עדכונים שוטפים

שלושה עיתונאים לבנונים נהרגו בעיר הסורית הנוצרית מעלול

האופוזיציה בסוריה קראה לארה"ב להגיב לרצח העם בחאלב ■ ראש ממשלת לוב הזמני עבדללה א-תאני התפטר, חודש בלבד לאחר שנכנס לתפקיד ■ משטרת ביירות עצרה את בעל בריתו של ברלוסקוני לאחר שהוכרז פושע נמלט ■ כל מה שקורה במזרח התיכון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

14/4/14

23:55: האופוזיציה בסוריה קראה לארצות הברית "להגיב באופן הולם" למה שהגדירה כרצח עם המתבצע על ידי כוחותיו של אסד בחאלב, העיר השנייה בגודלה בסוריה. במכתב לשר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, שנשלח ב-8 באפריל, כתב ראש הקואליציה הלאומית הסורית, אחמד ג'רבה: "בשבועות האחרונים משטר אסד מנהל מבצע הפצצות אינטנסיבי בחאלב, כולל שימוש בפצצות חבית, פוגע ללא הבחנה בעשרות אזרחים, הורס שכונות שלמות ומביא לזרם פליטים גדול חדש". ג'רבה הוסיף כי האופוזיציה עדיין "ממתינה לתגובה לפשעים הללו נגד האנושות, וקוראת למנהיגי הקהילה הבינלאומית, במיוחד ארצות הברית ובעלות בריתה, לנקוט עמדה ברצח העם הסורי המתרחש".

20:00: שלושה עיתונאים לבנונים העובדים בתחנת הטלוויזיה של חיזבאללה אל-מנאר, נהרגו בעיר הסורית הנוצרית מעלולה, צפונית לדמשק. הרשת דיווחה כי שני חברים נוספים בצוות נפצעו ומצבם יציב. בהצהרה, גינתה אל-מנאר את "הטרוריסטים" שפגעו בעיתונאים, ודיווחה כי ההרוגים הם כתב, צלם וטכנאי. הם היו במקום כדי לסקר את הלחימה בין כוחות הממשלה הנתמכים על ידי חיזבאללה, לבין המורדים, רובם לוחמי ג'יהאד שהתשלטו על העיר העתיקה בדצמבר.

נשיא לבנון מישל סולימאן גינה את המתקפה, וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי "התנקשות בעיתונאים היא מעשה פחדני". השלושה נהרגו זמן קצת לאחר שצבא סוריה הצליח להשתלט מחדש על העיר בסיוע לוחמי חיזבאללה.

11:30: נשיא סוריה, בשאר אסד, אמר כי ידה של הממשלה על העליונה במלחמת האזרחים במדינה, כך מדווחת הסוכנות הממשלתית סאנ"א. "זוהי נקודת מפנה במשבר, גם מבחינה צבאית במובן של הישגי הצבא במלחמה נגד הטרור, וגם מבחינה חברתית במובן של תהליך פיוס לאומי והגברת המודעות לאמת מאחורי המתקפות הפוגעות במדינה", אמר אסד.

צבא סוריה השיג כמה נצחונות בחודשים האחרונים, והצליח לדחוק את המורדים ממעוזיהם סמוך לגבול לבנון במחוז חומס שבמרכז סוריה. "המדינה מנסה להשיב את הביטחון והיציבות לאזורים המרכזיים בהם פגע הטרור", אמר אסד, והוסיף כי הצבא "ירדוף אחר עמדותיהם (של המורדים) והתאים הרדומים בהמשך". יותר מ-150 אלף בני אדם נהרגו במלחמת האזרחים בסוריה, שגרמה הרס כבד לתשתיות המדינה ועקרה חצי מהתושבים מבתיהם.

13/4/14

20:25: ראש ממשלת לוב הזמני עבדללה א-תאני התפטר מתפקידו, חודש בלבד לאחר שנכנס לתפקיד. הוא נימק את ההחלטה בטענה כי חמושים ניסו לפגוע במשפחתו. ההתפטרות תוסיף לתוהו ובוהו במדינה, שבה הממשלה מתקשה לשלוט במיליציות השונות של המורדים לשעבר במשטר קדאפי, כמעט שלוש שנים לאחר נפילת משטרו.

ראש ממשלת לוב הזמני עבדאללה א-תאניצילום: אי-אף-פי

הפרלמנט הלובי עדיין לא קיבל ראשמית את ההתפטרות, והוא יחליט מה לעשות בנידון בישיבה מחרתיים. א-תאני מסר כי יחזיק בתפקיד עד שייבחר ראש ממשלה חדש. ראש ועדת התכנון והתקציב של הפרלמנט מוחמד עלי עבדאללה מסר: "אנחנו נפגשים ומחפשים מחליף".

במכתב ההתפטרות כתב א-תאני כי הוא ומשפחתו היו קורבנות של "מתקפה פחדנית" וכי הוא אינו יכול לקבל "כל אלימות שתופעל נגדם בגלל המשרה שלי". לכן, אמר ראש הממשלה, "החלטתי לבקש סליחה על כך שאיני יכול להמשיך במשרה הזמנית הזאת".

18:28: 16 בני אדם לפחות נהרגו בסדרת פיגועים נגד כוחות הביטחון בצפון עיראק. בפיגוע הקטלני ביותר, התפוצצה מכונית ממולכדת כשלצדה עבר סיור משותף של הצבא ושל המשטרה באזור סואן של העיר מוסול.

בתקרית הזו נהרגו חמישה אזרחים ועוד חמישה מאנשי כוחות הביטחון. מוסול נמצאת כ-360 קילומטר מצפון-מערב לבגדאד. שעות לפני כן מחבל מתאבד הסיע את רכבו לתוך מחסום ביטחון בעיירה הצפונית דיביס וגרם למותם של שישה בני אדם.

חייל עיראקי ליד מכונית המחבל המתאבד בדיביסצילום: אי-אף-פי

האלימות בעיראק זינקה בשנה האחרונה, ובמהלך 2013 עלה מניין ההרוגים בפעילות לטרור לרמה הגבוהה ביותר מאז שיא האלימות העדתית במדינה ב-2007. לפי נתוני האו"ם, יותר מ-8,800 בני אדם נהרגו בעיראק בשנה שעברה.

12.04.14

15:32: משטרת ביירות עצרה את בעל בריתו של ראש ממשלת איטליה לשעבר סילביו ברלוסקוני לאחר שהוכרז פושעה נמלט מוקדם יותר השבוע. בית משפט בפלרמו קבע בשישי כי מרצ'לו דלוטרי, סנאטור לשעבר שהיה ממקימי מפלגת "פורצה איטליה" של ברלוסקוני ב-1994, נמלט טרם הכרעת הדין במשפט שבו הואשם בשיתוף פעולה עם המאפיה.

שר הפנים האיטלקי אנג'לינו אלפאנו, שהיה עד החודשים האחרונים אף הוא שותף לדרך של ברלוסקוני, הודיע כי דלוטרי נתפס ונמצא בתחנת מעצר של משטרת לבנון. בצו המעצר נגד דלוטרי נכתב כי הטלפון הנייד שלו אותר בביירות ב-3 באפריל, וכי הוא יצא מאיטליה באמצע החודש שעבר.

מרצ'לו דלוטריצילום: אי-פי

14:16: סגן שר החוץ האיראני עבאס gראקג'י אמר כי ארצו לא תמנה שגריר חלופי לאו"ם, במקומו של האמיד אבוטאלבי שארצות הברית סירבה להעניק לו ויזה. 

עראקג'י התראיין לסוכנויות ידיעות איראניות והאשים את ארצות הברית בהפרת החוק הבינלאומי בכל הנוגע לוויזה של אבוטאלבי. לדבריו, איראן תנקוט צעדים משפטיים דרך מוסדות האו"ם כדי שמינויו של אבוטאלבי יתאפשר. 

11.04.14

22:57: ארצות הברית החליטה שלא להעניק אשרת כניסה לשגריר האיראני הבא באומות המאוחדות. ההחלטה היתה צפויה מאחר שהאמיד אבוטאלבי היה מעורב במשבר החטופים בשגרירות ארה"ב בטהראן במהפכה האיסלאמית ב-1979.

מוחמד זריף וקתרין אשטון רגע לפני סגירת הדלתות בשיחות הגרעין המחודשותצילום: אי–פי

איראן הגיבה להחלטה באמירה כי מדובר בהחלטה "מצערת". בהודעת משרד החוץ בטהראן נאמר כי ההחלטה סותרת את החוק הבינלאומי, את מחויבותה של המדינה המארחת את מטה האו"ם ואת הזכות הריבונות של המדינות החברות בארגון לקבוע מי יהיו נציגיהן בו.

עם זאת, ברפובליקה האיסלאמית אמרו כי להחלטה האמריקאית לא תהיה השפעה על שיחות הגרעין. גורם בממשלת איראן אמר כי משרד החוץ "ינקוט את הצעדים ההולמים" בתגובה להחלטת ארה"ב, אך הדגיש כי לא יהיה לכך השפעה על המגעים שמנהלת טהראן עם שש המעצמות.

18:23: שלושה מתומכיו של נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי נהרגו בעימותים עם המשטרה המצרית היום. שני חברים באחים המוסלמים נהרגו בקרב יריות עם המשטרה באזור הדלתא של הנילוס, במחוז גרבייה, כך דיווחה העיתון הממסדי אל-אהראם. שניים אחרים נעצרו באותה התקרית.

באלכסנדריה, העיר השנייה בגודלה במדינה, נהרג אדם בעימותים שפרצו בין תומכי מורסי לבין המשטרה. על התקרית הזאת דיווח העיתון העצמאי א-שורוק. תנועת האחים המוסלמים, שהשל במצרים הכריזו כי ארגון טרור, מסרה בהודעה כי ההרוג הוא אחד מחבריה, והאשימה את המשטרה במותו.

זירת הפיגוע לאחר שני הפיצוציםצילום: אי-אף-פי

14:30: פעילים בסוריה אומרים כי מניין ההרוגים בלחימה בין פלגים איסלאמיסטים של המורדים במזרח המדינה זינק ל-68. ארגוני אופוזיציה דיווחו כי הקרבות עדיין נמשכים, זה היום השני, סביב העיירה בוקמאל באזור דיר א-זור, העשיר בנפט, ליד הגבול עם עיראק.

הפלגים הנלחמים הם "המדינה האיסלאמית של עיראק וסוריה הגדולה" (דאע"ש), פלג שנפרד מאל-קאעדה, חזית א-נוסרה (חזית ההצלה בערבית), שהיא הזרוע המורשית של ארגון הטרור הבינלאומי בסוריה, כמו גם ארגונים איסלאמיסטיים אחרים. הם נאבקים על השליטה במחוז, שאותו כבשו יחדיו מידי משטר אסד.

10.04.14

19:50: סוכנות הידיעות הסורית סאנ"א מדווחת ששתי מכוניות התפוצצו במרכז העיר חומס שבסוריה וגרמו למותם של 25 איש ופציעתם של 107 נוספים, ביניהם נשים וילדים. הפיצוצים ארעו ברחוב הומה אדם בשכונה המזוהה בעיקר עם המיעוט העלאווי אליו משתייך נשיא סוריה באשר אל אסד.

זירת הפיגוע בפקיסטאן, היוםצילום: אי–פי

אחת המכוניות חנתה ליד חנות ממתקים והשנייה התפוצצה בקרבת מקום חצי שעה לאחר מכן. אחד מהפצועים הוא צלם של סאנ"א בחומס, העיר השלישית בגודלה בסוריה.

18:20: שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, אמר היום כי ארצו ושש המעצמות הגיעו להסכם ב-60% מהנושאים בהסכם שימנע מטהראן לבנות נשק גרעיני בתמורה להקלה בסנקציות הכלכליות הבינלאומיות. בתום יומיים של שיחות בווינס, המעצמות ואיראן אמורות להתחיל בניסוח ההסכם לקראת תאריך היעד שנקבע ל-20 ביוני.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, תיארה את השיחות כ"משמעותיות ומפורטות". היא ציינה כי "תדרש עוד עבודה אינטנסיבית רבה כדי להתגבר על הפערים" אך אמרה כי התבצעה התקדמות והצוותים ממתינים כעת לסבב הבא כדי "לגשר על הפערים שעומדים בדרכו של ההסכם המקיף".

14:52: 21 בני אדם נהרגו היום בפיגוע בשוק בפקיסטאן. מטען הנפץ הגדול שהתפוצץ בבירה איסלמבאד גרם גם לעשרות רבות של פצועים, בעוד ממשלת פקיסטאן מנהלת משא ומתן עם הטליבאן כדי להביא לסיומו של הסכסוך ארוך השנים שגבה עד כה את חייהם של עשרות אלפי בני אדם.

טיל איראני מוצג במצעד צבאי ב-2012צילום: אי–פי

12:00: 13 בני אדם נהרגו בסדרת פיצוצים של מכוניות תופת שארעה הבוקר בעירק. גורמים רשמיים במדינה דיווח כי ארבע מכוניות תופת התפוצצו בבגדד, שלוש מתוכן בשכונות שיעיות. בפיצוצים נפצעו 46 בני אדם.

8.4.14

22:47: בית חולים בערב הסעודית סגר את חדר המיון שלו, אחרי ש-11 אנשי צוות חלו בתסמונת נשימתית מזרח תיכונית, כך דיווחו עיתונים במדינה. מצבו של אחד העובדים בבית החולים המלך עבדאל-עזיז מוגדר קריטי.

לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, מאז חודש ספטמבר 2012 אובחנו 206 מקרים של התסמונת, ו-86 מהחולים נפטרו.

20:00: שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי אמר היום כי תקיפה אמריקאית בסוריה אחרי שמשטרו של אסד השתמש בנשק כימי נגד תושבים לא הייתה עוצרת את מלחמת האזרחים שם.

ארה"ב טוענת כי הנשיא בשאר אל-אסד תקף בחודש אוגוסט בשנה שעברה שכונה בדמשק בנשק כימי, ושכתוצאה ממנה נהרגו כאלף בני אדם. קרי אמר לסנאט האמריקאי כי תקיפה של כמה ימים בסוריה לא הייתה משנה את מסלולה של המלחמה שנכנסה לאחרונה לשנתה הרביעית.

17:13: איראן העבירה 30 אלף טונות של מזון לסוריה, כדי לעזור לנשיא בשאר אל-אסד להתמודד עם המחסור בעקבות מלחמת האזרחים, כך דיווח ערוץ הטלוויזיה הממשלתי בדמשק.
הסיוע הנוכחי הוא חלק מתמיכה רחבה יותר של טהראן באסד, שמתכנן להתמודד בבחירות הקרובות לנשיאות. אם ינצח, תהיה זו כהונתו השלישית של הנשיא שחייליו נלחמים כבר יותר משלוש שנים במורדים המנסים להדיח אותו.

14:00: הרשויות בגרמניה אסרו על פעילות הארגון "פרויקט הילדים היתומים של לבנון", שלטענת הרשויות מעביר כספים לחיזבאללה, המסווג בגרמניה כארגון טרור, במסווה של גיוס תרומות ליתומים. סגנית שר הפנים הגרמני, אמילי האבר, מסרה היום (שלישי) שהמשטרה פשטה על 19 מקומות שונים בשישה מחוזות בגרמניה. המשטרה החרימה 40 קופסאות עם עדויות, מטבעות זהב ושני חשבונות בנק עם כ-65 אלף יורו סה"כ. האבר אמרה שבארגון חברים כ-80 איש, שהצליחו לגייס כ-3.3 מיליון יורו מאז 2007.

13:20: בכירים באיראן ונציגים משש המעצמות החלו סיבוב חדש בשיחות הגרעין בווינה, אוסטריה, הבוקר (שלישי) במאמץ להגיע להסכם רחב שימנע מאיראן להיות גרעינית ויסיר את הסנקציות שהוטלו עליה. נציגים מרוסיה וארה"ב אמרו לפני שהשיחות בנות היומיים החלו שכל הצדדים מעוניינים בהסכם מהיר. שר החוץ האיראני, מוחמד זריף, אמר שהמטרה היא לנקות את כל חילוקי הדעות כדי שיהיה אפשר ליישם את ההסכם כבר בחודש הבא. סלע המחלוקת כרגע הוא ההגבלות שטהראן תקבל בדבר העשרת האורניום בעתיד. נשיא איראן חסן רוחאני נמצא תחת לחץ להסיר את הסנקציות שהוטלו על איראן ונשיא ארה"ב ברק אובמה מצוי תחת לחץ של הרפובליקנים לנקוט בגישה קשוחה יותר כלפי איראן. לחץ נוסף מגיע מכיוונה של האחראית על המו"מ, שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, שמסיימת את תפקידה בסוף השנה.

עדכונים קודמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ