, מעלה סימן שאלה בנוגע למשפט. דאגה בדבר לגיטימיות ההליך עלתה החודש, משפורסמה קלטת שצילמו סוהרים כנראה בלא נוכחות עורך דין, שבה נראה סעדי מודה כביכול בפשעים שבהם הוא מואשם.

המשפט מעורר מחלוקת גם מפני ש-ICC, שהגיש כתב אישום נגד סייף אל־איסלאם ונגד א־סנוסי, עדיין צריך להסכים לבקשותיה של לוב שהשניים יעמדו לדין בבית. לוב טוענת כי המשפט עתיד להיות הוגן ושקוף. "המשפט ייערך על פי ההליכים החוקיים הנכונים", אמר אחמד למין, דובר הממשלה.

אזרחי לוב מצפים בכליון עיניים לפתיחת המשפט. "המשפט הזה ישמש דוגמה, לא רק לוותיקים שעומדים לדין, אלא גם לחדשים שעכשיו בשלטון", אמר צלם בטריפולי. "המסר לשליטים החדשים הוא שלא חשוב כמה אתם מחשיבים את עצמכם, אם תתעללו בנו, תידרשו לתת דין וחשבון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ