בירת המהפכה הסורית חוזרת לזרועותיו של אסד

המורדים החלו לעזוב את חומס, כחלק מהסכם הבנות שגובש בין כוחות משטרו של הנשיא לבין מתנגדיו, בחסות האו"ם ובמעורבות של גורמים איראניים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

העיר שהוגדרה עד לא מכבר כבירת המהפכה הסורית - ונפלה בתקופה האחרונה לידי כוחותיו של המשטר - עברה אתמול שינוי של ממש: בזה אחר זה יצאו מתחומי העיר העתיקה בחומס אוטובוסים, ועליהם מורדים חמושים, לנסיעה בכיוון אחד. היה זה תחילת יישומו של הסכם ההבנות שגובש, בחסות האו"ם ובמעורבות של גורמים איראניים, בין כוחות משטרו של הנשיא בשאר אסד, לבין מתנגדיו.

בדמשק היו אתמול מי שקבעו כי הבנות חסרות תקדים אלה מהוות מפנה של ממש, ומעניקות למשטר אסד יתרון אסטרטגי ומוראלי שלא יסולא בפז.

לפי ההערכות, אתמול התפנו כ–400 חמושים למיקום מחדש בעיירות ובכפרים שמצפון לעיר. בימים הקרובים יחברו אליהם כ–2,000 חמושים נוספים.

אתמול בשעות הצהריים עוד קינן חשש כי ההסכם לא ייושם, בשל עיכוב בהכנסת סיוע הומניטארי לשתי עיירות בפרבר של חאלב, אותן מכתרים כוחות המורדים.

נקודת בידוק בחומס, אתמולצילום: אי-אף-פי

לפי ההסכם, בתמורה לכך שמשטר אסד אפשר למורדים לצאת מחומס, כוחותיהם ישחררו עצורים וחטופים מצבא אסד וכן יאפשרו להכניס סיוע לשתי העיירות שעדיין נאמנות למשטר. תושב חומס אמר אתמול ל"הארץ" כי המצב בעיר השתפר משמעותית בימים האחרונים. "היה שקט שלא היינו רגילים אליו, וכמעט שלא שמענו יריות והפגזות", אמר. לדבריו, בחלק מהשכונות התושבים מנסים כבר לחזור לשגרה: "אין ספק שיש הרס רב בכמה מוקדים אבל בשכונות רבות התושבים מנסים לקיים חיים סדירים, כולל בבתי הספר ובאוניברסיטה".

הוא סיפר עוד, כי תושבי חומס מצפים שמערכת הבחירות ביוני הקרוב תייצב את העיר, אם כי עדיין קיים חשש מפעולות מחודשות של כוחות המורדים, במטרה לשבש את ההליך שבו צפוי הנשיא אסד לזכות ברוב גדול.

המורדים מתפנים מחומס, אתמולצילום: אי-אף-פי

לצד הרגיעה היחסית בחומס, חילופי האש והקרבות לא דועכים באזורים אחרים, לרבות פרברי דמשק ובערים חאלב וחמאת.

גורם בכיר באופוזיציה הסורית אמר כי בשבועות האחרונים המלחמה נכנסת לשלב של מלחמת התשה: חילופי מהלומות בין המשטרה לבין כוחות המורדים, בין פלגי האופוזיציה לבין עצמם, ובעיקר בין צבא סוריה החופשי והחזית האסלאמית לארגון דאעש, "המדינה האסלאמית בעיראק וסוריה". לדעתו, אף צד לא יוכל להשיג הכרעה, למרות הדיווחים של המשטר על התקדמות והישגים בכמה חזיתות.

באופוזיציה הביעו אכזבה מכך שהדיבורים על סיוע צבאי ומתן נשק שובר שוויון לכוחות המורדים הם בגדר הצהרות בלבד, ובמקרים בהם מספקים נשק, אזי ביחס ששומר על המאזן הקיים. "כאילו העולם אומר לנו תמשיכו להתקוטט עד שיימאס לכם", אומרים שם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ