מניין ההרוגים בפיצוץ מכרה הפחם במערב טורקיה עלה ל-274

זהו אסון הכרייה הקשה בתולדות טורקיה, והוכרזו שלושה ימי אבל. שישה כורים חולצו היום, 18 שעות לאחר הפיצוץ. בערב התעמתו מפגינים עם המשטרה

ד-פ-א ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א ורויטרס

מניין ההרוגים בפיצוץ שאירע אתמול (שלישי) ובשריפה שפרצה אחריו במכרה הפחם בעיר סומה שבמערב טורקיה עלה ל-274. פירוש הדבר שמדובר באסון הכרייה הקשה בתולדות המדינה. מספר הפצועים עומד על 80 ומספר האנשים שעדיין לכודים במכרה עומד על 120. ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, ערך מסיבת עיתונאים היום לאחר ביקור במקום והבטיח "שכל היבט במקרה ייחקר".

בכך הוא ענה לביקורת הקשה שהופנתה כלפי הממשלה על כך שנושא הבטיחות במכרות עלה על ידי האופוזיציה בחודש שעבר, אבל בוטל כלאחר יד במהלך הדיון בפרלמנט. המכרה בסומה, בו אירע האסון, היה פעם ציבורי ולפני כמה שנים נרכש על ידי חברה פרטית. עולה הטענה כי מאז המעבר, נהלי הבטיחות במקום הדרדרו.

בתגובה לכך יצאו כמה אלפי מפגינים לרחובות איסטנבול והתעמתו עם המשטרה. השוטרים השתמשו בגז מדמיע ובתותח מים כדי לפזר אותם. חלק מהמוחים חבשו קסדות כורים, וחלקם הניפו דגלים של מפלגת שמאל טורקית. הם קראו לממשלה להתפטר וניסו לצעוד, טרם פורזו, בשדרות איסתיקלל בעיר. במקביל, נרשמו עימותים גם בבירה אנקרה ובערים גדולות אחרות.

היום הצליחו כוחות ההצלה למשות שישה כורים חיים, שהצליחו לשרוד 18 שעות לאחר הפיצוץ, כך פורסם בעיתון הטורקי הורייט. הכורים הובאו מעל פני השטח על אלונקות לקריאות צהלה של הקהל הרב הנמצא במקום. הקהל הגודש את האזור הם קרובי משפחה של הכורים, שממתינים לחדשות על קרוביהם. קרובי משפחה רבים נוספים ממתינים גם מחוץ לבית החולים באזור. אחד הנוכחים סיפר לעיתונאי הבי-בי-סי כי כולם באזור - מהכורים ועד כוחות ההצלה - הם קרובי משפחה וכי מדובר בקהילה קטנה ומלוכדת.

שר האנרגיה של טורקיה, טאנר יילדיז, כינה זאת "האסון הגדול בתולדות המדינה" וארדואן הכריז על שלושה ימי אבל לאומיים, במהלכם דגלים ירדו לחצי התורן. כוחות ההצלה, המונים למעלה מ-400 איש, הצליחו רק לאחר שעות רבות להשתלט על השריפה שפרצה במקום. במהלך החילוץ, הם הזרימו חמצן למכרה בניסיון להציל את חייהם של יותר מ-200 כורים הלכודים מתחת לאדמה. אתמול אישר שר האנרגיה כי הפיצוץ במכרה נגרם בשל כשל חשמלי.

היום אושר סופית כי 787 איש היו בתוך המכרה בזמן הפיצוץ. 363 מתוכם חולצו עד כה כשהם מתאחדים עם בני משפחותיהם הדומעים אל מול מצלמות הטלוויזיה. לגבי החילוץ "התקוות שלנו הולכות ונחלשות", אמר הבוקר יילדיז לעיתונאים והסביר שמרבית מקרי המוות ארעו בגלל שאיפת פחמן חד חמצני. "האוויר הצח, החמצן שמוזרם למכרה הוא הדבר החשוב ביותר לעובדים שלנו שם למטה", הוסיף. עוד נודע כי אנשי הסער האדום הישראלי הציעו לשלוח צוות סיוע לטורקיה.

אב מנשק את בנו שחולץ מהמכרה בעיר סומה, אתמולצילום: אי-אף-פי

הכורים נמצאים בעומק של שני קילומטרים מתחת לפני האדמה, ובמרחק של כארבעה קילומטרים מיציאה מהמכרה. כאלף בני משפחה וחברים לעבודה של הלכודים התאספו מחוץ לבית החולים בעיר, בניסיון לדלות מידע חדש אודות יקיריהם.

לטורקיה ישנה היסטוריה קודרת בכל הקשור לבריאות ובטיחות בכרייה, בעיקר בתחום הפחם. תאונת הכרייה החמורה ביותר במדינה אירעה ב-1992, כשפיצוץ גז הביא למותם של 123 כורים במחוז הים השחור בזונגולדאק. במאי 2010 פיצוץ גז נוסף הביא למותם של 30 כורים, גם הפעם בזונגולדאק.

צילום: אי-אף-פי
צילום: אי-אף-פי

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ