דו"ח חשאי של האו"ם: איראן עוקפת את הסנקציות

לפי הדו"ח, המתפרסם יומיים לפני השיחות עם המעצמות, איראן מסתירה טיטניום בצינורות פלדה ורוכשת ציוד לכור המים הכבדים באראק

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים27
רויטרס

דו"ח חשאי חדש של או"ם חושף את השיטות של  לעקוף את שהוטלו עליה – מהסתרת טיטניום בצינורות פלדה ועד לשימוש בתעשייה פטרוכימית ככיסוי לרכישת ציוד . הדו"ח הגיע לידי מועצת הביטחון יומיים לפני סבב השיחות החדש בווינה בין איראן למעצמות ונחשף היום (שני).

הדו"ח של מומחי האו"ם, שעוקב אחר ציות המשטר באיראן לסנקציות שהטילה מועצת הביטחון, קבע כי ניסיונות טהראן להשיג חומרים לתוכנית הגרעין באופן לא חוקי פחתו בעקבות השיחות להסכם ארוך טווח עם המעצמות. אולם המומחים מציעים גם הסבר אחר, לפיו ייתכן וטהראן למדה כיצד להערים על שירותי הביטחון והמודיעין ולרכוש חומרים ורכיבים רגישים. 

אחת הדוגמאות שמוזכרת בדו"ח היא צינורות טיטניום המוסתרים בתוך משלוח של צינורות פלדה המיוצרים בסין ונשלחים משם לאיראן. דוגמא אחרת להונאה היא ניסיונות של איראן לרכוש שסתומים מגרמניה ומהודו לכור המים הכבדים באראק. המקרה נחקר בגרמניה. המקרה מתמקד ברכישת 1,767 שסתומים עבור החברה MITEC, עליה הוטלו סנקציות בשנים 2007 ועד 2011.  לפי החוקרים, 1,163 שסתומים הגיעו לחברה.  

הדו"ח כולל מסמך הנוגע לשסתומים, ומראה כיצד איראן משתמשת בתעשייה הפטרוכימית ככיסוי לרכישת ציוד לאראק. המומחים מציינים כי המסמך "הגיע ממחשב באיראן שאחראי על פיקוח של רשת הרכישות". 

כור המים הכבדים באראקצילום: אי–פי

חשיפת הדו"ח עלולה לפגוע בניסיונות של איראן והמעצמות להגיע להסכם גרעיני. יחד עם זאת, שני הצדדים טוענים כי עדיין ניתן להגיע להסכם עד ה-20 ביולי, תאריך היעד שנקבע לכך. הממשל האמריקאי מעריך כי יש סיכוי של 50% להצליח בכך, ושר החוץ האיראני, מחמוד זריף, אמר לאחרונה כי השיחות מתקדמות "באופן בלתי צפוי בקצב מהיר". הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם לא לוקחת חלק בשיחות עם איראן, אך ארה"ב והמעצמות עומדות על כך שטהראן תהיה חייבת לספק הסברים לסוכנות האו"ם כחלק מכל הסכם כולל. 

אתמול אמר נשיא איראן,, שבכל הנוגע לנשק גרעיני למדינה . רוחאני אמר את הדברים במהלך נאום בפני קבוצה של מומחי גרעין ומומחים ברפואה והיה נראה שהוא מנסה לגשר בין מתנגדי ההסכם לבין תומכיו באומרו שאיראן לעולם לא תקבל "אפרטהייד גרעיני" מצד מעצמות העולם על ידי ויתור מוחלט על תכנית הגרעין שלה.

"אם העולם מעוניין ביחסים טובים עם איראן, עליו לממש את הזכויות של איראן, לכבד את העם האיראני ולהלל את המדענים האיראנים", הוא אמר בנאום ששודר בשידור חי בטלוויזיה הממלכתית, "המסלול של איראן להשגת טכנולוגיית גרעין הוא הדרך הנכונה והוא לעולם לא ייפסק. אנחנו לא רוצים לסגת ולו צעד אחד מבחינה טכנולוגית". רוחאני גם הדגיש שאיראן לא רוכשת או מייצרת נשק גרעיני והפציר במערב לא להאשים אותה במעשה שכזה, וכאן הוסיף "אין לנו דבר להציע, פרט לשקיפות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ