בכיר איראני: קרובים מאוד להסכם עם המעצמות בעניין הכור באראק

איראן הציעה למערב להגדיל זמנית את מספר הצנטריפוגות שבידיה ל-20 אלף לתקופה של חמש שנים כדי לייצר מספיק דלק גרעיני לכור בבושהר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית באיראן, עלי אכבר סאלחי, אמר היום (שבת) בראיון לערוץ הטלוויזיה האיראנית בשפה הערבית אל-עאלם, כי איראן ושש המעצמות "הגיעו למעשה להסכמה" בכל הנוגע לפתרון בסוגיית כור המים הכבדים באראק.

עתיד הכור באראק הוא אחד מנושאי הליבה של המשא ומתן בין איראן לשש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה - על הסדר הקבע לסוגיית הגרעין. המעצמות וישראל חוששות כי איראן תעשה שימוש בפלוטוניום שמיוצר בכור באראק לצורך הרכבת נשק גרעיני. מאז פברואר קיימו הצדדים בווינה שלושה סבבי משא ומתן על הסדר הקבע. דיפלומטים אמריקאים ואיראנים אמרו כי הסבב הבא שייפתח ב-13 במאי ויתקיים במשך שבוע שלם, כבר יעסוק בניסוח טיוטת ההסכם בין הצדדים.

סאלחי, שכיהן בתפקיד שר החוץ בממשלתו של הנשיא לשעבר מחמוד אחמדינג'אד, אינו חבר כיום בצוות המשא ומתן בין איראן לבין המעצמות. מי שמוביל את השיחות הללו הוא שר החוץ מוחמד ג'וואד זריף יחד עם סגנו, עבאס עראקג'י. עם זאת כמה מיועציו של סאלחי חברים בצוות המשא ומתן והוא מעודכן בפרטי השיחות.

הכור באראקצילום: אי–פי

בראיון אמר סאלחי שאיראן הציגה לשש המעצמות הצעה לפתרון סוגיית הכור באראק. לדבריו, ההצעה כללה עריכת שינויים במפרט הטכני של ליבת הכור והגבלת כמות הפלוטוניום שהכור ייצר לחמישית מהיכולת. סאלחי ציין כי המעצמות קידמו בברכה את ההצעה האיראנית. הוא הוסיף כי המעצמות הציעו לאיראן להפוך את הכור באראק מכור מים כבדים שיכול לייצר פלוטוניום לכור מים קלים לייצור חשמל.

סאלחי הוסיף כי לפי ההצעה שהגישה איראן יוגדל מספר הצנטריפוגות שבידי איראן מ-18 אלף כיום ל-20 אלף למשך תקופת ביניים של ארבע-חמש שנים. במהלך התקופה הזו תייצר איראן 30 טון של דלק גרעיני לו היא זקוקה כדי להפעיל את הכור הגרעיני בבושהר. לדברי סאלחי, סוגיה זו עדיין נמצא בדיון ואין עליה הסכמה.

לפני כמה ימים פרסמה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) דו"ח חדש בנושא תכנית הגרעין האיראנית. הדו"ח הצביע על כך שטהראן מיישמת את הסכם הביניים עליו חתמה עם שש המעצמות וממירה על האורניום המועשר לרמה של 20% שבידיה לאורניום ברמה של 5%. לפי הדו"ח, איראן המירה כבר שלושה רבעים מהאורניום המועשר לרמה של 20% שבידיה. הדוח הראה כי בשלושת החודשים האחרונים איראן המירה או דיללה 155 ק"ג מתוך 209 ק"ג של אורניום ברמה של 20% שבידיה.

נציגי שש המעצמות בשיחות הגרעין בווינה, תחילת החודשצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ