720 חברי האחים המוסלמים נידונו למוות במצרים, בהם מנהיג התנועה מוחמד בדיע

וושינגטון גינתה בחריפות את גזר הדין וקראה למצרים להפוך אותו. הם הורשעו בהרג שוטרים בהפגנות בקיץ, אך רבים מהם טוענים כי כלל לא היו במקום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בתי המשפט במצרים גזרו היום (שני) עונש מוות על 720 איש: 683 מתוכם במשפט אחד. במשפט אחר בעיר מיניה, בית המשפט אישר גזר דין מוות ל-37 איש והמתיק את עונשם של 492 אחרים, שבמקום גזר דין מוות הוחלף עונשם ב-25 שנות מאסר. הנידונים, בין אם לגזר דין מוות או ל-25 שנות מאסר, מואשמים בהריגת שני שוטרים בשני מקרים נפרדים במהלך הפגנות שארעו ברחבי מצרים בקיץ האחרון. כל הנאשמים נחשבים לחברים בתנועת "האחים המוסלמים" במצרים ובין הנידונים למוות גם מנהיג התנועה, מוחמד בדיע. קרובי הנידונים מחו מחוץ לבית המשפט.

ארצות הברית הודיעה כי היא "מוטרדת ביותר" מגזר הדין. "פסק הדין שניתן היום, כמו זה שניתן בחודש שעבר, מפר את הסטנדרטים הבסיסיים ביותר של הצדק הבינלאומי. על ממשלת מצרים מוטלת האחריות להבטיח הליך צודק לכל אדם, הכולל משפט הוגן בו עדויות מוצגות באופן ברור, וגישה לעורך דין", מסר הבית הלבן בהצהרה. "אנו מפצירים בממשלת מצרים לשים סוף לשימוש במשפטים המוניים ולהפוך את הפסיקה ההמונית הנוכחית והקודמת".

לפני חודש הטיל בית משפט בעיר מיניה עונש מוות על 529 חברי תנועת האחים המוסלמים בשל הרשעתם ברצח שוטר, בתקיפת תחנת משטרה ובניסיון לפגוע בשוטרים נוספים. 492 מתוכם קיבלו הבוקר המתקה של העונש במאסר במקום עונש מוות, אך על 37 נותר גזר דין המוות. פסק הדין ניתן לאחר שני שימועים קצרים בלבד, בו מרבית הנאשמים נשפטו בהיעדרם.

במשפט השני, בו נגזר עונש מוות על 683 איש, הואשמו הנידונים גם כן בהריגת שוטר בעיר אדווה באותו היום. הארועים התרחשו באוגוסט, כשגל אלימות פקד את דרום מצרים לאחר שמאות נהרגו בידי המשטרה כשהיא פיזרה הפגנות התומכות בנשיא המודח מוחמד מורסי. מחוץ לבית המשפט:

רבים מהנאשמים בשני המשפטים טוענים שלא נכחו במקום הארוע באותו זמן, ושאינם חברים בתנועת האחים המוסלמים. בחלק מהמקרים הם טוענים שלא היו אפילו באותו מחוז בו זה קרה, וששמם הגיע לידי המשטרה על ידי מלשינים, שפעלו מתוך אינטרסים אישיים. המשפטים נמשכו שעות בודדות בלבד ובית המשפט מנע מעורכי הדין מטעם ההגנה להציג את טיעוני ההגנה שלהם, כך על פי ארגון זכויות האדם Human Right Watch.

פסקי הדין עוררו תגובות קשות מרחבי העולם. ארגון אמנסטי לזכויות אדם תיאר זאת כ"דוגמה גרוטסקית של הבאות והאופי הסלקטיבי של מערכת המשפט המצרית". בחודש שעבר, נציבת זכויות האדם של האו"ם גינתה את שני המשפטים וטענה כי הם עוברים על החוק הבינלאומי.

במקביל, הטלוויזיה המצרית דיווחה היום שבית המשפט לעניינים דחופים במצרים הוציא מחוץ לחוק כל פעילות הקשורה בתנועת הצעירים "6 באפריל", שלקחה חלק במחאה נגד הנשיא מוברק במהלך האביב הערבי. אחד ממייסדי התנועה, אחמד מאהר, נידון לשלוש שנות מאסר על השתתפות בהפגנה. דובר התנועה אמר על כך לגרדיאן: "זה מראה שלא מדובר רק באיסלאמיסטים המסומנים כמטרה, אלא גם בקבוצות ליברליות כמונו".

מאז הדחתו של מורסי, לפחות 16 אף איש נעצרו ברחבי מצרים ו-2,500 נהרגו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ