מצרים: 3 הרוגים ו-10 פצועים בשני פיגועים במדינה

חייל מצרי נהרג בפיגוע התאבדות במחסום בדרום סיני, מחבל נוסף התפוצץ סמוך לאוטובוס תיירים. שוטר נהרג בפיצוץ מטען סמוך לבית משפט בקהיר

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

שני בני אדם, אחד מהם חייל מצרי, נהרגו ועוד חמישה נפצעו בפיגוע התאבדות הבוקר (שישי) במחסום באזור ואדי טור שבדרום סיני. לא הרחק משם פוצץ עצמו מחבל מתאבד נוסף סמוך לאוטובוס תיירים ופצע ארבעה מנוסעיו, אזרחים עובדי ענף התיירות. לפי הדיווחים, המחבל התקרב לאוטובוס באזור ואדי טור שבדרום חצי האי בניסיון לעלות עליו, אולם נהדף על ידי שוטר ואז התפוצץ. 

על פי הודעת משרד הפנים המצרי, באזור אותרו גם מטענים נוספים שנוטרלו על ידי כוחות הביטחון. במקביל, פתחו הכוחות המצריים במבצע נוסף נגד ארגוני הטרור. על פי הדיווחים, מסוקי קרב הפציצו מטרות במזרח אל-עריש ובמקום הרוגים ופצועים.

לפי מקורות בסיני, המבצע הבוקר בא בעקבות שורה של אירועי ירי על תחנות משטרה ומרכזי ביטחון באזור מצד ארגונים המסונפים לאל-קאעדה והג'יהאד העולמי. שוהים באזור דיווחו על קולות נפץ עזים. המבצע החל בחסימת צירים מרכזיים וניתוק רשתות התקשורת.

הפיגוע באוטובוס התיירים במסוף טאבה, בפרואר האחרוןצילום: אי-אף-פי

האירועים היום מתרחשים עשרה ימים לאחר הכרזת ראשי הצבא המצרי על הצלחה גדולה במלחמה בטרור ושליטה כמעט מלאה בחצי האי סיני.

באמצע פברואר נהרגו ארבעה בני אדם בפיצוץ באוטובוס תיירים מדרום קוריאה במסוף טאבה בצד המצרי. על פי דיווח של סוכנות הידיעות אי-פי, ההרוגים הם שלושה תיירים ונהג האוטובוס המצרי. בפיצוץ נפצעו גם 13 תיירים בדרגות פציעה שונות. 

גורמי ביטחון במצרים אמרו כי באוטובוס שנסע ממרכז סיני למסוף טאבה, היו 33 תיירים. הפיצוץ אירע כמה עשרות מטרים מהמסוף. עדי ראיה בארץ דיווחו על פטריית עשן קטנה וקול נפץ עז שנשמע גם באילת. העיתון המצרי אל-אהראם ציטט מקור ביטחוני שאמר כי המטען הוטמן בתוך האוטובוס. עוד דווח כי האוטובוס עצר בכמה נקודות בידוק בטרם התפוצץ. אנצאר בית אל-מקדס, ארגון המסונף לאל קאעדה, קיבל אחריות על הפיגוע, לפי דיווחים בכלי תקשורת ערביים.

גם בקהיר נהרג הבוקר שוטר, כפי שדיווח אתר אליום אסאבע, ועוד קצין נפגע קשה כתוצאה מהפעלת מטען סמוך להיכל המשפט ברובע "מסר אלגדידה". בעקבות האירוע, הטילו כוחות הביטחון סגר על האזור ופתחו בסריקות באמצעות כלבים וחבלנים, מחשש לעוד מטענים. יש לציין כי המצב הביטחוני הפנימי במצרים עדיין נחשב ליעד הראשון מבחינת הממשלה והמיועד לתפקיד הנשיא עבד אלפתאח רסיסי. מאז הדחת מובארק ב2011, מתקשים במצרים לדבר על יציבות בכל המישורים, בעיקר במישור הביטחון האישי. ההערכות הן שהמתיחות תעלה לקראת הבחירות המתוכננות לנשיאות, בחודש יוני הקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ