הסתיים חילוץ הכורים בטורקיה; מניין ההרוגים: 301

18 בני אדם, בהם בעלי המכרה, נעצרו כחלק מהחקירה; לאסון עשויות להיות השלכות על שלטונו של ארדואן, שטיפולו בפרשה עורר זעם ציבורי רב

טים אראנגו, כארים פאהים וסבנם ארסו, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טים אראנגו, כארים פאהים וסבנם ארסו, ניו יורק טיימס

צוותי הסיוע חילצו אמש (שבת) את שתי הגופות האחרונות מהמכרה בטורקיה וסיימו את מבצע החיפושים, בעוד מספר ההרוגים באסון המכרות החמור ביותר בתולדות המדינה עלה ל–301. בשעות שלפני התעכבו המאמצים בשל שריפה שפרצה מתחת לאדמה ודליפת גז מתאן, כך לפי שר האנרגיה טאנר יילדיז. במקביל, נעצרו היום 18 בני אדם, בהם מנהלי החברה שהפעילה את המכרה, כחלק מחקירת האסון. החברה מכחישה את הטענות להזנחה ואומרת כי המכרה נבדק באופן תדיר.

כ–17 גופות נמצאו במהלך הלילה שבין שישי לשבת, ומצבן כה קשה שיידרשו בדיקות דנ"א כדי לזהותן, אמר השר. "מאמצי ההצלה הסתיימו. לא נותרו עוד כורים מתחת לקרקע", הודיע. "עד עתה התמקדנו במאמצי חיפושים והצלה, כעת נתמקד בחקירה. לא נעזוב את סומה משום שהמבצע הסתיים. תהיה תמיכה נפשית וחברתית", הוסיף. הרשויות המקומיות אסרו על הפגנות במרכז סומה ומנעו ממפגינים להיכנס לעיר, לאחר שביום שישי שוטרים השתמשו בגז מדמיע, כדורי גומי ותותחי מים כשהפגנה שם הידרדרה לאלימות. יותר מ–30 בני אדם, בהם כמה עורכי דין המקושרים לאופוזיציה, נעצרו בהפגנות. מחאות נוספות נערכו בעיר המערבית איזמיר, באיסטנבול ובבירה אנקרה.

אתמול ניתן היה לראות עשן מיתמר מעל הכניסה למכרה, ולראשונה מאז אירעה התאונה ביום שלישי שעבר, לא נראו בחוץ כל קרובי משפחה של הקורבנות. עם מספר המתים הרב, השפעתה של הטראגדיה מתפרשת הרחק מהעיירה סומה, וניכרת בעיירות וכפרי האזור בהן אלפי גברים עובדים בתעשייה. הזעם מתמקד בעיקר בבעלי המכרה, המואשמים בהזנחת אמצעי הבטיחות, ובראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, שתגובתו הלא רגישה לאסון במהלך ביקור בסומה בשבוע שעבר הרתיחה את התושבים המתאבלים.

האסון הופך בהדרגה מטראגדיה מקומית למשבר פוליטי חדש לארדואן, שנקלע לאחרונה לסדרת משברים ולעתים קרובות מגביר את הזעם הציבורי נגדו בהערות לא רגישות ובהתנהלות רודנית. כך אירע גם בסומה, אפילו בזמן שקברו את המתים וגילו עדיין גופות חדשות. המתאבלים בעיר רצו לקבל מראש הממשלה תשובות בביקורו, סיפרו חלקם, ואילו ראש הממשלה רק התריס לעומתם.

ארדואן בא לסומה ביום רביעי ונראה מתגונן כבר מההתחלה. הוא אמר כי אסונות במכרות הם עניין שבשגרה אפילו במדינות מפותחות, ודיקלם רשימה של תאונות שאירעו בבריטניה במאה ה–19, השוואה מעוררת תמיהה עבור מנהיג שמנסה להציג את תדמיתה של טורקיה כדמוקרטיה מודרנית. "הוא הרגיז את הקהל", אמר גבר מקומי בשם אוזקן, שהסכים להזדהות רק בשמו הפרטי. כשהפמליה של ארדואן עמדה בפני קהל זועם במרכז העיר, אחד מעוזריו צולם כשהוא בועט במפגין שהיה שרוע על הקרקע. ראש הממשלה עצמו הוברח מזעם הקהל לתוך סופרמרקט סמוך, שם צולם במצלמת וידאו כשהוא מאיים על תושב זועם.

ארדואן מבקר במכרה בסומהצילום: אי-פי

"כשראה אנשים שמפריעים לו, הוא התנפל עליהם, וזה היה הדבר הגרוע ביותר שהיה יכול לעשות", אמר אוזקן. "הם כועסים, הם מתוסכלים, הם עצובים. אם ראש הממשלה בא לעיר, כדאי שיזכור שאפילו אם ייצא ממכוניתו, הוא ייתקל בהפגנה כלשהי". במקום זאת, הוא התריס נגדם לא להתקרב. "זה הרגיז אותם", הוסיף.

"ארדואן לא חשב כיצד לדבר על הנושא הזה בציבור", אמר זיא מראל, חוקר טורקי העובד בלונדון. "הוא לא הצליח להעביר מסר ממשלתי ואישי של תנחומים ואחדות לאומית". דבריו של ארדואן והתמונות הפוגעות ממרכז העיר, מחזקות את תדמיתו כיהיר ורודני יותר ויותר. האירועים התרחשו בעיתוי לא מוצלח מבחינתו, בתקופה בה הוא מנסה להישאר בשלטון ולקראת הודעה הצפויה בקרוב על הצגת מועמדותו לנשיאות.

מפגינים מתעמתים עם שוטרים בסומה שבטורקיהצילום: אי-אף-פי

לצד הדיכוי האלים של ההפגנות בכיכר טקסים באיסטנבול בקיץ אשתקד וחקירות השחיתות המתמשכות בשלטון, אסון המכרה שופך אור על על היסודות הרעועים עליהם נחה תדמיתה של טורקיה ככוח אזורי ועולמי עולה, כפי שעמלו ארדואן ומפלגתו להציגה בפני העולם בעשור האחרון. ההפגנות באיסטנבול שפכו אור על אכזבתו של מעמד עירוני גדול, חילוני ברובו, מהתנהלות ארדואן, כולל לחציו למען תפקיד גדול יותר לדת בחיי הציבור. פרשיות השחיתות חשפו את היחסים הקרובים בין בכירים בממשלה לבין טייקונים. כעת, פרשנים אומרים כי אסון המכרה מדגיש את הפער בין התקדמות טורקיה לשגשוג ומודרניזציה, ויכולתה להגן על עובדיה לפי הסטנדרטים של המערב ובמיוחד האיחוד האירופי, אליו שואפת טורקיה להתקבל.

מפלגתו של ארדואן מבססת את כוחה על השמרנים הדתיים במדינה, אך רבים אחרים, כולל עובדי הצווארון הכחול במגזר החילוני ברובו, שתמכו בה בעבר בשל מדיניותה הכלכלית, אומרים כעת שהם מאוכזבים מהממשלה שבה תמכו. בסומה, אמו של אחד הקורבנות נזכרת בביקורו של הנשיא עבדוללה גול בשבוע שעבר, שנתפס כדמות פייסנית יותר מארדואן. גול נפגש עם המשפחות ובאופן כללי הפגין יותר חמלה, אך בזמנים כגון אלה, כל השתתפות ממשלתית בצער יכולה לנחם רק מעט את האבלים. "הנשיא שאל אותי מה אני רוצה", היא אמרה, "אני לא רוצה דבר מלבד את גופתו של בני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ