1 במאי בטורקיה: 90 פצועים, 142 עצורים ו-40 אלף שוטרים באיסטנבול

משטרת איסטנבול יורה לעבר המפגינים מים וגז מדמיע, כדי למנוע מהם לפרוץ לכיכר טקסים, שם נאסר עליהם להפגין

"הארץ", רויטרס ואי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ", רויטרס ואי־פי

כלי התקשורת בטורקיה מדווחים כי 142 מפגינים נעצרו היום (חמישי), בהפגנות 1 במאי באיסטנבול. ממשרדי הרשויות באיסטנבול נמסר כי 90 איש נפצעו ונדרשו לטיפול רפואי, מתוכם 19 שוטרים. 23 איש עדין מטופלים בבית החולים. על פי הדיווח, עימותים בין שוטרים למפגינים החלו גם באנקרה.

משטרת איסטנבול השתמשה בתותחי מים ובגז מדמיע נגד מפגינים שניסו להיכנס לכיכר טקסים. המפגינים השליכו אבנים וזיקוקי דינור לעבר השוטרים. לפי סוכנות הידיעות ד-פ-א, כמה מהמפגינים זורקים גם בקבוקי תבערה.

היום מציינים בטורקיה את חג הפועלים, שנה לאחר ההפגנה האלימה באיסטנבול שהובילה לגל רחב של מחאה אלימה נגד ממשלתו של רג'פ טייפ ארדואן בשבועות שאחריה. כמו בשנה שעברה לא הותר למפגינים להתכנס בכיכר טקסים שבעיר, אף שהאלימות אז פרצה בניסיון של המפגינים לפרוץ את מחסומי המשטרה ולהגיע לכיכר בכל זאת.

תותחי מים נגד המפגינים באיסטנבול, היוםצילום: אי-אף-פי

העיתון הטורקי "זמאן" דיווח כי בית המשפט הטורקי לענייני חוקה דחה עתירה לאיסור שהטילו הרשויות על ההתכנסות בכיכר היום, אך לא פורסמו הסיבות להחלטה. בעתירה שהוגשה בשבוע שעבר צוין כי ההחלטה מפרה את החוקה הטורקית ואת פסיקות בית הדין האירופי לזכויות אדם.

אפשר שהסיבה לקביעת בית המשפט הטורקי היא דו"חות מודיעין, שלפיהם "ארגוני טרור בלתי חוקיים" מתכננים פעולות אלימות נגד כוחות הביטחון. העיתון "הורייט" מסר כי משרד מושל איסטבול הוציא הודעה שבה נכתב: "לא רק הסדר הציבורי והביטחון בכיכר טקסים ובסביבותיה בסכנה, אלא גם הזכויות והחירויות של אזרחינו". בין היתר, נאמר כי נתפסו רובים אוטומטיים בפשיטה של כוחות הביטחון.

ההפגנה באיסטנבול, היוםצילום: אי-אף-פי

שלשום עלתה אפשרות כי החלטת הרשויות תהיה שונה, ומושל איסטנבול חוסיין אווני מוטלו אמר כי "הצהרה שונה" תצא בערב חג הפועלים. אולם, ההודעה שיצאה בסופו של דבר שללה את האפשרות כי תתקיים הפגנה בכיכר, וחזרה על כך שהאזור היחיד שיוקדש להפגנות יהיה זה שהוגדר ביניקאפי, שליד ים מרמרה. עם זאת, יותר לאיגודי העובדים לשלוח נציגים להניח "זר סמלי" בטקסים.

בהתאם למפלס המתיחות הרב באיסטנבול הודיעו הרשויות על הגבלות בתנועת התחבורה הציבורית בכמה אזורים, ובייחוד כאלה המובילים לנקודות מפגש בדרך לכיכר. כמו כן, דווח כי 40 אלף שוטרים ייפרשו ברחבי איסטנבול וכי בצמתים חשובים יוצבו גם תותחי מים ומשוריינים.

לפני שמונה ימים אמר ראש הממשלה ארדואן כי לא יאפשר לאיגודי העובדים להפגין בטקסים. "ותרו על תקוותכם לגבי טקסים", אמר ארדואן בפגישה של מחוקקים ממפלגתו בפרלמנט, "העם לא רוצה לראות את המפגינים מתעמתים עם המשטרה ברחוב. העם לא רוצה לראות רחובות הנשלטים באבנים, במקלות ובבקבוקי תבערה".

באופן מסורתי נערכו חגיגות אחד במאי בכיכר טקסים עד 1977, אז נהרגו עשרות משתתפים בהפגנה בכיכר - חלקם מירי של חמושים אלמונים וחלקם נרמסו למוות בהמון שנמלט. בהפיכה של 1980 בוטל אחד במאי כחג לאומי. עד 2009 נאסר להפגין בכיכר, וב-2010 הוחזר אחד במאי להיות חג לאומי בטורקיה.

כמאל קיליצ'דרולו, מנהיג האופוזיציה בטורקיה, התלונן כי פרקליט בתביעה הציבורית הטריד אותו בזימון להעיד על "עלבונות" שהשמיע, לכאורה נגד בנו של ראש הממשלה ארדואן, בילאל. הזימון לקיליצ'דרולו, מנהיג מפלגת העם הרפובליקאית (CHP), הוצא אף שהוא נהנה מחסינות פרלמנטרית.

סוכנות הידיעות דואן דיווחה כי התובע, שלאחר התלונה ביטל את הזימון, פעל לפי תלונה שהגיש בילאל ארדואן על כך שמנהיג האופוזיציה השמיץ אותו. אולם, לא התקבל אישור לדיווח הזה. בכל מקרה, CHP הגיבה לדברים בהאשמה נגד הפרקליט כי פעל "לרצות" את ארדואן ומתוך "ציות" לדבריו.

בסביבתו של ראש הממשלה הודה כי התביעה הפרה את החוקה בכך שהוציאה את הזימון לקיליצ'דרולו. מנהיג האופוזיציה האשים בשבועת האחרונים את ראש הממשלה ואת חברי משפחתו בשחיתות, בגלל תוכנן של כמה הקלטות, שבהן לכאורה הם הדוברים. בהקלטות האלה הדוברים דנים במעילה בכספי ציבור ובשוחד, והן הודלפו לרשת. ארדואן ואנשיו טענו כי מדובר בזיופים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ