2,100 הרוגים במפולת בוץ שקברה כפר באפגניסטאן

המפולת אירעה בעקבות גשמים כבדים וקברה תחתיה כפר בצפון-מזרח המדינה. האו"ם: נרכז מאמצינו בלמצוא פתרון ל-4,000 שבתיהם נהרסו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

שלטונות אפגניסטאן אישרו היום (שבת) בבוקר כי יותר מ–2,100 בני אדם נהרגו במפולת בוץ שפגעה שלשום בכפר באזור הררי נידח בפרובינציית בדחשאן, שבצפון־מזרח המדינה. "יותר מ–2,100 אנשים, יותר מ–300 משפחות, כולם מתים", אמר דובר מחוז ארגו, שבו נמצא הכפר. המפולת אירעה בשעות הבוקר, בעוד התושבים אמדו את נזקיה של מפולת קטנה שאירעה לפניה. ייתכן שמספר הנספים עומד על 2,700, אך איש לא יודע בדיוק כמה אנשים היו בביתם בזמן המפולת.

"החלק מההר שהתמוטט גדול כל כך, שאיננו מאמינים שמישהו היה יכול לשרוד. הממשלה ותושבי כפרים מהאזור מסייעים במאמצי ההצלה", מסר דובר המחוז. מהאו"ם נמסר כי עיקר המאמץ כרגע הוא לסייע ל–4,000 התושבים שנותרו ללא בית.

המפולת התרחשה לאחר שבוע של גשמים כבדים בתקופה שבה מפשירים השלגים. היא קברה תחתיה מאות בתים ופגעה במאות נוספים, כך מסרה המשטרה האפגנית. מאמצי החילוץ התעכבו בשל תנאים סביבתיים קשים, בהם הצפת האזור לאחר המשקעים כבדים. הגשמים הביאו להרס נרחב בצפון המדינה וגרמו למותם של יותר ממאה בני אדם.
נשיא אפגניסטאן חמיד קרזאי הורה לרשויות לפתוח במאמצי סיוע וחיפוש באופן מיידי.

"משלחת רמת דרג תצא בקרוב למחוז כדי לספק סיוע לתושבים שנפגעו", נמסר בהצהרה ממשרדו. נציגי האו"ם בקאבול אמרו כי חיילי  נאט"ו הנמצאים באזור עומדים בקשר עם הכוחות האפגניים ומנסים להעריך אם ביכולתם לסייע בחיפושים ובסיוע לנפגעים.

נשיא ארה"ב ברק אובמה הביע אתמול את תנחומיו לפני מסיבת עיתונאים עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בבית הלבן. "כפי שארה"ב עמדה לצד העם האפגני במשך עשור קשה, אנו נכונים לסייע לשותפינו האפגנים המתמודדים עם האסון הזה. אף שמלחמתנו שם תסתיים בסוף השנה, מחויבותנו לאפגניסטאן ולאנשיה תימשך", אמר.

בשטח המחלצים ומאות מתנדבים, החמושים במעדרים ובידיים חשופות, חפרו בבוץ בחיפוש אחר ניצולים וגופות. על המאמצים מעיבה האפשרות למפולת נוספת, שתסכן את חיי המחלצים והניצולים.

לנוכח העובדה שהבתים קבורים תחת מטרים של אדמה, החלו בעלי תפקידים רשמיים להכיר באפשרות שזה יהיה מקום מנוחתם האחרון של רבים מהנספים. "זה יהיה בית הקברות שלהם", אמר מוחמד קארים חלילי, אחד משני סגני הנשיא של אפגניסטאן, "אין  באפשרותנו להוציא עוד גופות משם".

מוחמד אסלאם סיאס, סגן ראש הרשות לניהול אסונות טבע, סיפר כי מאמצי ההצלה והסיוע מתעכבים בשל החשש ממפולות חדשות. האדמה על הגבעה המשקיפה על הכפר עדיין ספוגה מהגשמים הכבדים. הממשלה וארגוני סיוע הקימו אוהלים כקילומטר משם.

מפסגת גבעה סמוכה הצביעה בגאם נסאר על זרם הבוץ שמחק את רוב כפרה. "13 מבני משפחתי מתחת לבוץ", אמרה, בהם הוריה, אחיה ואחיותיה וילדים. היא סיפרה כי הלכה לבקר קרובים בכפר סמוך בזמן שהאסון פקד את היישוב.

סונאתוללה, חקלאי מקומי, סיפר כי עבד בחוץ בשעה שהרגיש שהאדמה מתחילה לזוז. לדבריו, הוא החל לרוץ לעבר ביתו, תפס את אשתו והילדים, והחל לרוץ איתם לפסגת הגבעה. דקות אחר כך, חלק ממנה קרס. "הבתים פשוט  כוסו בוץ". הוא אמר כי איבד 10 מבני משפחתו המורחבת, את ביתו ואת חיות המשק שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ