עדכונים שוטפים |

אל-ג'זירה תובעת 150 מיליון דולר פיצויים ממצרים

נשיא אלג'יריה בן 77, עבד אל־עזיז בוטפליקה, הושבע בפעם הרביעית ■ יו"ר הפרלמנט הסורי הודיע שהנשיא בשאר אל-אסד מכריז באופן רשמי על מועמדותו לבחירות ■ כל מה שחשוב ומעניין באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

28/04/14

22:00: רשת הטלוויזיה הקטארית אל-ג'זירה הגישה תביעת פיצויים בסכום של 150 מיליון דולר ממצרים, בשל נזק שנגרם לטענתה לעסקיה בידי הממשלה החדשה בקהיר, צעד שצפוי להחמיר את יחסי קטאר ומצרים. המהלך נועד למשוך תשומת לב למה שאל-ג'זירה מגדירה כיחס בלתי מקובל של מצרים לה ולעיתונאיה, כך אמר אחד מעורכי הדין של הערוץ כשמסר את המסמכים המשפטיים המפרטים את הדרישות לנציגים של ממשלת מצרים. לדבריו למצרים יש שישה חודשים ליישב את הדרישות, שהוגשו לפי אמנת המשקיעים הדו צדדית (Bilateral Investment Treaty), או שתעמוד בפני תביעה בבית משפט בינלאומי.

אל-ג'זירה השקיעה לפחות 90 מיליון דולר במבצעיה במצרים מאז החלה לשדר במדינה ב-2001. הכספים הללו כוללים בניית תשתיות ותקציבי שידור בארבעה ערוצים, וכן רכישת ציוד, עמלות ממשלתיות ומשכורות לצוותיה. התביעה על סך 150 מיליון דולר מכסה גם הפסדים עתידיים העולים מסגירת הרשת. קטאר, המונרכיה המממנת את הרשת, תומכת בתנועת האחים המוסלמים אותה מגדירה קהיר כ"ארגון טרור". שלושה מעיתונאי הרשת נשפטים במצרים באישומים של סיוע לארגון טרור, בתיק שלדברי ארגוני זכויות מהווה פגיעה בחופש הביטוי.

21:15: מחבל מתאבד הרג לפחות 30 בני אדם ופצע 50 נוספים באסיפה פוליטית של כורדים בעיירה חנקין שבעיראק, 140 ק"מ צפון-מזרחית לבירה בגדאד. הכורדים במקום חגגו את הופעתו הטלוויזיונית של נשיא עיראק ג'לאל טאלבאני הכורדי. טאלבאני הצביע בבחירות לפרלמנט העיראקי בגרמניה, שם הוא עובר טיפול רפואי, בעקבות שבץ בו לקה ב-2012.

תושבי המדינה מצביעים בבחירות הראשונות לפרלמנט מאז משכה ארה"ב את חייליה לפני כמעט שלוש שנים, בתקופה בה המדינה מתמודדת עם האלימות הקשה ביותר מאז 2008. "התוקף התגנב בין הקהל סמוך למטה האיחוד הפטריוטי של כורדיסטאן (מפלגתו של טאלבאני) ופוצץ את עצמו, וגרם לטבח טראגי", אמר קצין משטרה במקום. המתקפה היא אחת מכמה פיגועי התאבדות שאירעו ברחבי מדינה היום, שגרמו למותם של 57 בני אדם.

19:00: ארצות הברית הודיעה כי היא "מוטרדת ביותר" מעונש המוות שנגזר היום על 720 מחברי האחים המוסלמים. "פסק הדין שניתן היום, כמו זה שניתן בחודש שעבר, מפר את הסטנדרטים הבסיסיים ביותר של הצדק הבינלאומי. על ממשלת מצרים מוטלת האחריות להבטיח הליך צודק לכל אדם, הכולל משפט הוגן בו עדויות מוצגות באופן ברור, וגישה לעורך דין", מסר הבית הלבן בהצהרה. "אנו מפצירים בממשלת מצרים לשים סוף לשימוש במשפטים המוניים ולהפוך את הפסיקות ההמוניות הנוכחית והקודמת".

מערכת טילי נ"מ מדגם S-300צילום: אי–פי

14:51: נשיא אלג'יריה בן 77, עבד אל־עזיז בוטפליקה, הושבע היום (שני) בפעם הרביעית לקדנציה בת חמש שנים, לאחר ניצחון מוחץ בבחירות. חברי האופוזיציה טוענים שהתוצאות זויפו. בוטפליקה נשבע לנשיאות כשהוא יושב על כסא גלגלים.

לאחר ההשבעה הוא העניק נאום קצר בקול חלש, במהלכו הודה לעם האלג'יראי על הביטחון המחודש שנתנו בו ואמר כי הבחירות, שנערכו ב-17 באפריל, הן ניצחון לדמוקרטיה. זהו הנאום הפומבי הראשון של בוטפליקה מזה שנתיים, מאז שלקה בשבץ, שהעלה שאלה לגבי יכולתו לשלוט במדינה.

12:44: יו"ר הפרלמנט הסורי הודיע שהנשיא בשאר אל-אסד מכריז באופן רשמי על מועמדותו לבחירות, שייערכו ב-3 ביוני. היו"ר, ג'יהאד לאהם, הודיע זאת בטלוויזיה הלאומית. אין זו הפתעה שאסד, השולט במדינה מאז שנת 2000, רץ לקדנציה שלישית בת שבע שנים. הוא ככל הנראה גם יזכה בבחירות, אבל עדין לא ברור כיצד ההצבעה תתנהל במקומות מרוחקים ומבודדים בעקבות הלחימה.

שר החוץ האיראני זריף בפסגה אזורית במוסקבה, בשבוע שעברצילום: רויטרס

בשבוע שעבר הודיע חבר הפרלמנט מאהר עבד אל-חפיז הג'אר כי גם הוא מציב את מועמדותו בבחירות מול אסד. הג'אר היה הראשון מתוך שישה להכריז על מועמדותו. נטען שהמועמדים האחרים רצים רק כדי להעניק לבחירות מסווה של לגיטימיות. האופוזיציה הודיעה כי תחרים את הבחירות וגורמים מערביים מבקרים אותן, באומרם כי הן רק יתסיסו את המלחמה בת שלוש השנים המתחוללת במדינה, בהמלכה נהרגו למעלה מ-150 אלף איש והפכה שליש מהאוכלוסייה לפליטים.

10:24: בתי המשפט במצרים גזרו היום (שני) עונש מוות על 720 איש: 683 במשפט אחד, 37 במשפט אחר ועוד גזר דין של 25 שנות מאסר ל-492 איש נוספים. הנידונים לגזר דין מוות מואשמים בהריגת שוטר במהלך הפגנה. כל הנאשמים נחשבים לחברים בתנועת "האחים המוסלמים" במצרים ובין הנידונים גם מנהיג התנועה, מוחמד ביידי. קרובי הנידונים מוחים מחוץ לבית המשפט.

לפני חודש הטיל בית משפט בעיר מיניה עונש מוות על 529 חברי תנועת האחים המוסלמים בשל הרשעתם ברצח שוטר, בתקיפת תחנת משטרה ובניסיון לפגוע בשוטרים נוספים. 492 מתוכם קיבלו המתקת עונש של מאסר במקום עונש מוות, אך על 37 נותר גזר דין המוות. פסק הדין ניתן לאחר שני שימועים קצרים בלבד.

חוץ מ-135 שהיו נוכחים באולם, כל הנאשמים נשפטו בהיעדרם. הם הואשמו בקיום הפגנה, תקיפת תחנת משטרה בעיר מטאי ובהריגת מפקד המשטרה המקומי. הארועים התרחשו באוגוסט, כשגל אלימות פקד את דרום מצרים לאחר שמאות נהרגו בידי המשטרה כשהיא פיזרה הפגנות התומכות בנשיא המודח מוחמד מורסי. מחוץ לבית המשפט:

27.4.13

20:43: בלוב החל היום משפטו של בנו של הדיקטטור מועאמר קדאפי. סעיף אל-איסלאם קדאפי הופיע בפני בית המשפט בבירה טריפולי באמצעות וידיאו מבית הכלא בעיר זינטאן, שם הוא מוחזק מאז נובמבר 2011. לא ברור מדוע הממשלה בלוב לא הצליחה להביאו לדיון.

נשיא אלג'יריה, עבד אל־עזיז בוטפליקה, זכה בקדנציה שלישיתצילום: אי-אף-פי

קדאפי ו-36 נאשמים נוספים ניצבים בפני מגוון אשומים, בהם הרג מפגינים במלחמת האזרחים במדינה בשנת 2011, שהובילה להדחתו של מועאמר קדאפי. 

15:26: עיתון איראני מדווח כי צבא איראן מתכנן להציב כמטרה דגם של נושאת מטוסים אמריקאית במהלך תרגיל מלחמתי הצפוי להתרחש בקרוב. העיתון מצטט את האדמירל עלי פדאבי, מפקד חיל הים של משמרות המהפכה, כאומר כי כוחות איראניים צריכים "להציב את נושאת המטוסים כמטרה באימונים שלהם". עוד הוא הוסיף: "אנחנו צריכים ללמוד את החולשות ואת נקודות החוזק של האויב שלנו". זוהי התגובה הראשונה של בכירים איראניים לדו"ח שהתפרסם במארס, לפיו איראן בונה העתק בגודל אמיתי של נושאת המטוסים האמריקאית USS Nimitz במספנה בנמל הדרומי בבאנדר עבאס. בכירים איראניים לא הגיבו באופן רשמי לידיעה על בניית הדגם, אבל על סמך הטלוויזיה האיראנית - הוא נועד לשמש עבור צילומי סרט.

13:39: זיגריד קאג מהארגון לאיסור נשק כימי, העומדת בראש המשלחת הבינלאומית לחיסול הנשק הכימי של הממשל, קראה לממשל אסד לעמוד בלוח הזמנים שנקבע. היא אמרה לעיתונאים בדמשק ש-92.5% מהנשק הכימי של סוריה כבר הועבר מהמדינה והושמד.  היא תיארה זאת כהתקדמות בעלת משמעות, אבל ציינה כי על הממשל להמשיך ולהשמיד את החומרים הכימיים שנותרו ברשותו עד סוף החודש. סוריה לא עמדה ביעד של השלב הקודם שנקבע, על פיו ב-13 באפריל היה עליה להשמיד כמות מסוימת של נשק כימי. מומחים בינלאומיים טוענים שיכולות להיות לכך השלכות רציניות להגיע לדדליין הכללי ב-30 ביוני, בו עליה להיות נטולת נשק כימי לחלוטין.

12:45: דובר משרד הפנים של עיראק, סעד מען איברהים, אמר היום (ראשון) שכוחות ביטחון ארבו לשיירה של מכליות דלק של ג'יהאדיסטים שניסו להיכנס באופן לא חוקי מסוריה לעיראק, לפחות שמונה נהגים נהרגו. כך מסרה סוכנות הידיעות אי־פי.  איברהים אמר שהמבצע התרחש ליד הגבול בין המדינות לפנות בוקר, ושהוא נעשה לאחר שהתקבלו דיווחים מודיעינים שהמשלוח בדרכו לקבוצה הקשורה לארגון אל קאעדה. הקבוצה, ששמה המדינה האיסלאמית של עיראק והלבנט, שולטת באזורים של מחוז אנבאר בעיראק מאז דצמבר, לצד קבוצות חמושים סונים אחרים. מאז, כוחות של הממשלה ובני בריתה מנסים להשיב את השליטה באזור, אבל עד כה ללא הצלחה.

09:26: ועדה שמונתה על ידי נשיא אפגניסטאן חמיד קרזאי תחקור מתקני כליאה סודיים, שככל הנראה נוהלו על ידי הכוחות הבריטים והאמריקאים בדרום המדינה. זאת לאחר שביום שבת פורסמו ידיעות על פיהן נמצאו בתי כלא סודיים בשני בסיסים של כוחות הקואליציה. הטענות לא אומתו עדין וטרם אושרו על ידי בריטניה וארה"ב, אבל הן כבר עכשיו מסבכות עוד יותר את היחסים הסבוכים והרגישים מלכתחילה בין הממשל באפגניסטאן לבין בנות הברית שלו, בריטניה וארה"ב.

26.4.13

14:11: חמישה חיילי נאט"ו נהרגו בהתרסקות מסוק בדרום אפגניסטאן. זו התקרית הקטלנית ביותר השנה לכוחות הזרים במדינה, המתכננים לסגת עד סוף 2014. בטליבאן טענו כי הפילו את המסוק, שהתרסק במחוז קנדהאר, וכוחות הקואליציה מסרו כי נסיבות המקרה נחקרות.

המשטרה האפגנית מסרה כי המסוק התרסק במרחק כ-50 קילומטר מהגבול עפ פקיסטאן. דובר של הטליבאן כתב במסרון לעיתונאים: "היום המוג'הידין פגעו במסוק של הכוחות הזרים ברקטה, ו-12 חילים שהיו עליו נהרגו". לרוב נוהגים בטליבאן להפריז במנייני ההרוגים בפעולות שעליהם הם מקבלים אחריות.

11:10: 33 בני אדם נהרגו ו-40 נפצעו אתמול בעיראק בפיגוע התאבדות בעצרת תמיכה בארגון שיעי קיצוני שהתקיימה באצטדיון ספורט במזרח בגדאד. "המדינה האיסלאמית של עיראק ושל סוריה הגדולה", ארגון סוני שנפרד מאל-קאעדה ק'בילה אחריות לפיגוע.

לעצרת הגיעו כ-10,000 בני אדם, התומכים בארגון אסאיב אהל אל-חאק, שבו תומכת איראן. בהודעת הקיצונים הסונים נאמר כי זו היתה נקמה על הרג סונים ועל גירוש של סונים מבתיהם בידי מיליציות שיעיות. ברביעי הקרוב יצביעו העיראקים בבחירות לפרלמנט, לראשונה מאז שהכוחות האמריקאים יצאו מהמדינה ב-2011.

25/04/14

16:45: רוסיה דחתה את הדיווחים האחרונים שלפיהם השתמש המשטר הסורי בנשק כימי באזורים שבשליטת המורדים, וטענה כי מדובר בטענות ממוצאות. מועצת הביטחון קראה שלשום לחקור את ההאשמות מצד האופוזיציה כי צבא סוריה השתמש בגז כלור בשבועות האחרונים.

נשיא סוריה בשאר אל אסדצילום: אי-פי

משרד החוץ הרוסי מסר בהודעה: "האשמות שקריות נגד כוחות המשטר בשימוש לכאורה בנשק כימי רעיל עדיין עולות". בדברים נאמר גם כי למוסקבה "מידע אמין" המוכיח "שהאשמות הללו אינן מהימנות". אולם, לא הוצגו ראיות מצד הרשויות הרוסיות בנושא.

עד כה טען משטרו של בשאר אסד כי אין אמת בדברים וכי המניע שלהם פוליטי בלבד. ארה"ב וצרפת אמרו כי הן בודקות את הדיווחים, אך הוסיפו כי אין עדיין בידיהן ראיות.

24/04/14

11:54: כתבנו ג'קי חורי עדכן כי צבא מצרים דיווח הבוקר ששישה פעילים בארגוני טרור בסיני נהרגו הלילה בפעילות של הצבא המצרי. לפי הדיווח, מסוקי אפאצ'י תקפו אתרים שבהם השתמשו ארגוני הטרור בצפון סיני באזור רפיח ושייח' זואייד. בתקיפה נפצעו 20 בני אדם, ובין ההרוגים גם בכיר בארגון אנסאר בית אלמקדס המסונף לאל-קאעדה.

מפקד הארמיה השנייה המופקדת על אזור סיני, הגנרל מוחמד אשחאת, אמר בפגישה עם עיתונאים צבאיים במצרים כי בשבעת החודשים האחרונים ערך הצבא המצרי יותר מ-1,380 פשיטות על אתרים וקנים של ארגוני טרור, ונתפסו יותר מ-3,750 כלי נשק וכמעט 800 קילוגרמים של חומרי נפץ לצד מליוני קליעים ותחמושת .

הצבא המצרי מציין היום 32 שנים לשחרור אדמות סיני, עם נסיגת אחרון החיילים הישראלים בעקבות הסכמי קמפ דייוויד. הוא מבליט בדיווחים את פעילותו נגד ארגוני הטרור, בעיקר בסיני, ומאמציו למיגור ההברחות לסיני ומסיני לרצועת עזה. לאחר אטימת והריסת רוב המנהרות, המאמץ מתמקד בשמירה על קווי החוף. 

10:00: שלושה רופאים אמרקיאים נהרגו היום באפגניסטאן, לאחר ששומר בבית חולים בינלאומי בקאבול פתח באש, כך אישרה השגרירורת האמריקאית במדינה. חזיף קאן, מפקד משטרת קאבול, אמר כי היורה, שוטר שהוצב לשמירה בבית החולים, פתח בירי מסיבה לא ברורה. מלבד ההרוגים, נפצעה גם אחות אמריקאית אחת.

חייל אמריקאי בבסיס חיל האוויר קנדהאר של בנות הברית באפגניסטאןצילום: רויטרס

מקרה הירי מצטרף לתקיפות נוספות נגד זרים לאחרונה באפגניסטאן: פיצוץ במסעדה פופולרית בינואר, תקיפה של מלון נחשב במארס, וירי בשני עיתונאי אי-פי על ידי שוטרים, החודש.

23/04/14

23:15: הפרלמנט של תוניסיה קיבל היום עצומה לזמן לשאלות את שרת התיירות אמל כרבול על החלטתה לאפשר לאזרחים ישראלים להשתמש בדרכונים שלהם בכניסה למדינה לביקור באי ג'רבה. בעוד שישראלים ויהודים בכלל יכלו להיכנס לתוניסיה לעלייה לרגל לבית הכנסת אל-גריבה באי, בדרך כלל בל"ג בעומר, זו השנה הראשונה שהותר לישראלים להשתמש בדרכון שלהם במקום מסמך מיוחד שהוציאו שגרירויות תוניסיה, שאינה מקיימת יחסים דיפלומטיים עם ישראל.

מסוק אמריקאי באפגניסטאן בחודש שעברצילום: אי–פי

85 מתוך 217 חברי הפרלמנט בתוניס חתמו על העצומה הקוראת לשרת התיירות להסביר את החלטתה. המחוקקים הללו טוענים כי הכרה בדרכונים הישראלים שוות ערך להכרה במדינה היהודית. "הבעיה שלנו אינה עם אחינו היהודים אלא עם הישות הציונית הכובשת את השטחים הפלסטיניים", אמר ראש מפלגת המרכז-שמאל "הברית הדמוקרטית", מוחמד חמדי.

בדבריו אתמול הגן ראש ממשלת תוניסיה הזמני מהדי ג'ומעא על המדיניות החדשה כחלק מהניסיון לשקם את מגזר התיירות של המדינה, המהווה 7% מהתמ"ג של תוניסיה, ומעסיק 400 אלף בני אדם. "עלינו להפסיק את הוויכוחים המדיניים ולהתמקד בעיקר. כל הממשלות הקודמות אישרו ליהודים מישראל לבוא לתוניסיה לעלייה לרגל פעם בשנה. פשוט החלטנו לעשות זאת בשקיפות מלאה", אמר ג'ומעא.

14:15: אחד מחברי הפרלמנט בסוריה הציב מועמדותו לנשיאות בבחירות שייערכו ב-3 ביוני, כך הודיע יו"ר הפרלמנט במדינה. חבר הפרלמנט מאהר עבד אל-חפיז הג'אר הוא הראשון להציב מועמדותו בבחירות מול שליט סוריה בשאר אל-אסד.

האופוזיציה הודיעה כי תחרים את הבחירות, שנערכות כאשר המדינה עדיין מתבוססת בדם אחרי יותר משלוש שנות מלחמת אזרחים שנראית חסרת פתרון. אסד עצמו רמז כי יתמודד פעם נוספת על התפקיד, אולם ההודעה הרשמית טרם פורסמה.

הג'אר בן ה-43 הוא יליד העיר חאלב שבצפון סוריה. לפי חוק הבחירות שהפרלמנט אישר באחרונה, בבחירות חייב להשתתף יותר ממועמד אחד, כך שהיה צפוי כי לפחות אדם אחד יציב את מועמדותו.

13:15: עשרות אסירים איראנים, שהוחזקו בכלא אווין הנודע בחומרתו - ביניהם עיתונאים, עורכי דין וחברי אופוזיציה - סובלים משברים בגולגולת, צלעות שבורות, פציעות קשות אחרות וכאבים לא מטופלים לאחר שסוהרי הכלא ואנשי מודיעין יצרו תעלה ואילצו את האסירים לרוץ בתוכה תוך שהם מכים אותם באלות.

המקרה נחשף לאחר שעימאד בהבר, המרצה מאסר של 10 שנים בגלל פעילות פוליטית, סיפר על המקרה במכתב ששלח למשפחתו ופורסם באתר האופוזיציה האיראני קאלמה. משפחות נוספות של האסירים סיפרו שגם הן שמעו על המקרה. התקרית מכונית באיראן כיום "חמישי השחור". נשיא איראן, חסן רוחאני, טרם הגיב לדיווחים.

9:29: שר ההגנה של פקיסטאן ביקש אתמול (שלישי) מהממשלה לנסח רגולציה עבור התקשורת במדינה, שבסופו של דבר תוביל לסגירת ערוץ החדשות המרכזי בפקסיטאן - ערוץ Geo. השר האשים את גאו בניהול "קמפיין אכזרי" נגד סוכנות הביון של הצבא. הסיפור החל בעקבות ניסיון ההריגה של חמיד מיר, עיתונאי פקיסטאני מוביל ושדרן הדגל של גאו - שנורה מספר פעמים על ידי אדם לא ידוע.

אחיו של מיר - שנותר בחיים ומטופל כעת בבית חולים - הוא עיתונאי בעצמו ומאז התקרית מאשים את סוכנות הביון של פקיסטאן בניסיון ההריגה, בעקבות הסיקור הלא מחמיא של מיר את המתיחות בין המנהיגים הצבאיים לבין האזרחיים במדינה. בנוסף, ערוץ גאו שידר תמונה של ראש ארגון הביון כשברקע דרישה לפטרו. שתי הפעולות הללו הובילו את שר ההגנה לדרוש את סגירת הערוץ.

22.04.14

23:15: בית משפט בבחריין גזר מאסר עולם על 12 גברים בגין ריגול, אימון במדינת אויב (איראן) ואחזקת נשק ופצצות. בחריין מאשימה את איראן בהתססת המצב בבחריין מאז המחאה ב-2011, בהמהלכה הקהילה של המוסלמים השיעים דרשו רפורמות וחקל גדול יותר בניהול הממלכה, הנשלטת זה שנים על ידי שושלת של מוסלמים סונים. טהראן מכחישה את ההאשמות שהיא מאמנת תאי טרור, שמתכננים תקיפות על שדה התעופה ומבני ממשל בבחריין, אבל היא כן מגבה את הטיעונים של השיעים בבחריין. עורכת הדין פטימה אל-אדרג' אמרה שהגברים קיבלו את גזר הדין ביום ראשון, וששניים אחרים קיבלו 15 שנות מאסר. חלק מהנאשמים נשפטו בהיעדרם, ולא ברור כמה מהם עצורים וכמה נעדרים. 

19:30: טרנסג'נדרית נהרגה ונוספת פצועה במצב אנוש, לאחר שהותקפו על ידי גברים חמושים באיסטנבול, כך דיווחו היום ארגוני זכויות אדם בטורקיה. האישה שנהרגה אתמול בלילה הייתה בת 21, עדי ראייה סיפרו שלתוקף היה אקדח. על אף שבאופן רשמי טורקיה היא מדינה חילונית, ובין הבודדות במזרח התיכון בה הומוסקסואלית אינה אסורה על פי חוק, העם הטורקי שמרן ביותר.

15:30: במצרים התחדש היום משפטם של שלושה עיתונאי רשת אל-ג'זירה באנגלית הנאשמים בהפצת שקרים וסיוע לתנועת האחים המוסלמים, שמוגדרת במצרים כארגון טרור. השלושה - העיתונאי האוסטרלי פיטר גריסט, העיתונאי המצרי־קנדי מוחמד עדל פהמי והעיתונאי המצרי באהר מוחמד - נמצאים במעצר יותר משלושה חודשים. הם הופיעו היום בפעם השישית בבית המשפט.

בשימוע האחרון שנערך לשלושה, הציגה התביעה סרטון וידאו שלטענתה תומך באישומים נגדם, אך לפי הדיווחים לא נראה כי כלל היה קשור לתיק. עיתונאי נוסף של הרשת מוחזק במעצר יותר משישה חודשים ושובת רעב מאז 21 ביוני. יותר מ-40 אלף איש מעורבים בקמפיין לשחרור העיתונאים, והפגנות מחאה נערכו ביותר מ-30 מדינות. ארצות הברית, בריטניה והאיחוד האירופי קראו לשחרור הצוות, ורשת אל ג'זירה מכחישה את האישומים נגדה.

14:05: סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית אירנ"א מדווחת כי נשיא חברת הנסיעות הגרמנית אוריינט אקספרס מסר שמספר ההזמנות התיירים הנוסעים לאיראן גדל פי ארבעה וצפוי לגדול עוד בחודשים האחרונים. לדבריו נראה שזרם התיירות מפתיע את האיראנים שכן ישנו כעת מחסור בחדרי מלון ובמדריכי טיולים מנוסים. הוא ציין כי תיירים גרמנים נוסעים לאיראן כדי להתרשם מעריה המודרניות אך גם מהאתרים העתיקים במדינה.

11:40: הרשויות באיראן הודפות דיווחים על עימותים אלימים בשבוע שעבר במתקן מעצר בכלא אלווין בטהראן, ומאשימות כי מדובר בשקרים של אוייבי הממשלה. ראש ארגון בתי הכלא של איראן צוטט בתקשורת המקומית כאומר שהתקרית שלפי הדיווחים אירעה ביום חמישי, היתה לא יותר מהתנגדות של האסירים לבדיקה שגרתית ומוצלחת של מוצרים מוברחים אל בית הכלא, בהם מכשירים סלולריים.

ערוצי טלוויזיה לווייניים זרים בשפה הפרסית ואתרי האופוזיציה, המושכים קהל רב למרות שאינם חוקיים, מדווחים כי שומרי בית הכלא הסתערו על התאים בסיוע סוכנים של משמרות המהפכה ומשרד המודיעין, בעימותים אלימים שהותירו יותר מ-30 אסירים פצועים. בסוכנות הידיעות Iranwire.com שהוקמה על ידי עיתונאים איראנים גולים דווח כי שני עצירים בולטים, עורך דין ומוזיקאי, אושפזו ולאחר מכן הושמו בבידוד כבולים למיטותיהם.

גורמים בכלא מכחישים גם הם את הדיווחים ואומרים כי כמה אסירים חתכו את ידיהם כששברו חלונות במחאה על הבדיקה. במקביל סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית אירנ"א מדווחת כי שבעה חברי פרלמנט באיראן דורשים לפתוח בחקירה בעקבות הדיווחים על הכאת אסירים פוליטיים בכלא. לפי הדיווח משפחות האסירים נפגשו עם המחוקקים אתמול (שני) וביקשו הבהרות אודות האירועים.

10:30: ארצות הברית דוחה את תוכניתה של סוריה לערוך בחירות לנשיאות ב-3 ביוני כ"פארודיה על דמוקרטיה". "הקריאה לערוך את מה שהוא למעשה משאל עם נשמעת חלולה במיוחד כעת כשהמשטר ממשיך לטבוח במצביעים שהוא אמור לייצג", אמרה דוברת משרד החוץ ג'ן סאקי.

במקביל, מזכ"ל האו"ם באן קי-מון הזהיר כי הבחירות עלולות "לסכן את הסיכויים לפתרון פוליטי" למלחמת האזרחים בת שלוש השנים.

21/04/14

23:22: בידי ארה"ב יש ראיות שחומר כימי, כנראה כלור, היה בשימוש כנשק בסוריה בחודש האחרון. עתה נבדק האם הממשל בסוריה הוא האחראי לכך, כך נמסר בסוכנות הידיעות רויטרס. החומר נמצא בכפר זיתא, כפי שמסרה ג'ן סאקי, דוברת משרד החוץ האמריקאי, שהוסיפה כי זהו אזור בו המורדים שולטים. "אנחנו בודקים טענות על פיהם הממשל הסורי הוא זה שאחראי לפיזור הגז באזור", היא מסרה לעיתונאים. המורדים הסורים דיווחו שמסוקים פיזרו את הגז על הכפר ב-11 וב-12 באפריל.

22:35: סדרה של פיגועים הביאה למותם של לפחות 33 איש ולפציעתם של לפחות 80 נוספים ברחבי עיראק. הפיגועים האלה מצטרפים לגל פיגועים שהתקיימו במדינה לקראת הבחירות העתידות להתקיים ב-30 באפריל. אלו הבחירות הראשונות בעיראק מאז שצבא ארה"ב נסוג ממנה ב-2011. בשנה האחרונה, האלימות בעיראק הגיעה לשיא שלא נראה כמותו מאז 2008. אחד הפיגועים היום (שני) התרחש בעיר סוואריה, דרומית לבגדד, שם מחבל מתאבד פוצץ את המכונית בה נהג בתוך מחסום משטרתי והרג 12 איש. 19 הרוגים נוספים מתו בעקבות פיצוץ אחר, שארע בעיר הסמוכה מדיין.

19:04: בית משפט סעודי קבע גזר דין מוות לחמישה אנשים ומאסרים הנעים בין שלוש ל-35 שנה ל-37 אחרים על האשמות הקשורות למתקפה נגד מתחם מגורים של תושבים זרים לפני למעלה מעשור. המקרה ארע במאי 2003, כשחמושים ירו והפציצו שלושה מבני מגורים בריאד. במהלך ההתקפה נהרגו 35 איש, ביניהם שמונה אמריקאים. גורמים רשמיים קבעו כי ההתקפה בוצעה על ידי ארגון אל-קאעדה, ומבצע נרחב נגד הארגון החל. לנאשמים יש 30 יום לערער על גזר הדין.

13:12: הבחירות לנשיאות סוריה ייערכו ב-3 ביוני, כך הודיע היום נשיא הפרלמנט על פי דיווחי הטלוויזיה הממלכתית. הנשיא בשאר אסד צפוי להיות המתמודד היחיד בבחירות, אך הצגת המועמדות תהיה פתוחה מיום שישי ועד 1 במאי. מעט לפני ההכרזה על המועד, פצצות מרגמה התפוצצו במרחק של כמאה מטרים מבניין הפרלמנט בדמשק. סוכנות הידיעות הממלכתית סאנ"א דיווחה כי בפיצוץ נהרגו חמישה אנשים. איש לא לקח אחריות על ירי הפצמ"רים, אך ארגוני המורדים במדינה משתמשים בנשק זה לעתים קרובות.

על אף מלחמת האזרחים בת שלוש השנים, אסד אומר כי אין סיבה שלא יתמודד לתקופת כהונה שלישית בת שבע שנים. האופוזיציה מנגד עומדת על כך שהנשיא הנוכחי לא יימלא שום תפקיד בממשלת המעבר. במארס אישר הפרלמנט חוק בחירות חדש המתיר לכמה מתמודדים לרוץ במקביל. בבחירות 2000 ו-2007, זכה אסד לכמעט 100% תמיכה בקרב המצביעים שהטילו פתקי תמיכה או התנגדות לשלטונו. החוק שולל את התמודדותם של מרבית מנהיגי האופוזיציה משום שהמועמדים נדרשים לחיות במדינה בעשר השנים האחרונות.

20/04/14

18:30: סוכנות הידיעות האיראנית הממלכתית מדווחת כי הסבב הבא של השיחות בדרג המומחים על תוכנית הגרעין יתקיים בניו יורק. בדיווח בסוכנות איסנ"א צוטט ראש צוות המשא ומתן האיראני עבאס עראקג'י, שאמר כי השיחות ייערכו בשולי פגישה על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני במאי. זוהי תהיה הפעם הראשונה זה שנים בה איראן והמערב יערכו שיחות על תוכניתה הגרעינית של איראן בניו יורק.

איראן ושש המעצמות ממשיכות לדון בעסקה סופית על תוכנית הגרעין. בהתאם להסכם הזמני שהושג בנובמבר, איראן התחייבה למתן את פעילויותיה הגרעיניות בתמורה לקלה בסנקציות הכלכליות המוטלות עליה. הדיווח מצטרף לדבריו של ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית באיראן, שאמר שלשום כי הצדדים הגיעו להסכמה על פתרון סוגיית כור המים הכבדים באראק, אחד מנושאי הליבה במשא ומתן.

17:52: בסדרת תקיפות אוויריות בדרום תימן נהרגו 25 בני אדם החשודים כפעילי אל-קאעדה, כך מסרו שבטים מקומיים. זוהי המתקפה השנייה מסוגה בימים האחרונים, לאחר שאתמול (שבת) נהרגו עשרה מורדים ושלושה אזרחים במרכז המדינה.

משרד ההגנה מסר כי המתקפות כוונו לאזורים הרריים נידחים בדרום, על בסיס מידע לפיו "טרוריסטים מתכננים לפגוע במטרות אזרחיות וצבאיות". בשני המקרים מסרו מקורות מקומיים כי מל"טים נראו באזור לפני המתקפות. שבטים מקומיים אמרו כי 25 גופות הועברו מאתרי ההפצצות היום אל עיירות סמוכות. הם דיווחו כי לפחות שלוש מתקפות אירעו לפני תפילות הבוקר, וכוונו למחנות של אל-קאעדה.

17:30: נשיא סוריה בשאר אסד ביקר היום בעיירה הנוצרית העתיקה מעלולה, עליה השתלט הצבא מחדש בשבוע שעבר. ביקורו של אסד בעיירה הנמצאת 60 ק"מ צפונית לדמשק מהווה הופעה נדירה של הנשיא מחוץ לבירה, ומדגיש את הביטחון הגבור של הממשלה על רקע הניצחונון האחרונים מול המורדים סביב לדמשק ובגבול לבנון. הביקור, הנערך בחג הפסחא, נועד גם לשכנע בכוונת הממשלה להגן על המיעוטים מפני המורדים הקיצוניים.

לוחמים איסלאמיסטים השתלטו על חלקים מהעיירה הנמצאת למרגלות הר קלמון בדצמבר, וביום שני הודיעו כוחות הממשלה כי השיבו את שליטם בה. במהלך ביקורו בחן אסד מנזר יווני אורתודוקסי מהמאה ה-4 לספירה, ואת הנזק שנגרם לו "בידי הטרוריסטים", כך דיווחה סוכנות הידיעות הממלכתית סאנ"א. בתמונות שפורסמו בסוכנות נראה אסד בוחן עתיקות ומסייר באזור עם אנשי כנסייה.

15:08: נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר היום כי הוא מעריך כי משטר אסד בסוריה מוסיף להפעיל נשק כימי נגד מתנגדיו. לדבריו, "יש לנו כמה יסודות של מידע אך אין לי הוכחה". בראיון לתחנת רדיו אירופה 1 אמר נשיא צרפת כי "מה שכן ידוע לי הוא מה שראינו מהמשטר הזה, ואת היכולות האיומות בהן הוא מסוגל להשתמש נגד כל התנגדות פוליטית".

שר החוץ של צרפת לורן פאביוס אמר בראיון לתחנת הרדיו כי "ישנן אינדיקציות, שטרם אושרו, לפיהן היו באחרונה מתקפות כימיות". הוא הוסיף כי אותם סימנים "הרבה פחות משמעותיים מאשר אלה שהיו בדמשק לפני כמה חודשים, אך קטלניים מאוד". גורם צרפתי אמר לסוכנות הידיעות אי-אף-פי כי הדיווחים הגיעו מכמה מקורות, בהם האופוזיציה הסורית.

12:20: המזון במחנה הפליטים הפלסטינים ירמוק שבפאתי דמשק צפוי לאזול היום, ולהותיר 18 אלף בני אדם על סף רעב. חבילות מזון לא הועברו למחנה במשך עשרה ימים, והרשויות הסוריות אינן צפויות להותיר למשאיות מזון להיכנס למקום במשך חג הפסחא. המצור של הצבא על מחנה הפליטים נמשך כבר כמעט 18 חודשים, וסוריה מאפשרת לסוכנות הסעד לפליטים פלסטינים של האו"ם (אונר"א) רק גישה מעטה למקום. דובר אונר"א אמר כי המשבר במחנה "חסר תקדים" בחומרתו.

11:00: ארבעה עיתונאים צרפתים שנחטפו לפני עשרה חודשים בסוריה, שבו היום לביתם כשקהל רב קיבל את פניהם בנמל תעופה צבאי מחוץ לפריז. הארבעה שוחררו אתמול בגבול הטורקי. הם נחטפו בשתי תקריות שונות ביוני שעבר.

הנשיא פרנסואה הולנד, שנכח בקבלת הפנים, אמר שחזרתם היא "רגע של אושר וגאווה" עבור צרפת. הולנד הודה לרשויות טורקיה על הסיוע בהשבתם של העיתונאים, אך לא פירט מעבר לכך.

19/4/14

15:45: מטוס אמריקאי שנחת באיראן ביום שלישי האחרון מפנה תשומת לב להסדר בחוק בארה"ב, שהרשויות הפדרליות חוששות כי הוא מאפשר פירצה משמעותית בביטחון בתחום התעופה. החשש הוא שהחוק עלול להסתיר זהויות של בעלי מטוסים זרים. את דבר נחיתת המטוס בנמל תעופה בטהראן גילה העיתון ניו יורק טיימס שלשום (חמישי). בכתבה נראו תמונות של כלי הטיס, של מספר הזנב שלו ודגל אמריקאי קטן מתנוסס על צדו.

הרשויות בארה"ב לא מסרו עדיין כיצד מטוס אמריקאי טס לאיראן ומדוע. הרשומות מראות כי הבעלים של כלי הטיס הוא בנק יוטה, המשמש נאמן עבור בעלי המטוס האמיתיים. ברשויות במדינת יוטה אמרו כי הסדר נאמנות מאפשר לבעלים זרים של מטוסים להסתיר את הקשר שלהם לכלי הטיס. סגן מנהל הבנק מסר כי הוא מודע לכך שהמטוס נמצא ברפובליקה האיסלאמית, אך אמר כי הבנק לא החל בבדיקה של הנושא. במאגרי המידע האמריקאים רשום שהמטוס שייך לבנק, ולא לבעליו האמיתיים, וכך מוסווית זהותו.

בנק יוטה כפוך לסנקציות האמריקאיות על איראן, וטיסה שכזו דורשת אישור ממשרד האוצר של ארה"ב, האוכף את מרבית העיצומים על טהראן. כמו כן, בשל העובדה כי המנועים של המטוס מתוצרת ארה"ב, הוא היה זקוק גם לרישיון ממשרד המסחר. המשרד לפיקוח על נכסים זרים מסר כי לא הוצא רישיון לטיסה, ומשרד האוצר האמריקאי סירב להגיב.

מפרטים חדשים שנחשפו הלילה עולה כי חברת כרייה מגאנה חכרה את המטוס. החברה בבעלות איברהים מהאמה, אחיו של נשיא גאנה דרמאני מהאמה. משרד החוץ של איראן מסר אמש, לאחר שהוצף בשאלות מעיתונאים, כי המטוס שימש להעברת בכירים במדינה האפריקאית במטרה לקדם את שיתוף הפעולה בין שתי המדינות. דוברת המשרד הדגישה כי כל הצוות והנוסעים לא היו אזרחי ארה"ב, וכי הוא טס מאיראן שלשום לאחר סדרת פגישות בין המשלחת הגנאית לנציגים של ממשלת איראן.

גם אם הטיסה הזאת לא סיכנה את ביטחונה של ארה"ב, גורמים אמריקאיים הביעו דאגה מכך שהחוק בארה"ב מאפשר לבעלי מטוסים להסתיר את זהותם. במקרה של הטיסה הנוכחית, בדרך כלל יציאתה דרושה אישור של הרשויות הפדרליות בוושינגטון. ידוע כי למטוס הזה, שהמספר על מנועי הזנב שלו N460EP, יש היסטוריה של טיסות בינלאומיות. הדבר התגלה מתמונות שהעלו צלמים חובבים. למשל, חצי שנה לפני נחיתתו בנמל התעופה מהרבאד בטהראן, הוא המריא מנמל תעופה בלונדון לעבר אקרה, בירת גאנה.

12:52: צרפת הודיעה כי שוחררו ארבעה עיתונאים צרפתים שהוחזקו בשבי בסוריה מאז יוני האחרון. ארמון האליזה מסר בהודעה כי הנשיא פרנסואה הולנד חש עתה "הקלה אדירה" לאחר שחרורים של ארדואר אליאס, דידייה פרנסואה, ניקולא הנאן ופייר טורס. בהודעה נאמר כי ארבעתם במצב בריאותי למרות תנאים קשים בשבי.

18/4/14

22:50: נשיא ארה"ב ברק אובמה חתם על צו האוסר על כניסתו למדינה של השגריר האיראני החדש באו"ם, חמיד אבוטלבי. ב-1979 היה אבוטלבי חבר בארגון הסטודנטים שהשתלט על שגרירות ארה"ב בטהראן והחזיק כבני ערובה את עובדיה. איראן הבהירה בעבר כי לא תבחר שגריר חלופי, וטענה כי ארה"ב מפרה את החוק הבינלאומי בכך שאינה מוכנה לאפשר לאבוטלבי להכנס לשטחה.

11:23: נשיא איראן חסן רוחאני אמר כי לארצו יש העוצמה הדרושה כדי להרתיע כל תוקף. הוא נשא דברים במהלך מצעד שנתי בטהראן. במצעד הוצגו, בין היתר, כלי טיס בלתי מאוישים וטילים שונים. "אנחנו לא נתקוף אף מדינה, ואיננו רוצים במלחמה, אבל נתמודד בתקיפות עם כל מעשה תוקפנות נגד איראן", הכריז.

בתמונות ששודרו בטלוויזיה הממלכתית נראו חיילים צועקים "אללה אכבר", כלי רכב הנושאים טילים, שעל חלקם נתלו הכרזות "מוות לאמריקה" ו-"מוות לישראל". כמו כן, השתתפו במצעד נגמ"שים וצוללות קטנות, שלצדן צעדו חיילים בחליפות צלילה.

בניגוד לקודמו, מחמוד אחמדינג'אד, רוחאני בחר שלא לנצל את האירוע כדי לתקוף את ישראל ואת ארה"ב. "אמרנו לעולם במהלך שיחות הגרעין, ואנחנו נחזור על כך שאנחנו לא תומכים באף מעשה תוקפנות – אנחנו תומכים בהידברות", אמר רוחאני בנאומו, ששודר בחי. במהלך נאומו חלפו מסוקים ומטוסי קרב מעל, וצנחנים נחתו באזור המצעד, שנערך מדרום לבירה.

17/4/14

15:31: דיווחים מבחריין מספרים על כך שנפער קרע "במועצה לשיתוף הפעולה של מדינות המפרץ" (GCC), אך הסברה כרגע היא שבסופו של דבר שרי החוץ של המדינות יגיעו לפשרה והוויכוח הדיפלומטי ייפתר. על פי הדיווח, שפורסם בעיתון היומי של בחריין "על עייאם", ההסכם החדש מורה לקטאר לגרש משטחה 15 אזרחים של מדינות המפרץ, המואשמים בחברות פעילה בארגון "האחים המוסלמים".

עוד נאמר בדיווח כי רשת החדשות אל-ג'זירה, שבסיסה בקטאר והיא נחשבת לפרו "האחים המוסלמים", תתחייב לסקר את הארועים במדינות המפרץ כמו גם במצרים באופן פחות תוקפני. אחד השרים, שנכח בדיונים, אמר לעיתון הסעודי, שבסיסו בלונדון, "אל חייאת" כי הקרע בין מדינות המפרץ הסתיים והוא נחלת העבר עתה. הוא אמר שחילוקי הדעות נפתרו באופן פנימי, מבלי שמישהו חיצוני התערב.

ב-5 במארס, בחריין, ערב הסעודית ואיחוד העמירויות הערביות הוציאו את השגרירים שלהן מקטאר, לאחר שהתלוננו כי דוחא לא עומדת בהסכם אי-התערבות שנחתם בין המדינות בשנה שעברה.

12:34: איראן צמצמה במידה ניכרת את כמות האורניום המועשר לדרגה גבוהה של 20% שבידיה, כך אישרה היום הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בדו"ח סודי שהגיע לידי סוכנות הידיעות אי-פי. צמצום מאגר האורניום המועשר לדרגה של 20% מרחיק את איראן מהיכולת לייצר במהירות פצצת אטום, והדבר נכלל בהתחייבויות שקיבלה איראן לפי הסכם הגרעין שנחתם בז'נבה בנובמבר שעבר. 

בעת חתימת הסכם הגרעין היה לאיראן כמעט 200 קילוגרמים של אורניום מועשר לרמה של 20%. בעזרת עיבוד נוסף יכולה היתה טהראן לייצר מכמות זו פצצת אטום אחת. לפי ההסכם, איראן הסכימה לעצור את העשרת האורניום מעל 5% ולהיפטר ממלאי האורניום ברמה של 20% - מחציתו בדילול לרמת העשרה נמוכה יותר ומחציתו בהמרה לגז שמשמש כדלק לכורים. לפי הדו"ח האחרון של סבא"א שהגיע לידי אי-פי, תהליך הדילול הושלם, וכ-50 קילוגרם מהאורניום הנותר הומר כבר לגז. לפיכך נותר לאיראן כ-50 קילוגרם של אורניום מועשר לרמה של 20% שניתן לעשות בו שימוש צבאי.

איראן צריכה להשלים עד חודש יולי את כל מחויבויותיה בהתאם להסכם הגרעין כדי לקבל את מלוא ההקלות הכלכליות בסנקציות הכלולות בהסכם, בהן 4.2 מיליארד דולר של רווחי נפט הנמצאים בחשבונות במדינות המערב. מלבד מחויבויותיה לנטרל את מאגר האורניום המועשר ברמה גבוהה, לפי דו"ח סבא"א איראן עומדת גם בשאר מחובויותיה לפי ההסכם בשלב זה.

11:55: בית המשפט בסעודיה גזר שש שנות מאסר על גבר שהיה מעורב במחאת הנשים בסעודיה נגד דיכויין, ולפי התביעה הסעודית ארגן גם הפגנות נגד המשטר הסעודי. בדיווח של סוכנות הידיעות הסעודית לא נמסר באילו הפגנות מדובר.

08:50: הטליבאן בפקיסטאן הודיע אמש על ביטול הפסקת האש עם הממשל עליה הכריז  בחודש שעבר. לפי הארגון, הסיבה לביטול היא שהממשל הפקיסטאני המשיך בעינוי אסירים והרג לפחות 50 מאנשי הארגון בששת השבועות מאז החלה הפסקת האש. למרות ההודעה, שיחות השלום בין הארגון לממשלה צפויות להימשך.

16/4/14

22:36: מורדים סורים מאשימים את כוחות נשיא סוריה, באשר אל אסד, בתקיפה כימית עם סוג חדש של גז. לטענתם המתקפה התרחשה בשכונה הרסטה, שבדמשק. המורדים פרסמו תמונות וסרטון וידאו של ארבעה אנשים מקבלים טיפול רפואי מנזקי הגז. על רקע הסרטון נשמע קריין שמוסר את התאריך ומאשים את כוחות אסד בפיזור הגז.

פניו של אחד הפצועים נראה מכוסה בקיא, הוא נראה רועד ונאנח בזמן שהרופאים מטפלים בו.לטענתם זו המתקפה הכימית הרביעית שמתרחשת החודש. סוכנות הידיעות רויטרס, שדיווחה על המקרה, טרם אישרה את אמינות התמונות או את ההאשמות. העיכוב באימות הנתונים נוצר בגלל האיסור לדווח מתוך סוריה.

20:49: שני דיפלומטים אמרו היום (רביעי) לסוכנות הידיעות אי-פי כי האו"ם עומד להצהיר בהמשך השבוע כי היכולת הגרעינית של איראן הופחתה בזכות המהלך שביצעה בו הפכה מחצית מהמאגר הגרעיני שלה לכזה שאינו יכול לשמש להכנת פצצה. הצעד הוא חלק מהמחויבות האיראנית לעמוד בהסכם עם המעצמות בתמורה להסרת האמברגו שהוטל עליה.

20:40: הפרלמנט האיראני הצביע היום על דיון מחודש בחוק המאפשר ניתוחי עיקור. בנוסף יתקיים דיון על האפשרות להקשיח את החוק המאפשר הפלות, כך דיווח היום (רביעי) הגרדיאן. שני עשורים אחרי שאיראן החלה תכנית אפקטיבית לצמצום הילודה, כולל ניתוחי סירוס מסובסדים לאזרחים וחלוקת קונדומים בחינם, המדינה עומדת לעשות פניית פרסה בנושא.

השינוי בגישה חל בשנה שעברה, כאשר עלי חמינאי הביע ביקורת פומבית כלפי המדיניות הקיימת וכינה אותה "חיקוי של אורח החיים המערבי". הוא קרא לממשלה להפסיק את הירידה באוכלוסייה ולהכפיל את מספר האזרחים באיראן מ-77 מיליון ל-150 מיליון לפחות. 

סוכנות הידיעות המקומי Fars דיווחה שרוב גדול של חברי הפלרמנט האיראני הסכימו לדון מחדש בחוק. בהתחשב בהשפעה הגדולה של חמינאי על חברי הפרלמנט, נראה שההצעות לבטל את התכנית לצמצום הילודה יעברו. "אם נמשיך בקצב הזה, נהיה מדינה עם אוכלוסייה קשישה בעתיד הלא כל כך רחוק", אמר חמינאי באוקטובר שנה שעברה.

17:03: מנהיג אל קאעדה בתימן נשבע לתקוף את ארה"ב. הוא אומר זאת בסרטון וידאו על רקע מה שנראה כמו חגיגות שמחה המוניות של לוחמי הארגון על הפריצה המוצלחת מבחינתם לבית הכלא הראשי בצנעא ושחרור 29 אנשי אל קאעדה שהיו עצורים בו. המתפקה על הכלא התרחשה בפברואר, כאשר מספר תוקפים הפעילו פצצה, רימון וירו על הכלא תוך שהם מאפשרים ל-29 עצורים, מתוכם 19 המואשמים בפעולות טרור, לברוח מתוכו.

"עלינו לזכור שאנחנו תמיד נלחמים באויב הכי גדול", אומר המנהיג בפנים גלויות, כאשר הכתובית תחתיו מזהה אותו כנאסר אל-ווהיישי, "עלינו להפיל את הצלב ואת נושאי הצלב, אמריקה", הוא אומר שם. כותרת הסרטון היא "תמונות מקבלת הפנים של האסירים המשוחררים מהכלא המרכזי בצנעא", והוא מכיל גם עדויות של לוחמי אל קאעדה שהשתתפו בהתקפה על הכלא. צפו בסרטון:

בסרטון בן ה-15 דקות, שמתוארך למרץ השנה ופורסם באתר איסלמיסטי, רואים את הלוחמים עם מסכות מניפים את הדגל השחור של אל קאעדה וחוגגים את הגעתם של האסירים הנמלטים. התקשורת האמריקאית מכנה את הסרטון "תיעוד המפגש הגדול והמסוכן ביותר של אנשי אל קאעדה בהיסטוריה", אך האותנטיות שלו לא אושרה סופית עדין. 

14:15: חיל האוויר הירדני תקף שיירת כלי רכב שניסתה לחצות את הגבול מסוריה - כך מסר הצבא בעמאן. בהודעה שהוציא, מסר הצבא כי השיירה "הוזהרה שוב ושוב", בטרם נפתח לעברה באש. לא נמסר אם השיירה שייכת לכוחות צבא אסד או למורדים הסורים, אך גורם בטחוני בכיר בירדן אמר כי מדובר בכלי רכב של המורדים, ועליהם מכונות יריה. אתר החדשות הלבנוני, "נהרנט", דיווח כי גורמי שלטון בסוריה אמרו כי לא מדובר במשוריינים של הצבא.

בירדן חיים כיום יותר מחצי מיליון פליטים סורים, שנמלטו לשם מאז פרצה בסוריה מלחמת האזרחים, לפני שלוש שנים וחודש. מעמאן נמסר כי מספר אירועי הברחת נשק לאורך הגבול עם סוריה, עלו ב-300% בשנה האחרונה. זו הפעם הראשונה שירדן, שאפשרה עד היום מעבר תחמושת למורדים דרך שטחה, יורה לכיוון הגבול. 

על פי דיווחים בחודשים האחרונים בכלי תקשורת סוריים ובאתרים של האופוזיציה, ירדן הופכת — ואולי כבר הפכה — לבסיס המבצעים החדש של כוחות המורדים, במקום טורקיה. מדי חודש מתאמנים בין 200 ל–250 לוחמים בבסיס באימונים של הכוחות המיוחדים הירדנים שליד העיר סאלט, ארה"ב מכשירה מסלולי המראה למטוסי סיור בקרבת הגבול בין ירדן לסוריה, סעודיה העבירה במטוסים נשק ותחמושת שנרכשו באוקראינה לבסיסים בירדן ומדינות המפרץ שיגרו שיירות רבות של מזון ואוהלים כדי לשכן בהם פליטים חדשים.

בחודש שעבר טורקיה הפילה מטוס קרב סורי ליד הגבול בין המדינות, באזור שבו נלחמו כוחות משטר אסד במורדים. ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן אמר אז כי המטוס הסורי חדר למרחב האוויר הטורקי, ומטוסי אף-16 יירטו והפילו אותו.

10:02: ממשלת עיראק הודיעה אתמול כי היא סוגרת את בית הכלא אבו-גרייב - הידוע לשמצה בשל פרשת ההתעללות באסירים בתקופת השלטון האמריקאי בעיראק - בשל חשש שהוא יתמלא במורדים סונים, שהתחזקו לאחרונה.

בהצהרה שפרסם משרד המשפטים העיראקי, נכתב כי 2,400 האסירים הועברו לבתי סוהר אחרים במדינה. עם זאת, עדיין לא ברור אם סגירת אבו גרייב היא קבועה, או שהכלא יפתח מחדש לאחר שתושג שליטה על התקוממות הסונים.

15/4/14

17:34: חוטפיו של השגריר הירדני בטריפולי הודיעו כי הם דורשים את שחרורו של אסיר לובי, שמרצה בירדן מאסר עולם בגין ניסיון לעשות פיגוע בשדה התעופה בעמאן, בתמורה לשחרור השגריר. הם התקשרו לטלפון הסלולרי של השגריר, שנותר במכוניתו, והציבו את האולטימטום בפני החוקרים. בכיר בחקירה אמר כי השגריר אינו נפגע ומצבו הרפואי טוב.

13:00: שגריר ירדן ללוב נחטף היום בבוקר, לאחר שחמושים תקפו את מכוניתו בטריפולי וירו בנהג, כך מסר דובר משרד החוץ של לוב. הנהג שרד את המתקפה ואושפז בבית חולים. מקור במשרד החוץ הירדני אמר כי לפי הערכות התקרית אירעה בשעה שהשגריר, פאווז אל-איתן, עזב את ביתו. מקרי חטיפות של המיליציות הפועלות במדינה הפכו לשכיחים בלוב על רקע כשלונה של המדינה להשליט ביטחון, והחוטפים פוגעים פעמים רבות במטרות זרות. מאז תחילת השנה, נחטפו חמישה דיפלומטים מצרים, עובד של ממשלת תוניסיה ועובד של ממשלת דרום קוריאה.

עדכונים קודמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ