אירופה מתגייסת כדי למנוע מאזרחים לנסוע להילחם בסוריה

בריטניה וצרפת הציגו תוכניות למאבק בתופעה המתגברת מחשש שאזרחיהן ישובו לשטחן מהלחימה עם אידיאולוגיה מוסלמית קיצונית וידע וניסיון בטרור

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

צרפת ובריטניה חשפו בימים האחרונים תוכניות חדשות שמטרתן להגביל את מספר אזרחיהן הנוסעים להילחם בסוריה בשורות המורדים. החשש האירופי הוא שאזרחיהם המוסלמים, היוצאים להילחם בסוריה, יחזרו למדינותיהם עם אידיאולוגיה ג'יהאדיסטית קיצונית ועם ידע וניסיון בהכנת פעולות טרור.

משטרת בריטניה נאבקת כדי למנוע מצעירים מוסלמים לטוס לסוריה ולהילחם במלחמת האזרחים שם. כחלק מהמאמץ הזה מנסה המשטרה לשכנע נשים בקהילה המוסלמית להודיע לרשויות על חברי משפחה שלהן, המתכוונים להגיע לאזורי הלחימה. החשש הוא שאלה הנלחמים במדינה הערבית יעברו הקצנה בדעותיהם וירכשו יכולת לבצע פעילות טרור בשטח בריטניה.

בצרפת חשפה הממשלה תוכנית מקיפה יותר, שנראה כי הפרויקט הבריטי הוא רק מרכיב אחד בתוכה. ראש הממשלה החדש מנואל ואלס, שהיה עד לאחרונה שר הפנים הצרפתי, הציג שלשום את הצעדים של ממשלתו, שיכללו הגבלות על יציאה מצרפת ללא אישור הורים, הגברת הקשר בין ההורים למשטרה, נקיטת צעדים נגד אזרחים שביצעו פשעי מלחמה בסוריה ופירוק של רשתות ג'יהאדיסטיות באינטרנט - כפי שעושות הרשויות נגד אתרים הקשורים בסחר בבני אדם ובחומרים פדופיליים.

ראש ממשלת בריטניה לשעבר בלייר, השבוע. קרא למנהיגים להתמקד באיסלאם הקיצוני צילום: בלומברג

הד לרוח המנשבת בלונדון ובפריז נשמע בנאום שנשא שלשום ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, שעסק באיסלאם הקיצוני ובצורך של המערב להתערב במלחמת האזרחים בסוריה. בלייר דחק במערב "לבחור צד" בסכסוך והזהיר כי מדינות המערב עלולות "לשלם מחיר כבד מאוד" על הימנעותן מהתערבות בסוריה.

בין היתר, בדבריו קרא בלייר למנהיגים להתמקד באיסלאם הקיצוני "ולהעלות את נושא הקיצוניות הדתית לראש סדר היום שלהם". הוא קרא למערב לשתף פעולה עם מדינות אחרות, בייחוד עם רוסיה ועם סין, למרות חילוקי הדעות.

לדבריו, הסיבה לסכסוכים כיום במזרח התיכון אינו בגלל המאבק בין הסונים לשיעים, או בגלל מחסור באפשרויות כלכליות, אלא בגלל "המאבק על המקומה הנכון של הדת, בייחוד באיסלאם, בפוליטיקה. יש מאבק בסדר גודל ענק באזור בין אלה הרוצים לאמץ את העולם המודרני, פוליטית, חברתית וכלכלית, לאלה הרוצים ליצור פוליטיקה של הדרה דתית".

מומחים מעריכים כי מספר הבריטים שנסעו עד כה לסוריה כדי להילחם מגיע לכ–400, וכ-20 מהם נהרגו. המשטרה בבריטניה מסרה כי מספר "המעצרים הקשורים לסוריה" גדל משמעותית: 40 עצורים בין ינואר למארס השנה, לעומת 25 בשנת 2013 כולה. בצרפת מספר המגויסים למלחמה בסוריה בחודשים האחרונים מוערך בכמה מאות, 500 עד 700 בני אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ