עסקאות הזהב האיראני בסמטאות הבזאר הגדול באיסטנבול

לפי דו"ח סודי של משטרת טורקיה, חברי הרשת שיחדו בכירים טורקים והצליחו להערים על הסנקציות שהטיל המערב, ולאפשר לטהראן לרכוש זהב

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

בבזאר הגדול באיסטנבול, מציעים הרוכלים היושבים במבוך הסמטאות שטיחים, תכשיטים ומזכרות לתיירים. אולם משטרת מעריכה שעד לפני זמן לא רב נעשה גם סחר מסוג אחר באזור שמסביב לשוק. דו"ח משטרתי סודי שהגיע לידי סוכנות הידיעות רויטרס מעלה חשד כי גורמים הקשורים לפשיעה המאורגנת סייעו לנצל פרצה בסנקציות שהטילו עליה מדינות המערב, ואפשרו לה לרכוש זהב עם הכנסותיה ממכירת נפט וגז.

על פי החשד, ארגון פשע השתלט על שוק הזהב המשגשג באמצעות מתן שוחד - בין השאר באמצעות קופסאות נעליים מלאות במזומנים - לגורמים טורקיים בכירים, וכך העביר את הזהב לאיראן. אולם, כאשר ביולי אשתקד נקבע כי סחר בזהב עם הרפובליקה האיסלאמית מהווה הפרה של הסנקציות, נפתח מסלול עוקף: המצאת דיווחים על משלוחי מזון במחירים שערורייתיים, שלמעשה היוו כיסוי להעברת מטבע זר.

מבחינות רבות, התוכנית המתוארת בדו"ח המשטרתי - הכולל תמלולים של שיחות טלפון ותמונות מעקב - מזכירה סדרת פשע טלוויזיונית: שוטר שדיווח לכאורה לרשויות המסים מוצא עצמו מועבר לתחנה מרוחקת ליד הים השחור; מטוס שמגיע מגאנה ובו 1.5 טון זהב שזהות בעליהם אינם ברורה; תשלומים בסך מיליוני דולרים לבכירים שונים במטרה לחסום את דרכם של יריבים; וקבלת טובות הנאה כגון השגה מהירה של אזרחות טורקית לחברי רשת הפשע ובני משפחותיהם.

ר"מ טורקיה ארדואן ונשיא איראן רוחאני בפגישה בטהראן, בינוארצילום: אי-פי

בהתאם לדו"ח, איש העסקים הטורקי והעשיר ממוצא איראני, רזה זאראב, הוא ראש ארגון הפשע המדובר. על פי החשד, הוא ורשת החברות שבשליטתו ניהלו את רוב הסחר בזהב עם איראן, לפעמים דרך דובאי. כדי שהעסק יתנהל ללא תקלות, הרשת שילמה שוחד לכמה שרים בממשלת טורקיה, בהם זאפר ג'גלאיאן, שר הכלכלה, מועמר גולר, שר הפנים ואגמן באגיס, השר לענייני האיחוד האירופי, ולסוליימן אסלאן, מנכ"ל הלקבנק. שלושת השרים התפטרו בינתיים או הודחו מהקבינט. הם מכחישים שעברו על החוק ולא הוגשו נגדם כתבי אישום כלשהם. הבנק מכחיש שהיתה הפרה כלשהי של חוק טורקי או בינלאומי, ודובר מטעמו סירב לענות על שאלות והסתפק באמירה שהבנק איננו נחקר על ידי המשטרה או על ידי מערכת המשפט.

לטענת ראש ממשלת טורקיה, , חקירת המשטרה היא מזימה המנוהלת על ידי גורם זר וכי אין בה תועלת. בחודשים האחרונים העבירה מערכת המשפט הטורקית כמה תובעים מהתיק, והתנהלות זאת עוררה תהיות לגבי השאלה אם רשויות אכיפת החוק בטורקיה ימשיכו לעסוק בו. עם זאת, התובע האחראי על התיק אמר ל"רויטרס" שהחקירה נמשכת ללא הפסקה.

למרות שהסנקציות של המערב על איראן אינן במרכז החקירה, הן הרקע לתוכנית ההברחה לכאורה. לטורקיה ולאיראן יש אינטרס משותף להתעלם מהסנקציות: טורקיה זקוקה לנפט וגז לכלכלתה הצומחת במהירות, ואילו איראן זקוקה נואשות למטבע קשה לתשלום בעד יבוא מחו"ל.

בהתאם לסנקציות, שהוטלו על ידי ארה"ב והאיחוד האירופי בשל תוכניתה הגרעינית של טהראן, הורשתה טורקיה לקנות משכנתה נפט וגז אך נדרשה לשלם בעבורם בלירות טורקיות. כל התשלומים היו אמורים להיות מופקדים בחשבון בעבור איראן בבנק הטורקי הממלכתי הלקבנק.

קניות הנפט והגז של טורקיה מאיראן ב–2012 הסתכמו ב–10 מיליארד דולר. אחד המוצרים שאיראן הורשתה לקנות בכסף הזה היה זהב, ועקב כך, התחוללה קדחת זהב אמיתית וזהב טורקי הועבר לאיראן בכל דרך - משקי דואר ועד למטענים במטוסים. התוצאה היתה שיצוא הזהב הטורקי לאיראן תפח מטון אחד ב–2011 ל–125.8 טון ב–2012.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ