דו"ח סבא"א: איראן נפטרה ממרבית האורניום המועשר

בדו"ח, שבחן את התקדמות יישום הסכם הגרעין עם המעצמות, נכתב כי מתוך 200 קילוגרם של אורניום מועשר ל-20%, נותרו 50 קילוגרם

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

איראן צמצמה במידה ניכרת את מאגר האורניום המועשר לרמה גבוהה של 20% שבידיה, כך אישרה היום (חמישי) הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בדו"ח סודי שהגיע לידי סוכנות הידיעות אי-פי. צמצום מאגר האורניום המועשר לדרגה של 20% מרחיק את איראן מהיכולת לייצר במהירות פצצת אטום, והדבר נכלל בהתחייבויות שקיבלה איראן לפי הסכם הגרעין שנחתם בז'נבה בנובמבר שעבר.

בעת חתימת הסכם הגרעין היו לאיראן כמעט 200 קילוגרמים של אורניום מועשר לרמה של 20%. בעזרת עיבוד נוסף יכולה היתה טהראן לייצר מכמות זו פצצת אטום אחת. לפי ההסכם, איראן הסכימה לעצור את העשרת האורניום מעל 5% ולהיפטר ממלאי האורניום ברמה של 20% - מחציתו בדילול לרמת העשרה נמוכה יותר ומחציתו בהמרה לגז שמשמש כדלק לכורים.

לפי הדו"ח האחרון של סבא"א שהגיע לידי אי-פי, תהליך הדילול של 100 קילוגרם הושלם, וכ-50 קילוגרם מהאורניום הנותר הומר כבר לגז. לפיכך, נותרו לאיראן כ-50 קילוגרם של אורניום מועשר לרמה של 20% שניתן לעשות בו שימוש צבאי.

אשטון וזריף בווינה, בשבוע שעברצילום: רויטרס

איראן צריכה להשלים עד יולי את כל מחויבויותיה בהתאם להסכם הגרעין כדי לקבל את מלוא ההקלות הכלכליות בסנקציות הכלולות בהסכם, בהן 4.2 מיליארד דולר של רווחי נפט הנמצאים בחשבונות במדינות המערב. מלבד מחויבויותיה לנטרל את מאגר האורניום המועשר ברמה גבוהה, לפי דו"ח סבא"א איראן עומדת גם בשאר מחובויותיה לפי ההסכם בשלב זה.

בשבוע שעבר התקיים סבב שיחות נוסף בין איראן ונציגים משש המעצמות בווינה. זאת בניסיון להגיע להסכם רחב שיימנע מאיראן להיות גרעינית ויסיר את הסנקציות שהוטלו עליה. נציגים מרוסיה וארה"ב אמרו לפני שהשיחות ב החלו שכל הצדדים מעוניינים בהסכם מהיר. שר החוץ האיראני מוחמד זריף, אמר בשבוע שעבר כי ארצו ושש המעצמות הגיעו להסכם ב-60% מהנושאים בהסכם. המעצמות ואיראן אמורות להתחיל בניסוח ההסכם לקראת תאריך היעד שנקבע ל-20 ביוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ