הסי־איי־אי יפסיק להשתמש בתוכניות חיסונים לצורך ריגול במדינות זרות

הסוכנות יצרה מערכת מדומה לחיסון פוליו בפקיסטאן כדי לאסוף נתונים על בן לאדן; מאז הפרסום נהרגו עשרות עובדי בריאות פקיסטאנים בחשד לריגול

ניו יורק טיימס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס ו"הארץ"

לפני שלוש שנים ארגנה סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב, הסי-איי-אי, מערכה מדומה לחיסון נגד שיתוק ילדים בעיירה בפקיסטאן, שבה הסתתר לפי החשד מנהיג אל-קאעדה  אוסמה בן לאדן, כדי לאסוף דגימות די-אן-איי מבני משפחתו. החיסונים נועדו לסייע למודיעין האמריקאי למצוא את המחבל שהיה אז המבוקש בעולם. בשבוע שעבר הבטיח ממשל הנשיא ברק אובמה לקבוצת מומחים לענייני בריאות כי הסי-איי-אי אינה משתמשת עוד בתוכניות חיסון כאלה כמסווה לפעילות הריגול שלה.

הודעת הממשל נמסרה במכתב שהופנה לראשי עשרות בתי ספר לבריאות הציבור בארה"ב. יועצת בכירה של אובמה למאבק בטרור ציינה בה כי הסי-איי-אי חדל לעשות "שימוש מבצעי" בתוכניות חיסון. עוד היא הבהירה שהסוכנות לא תנסה עוד "להשיג או לנצל ד-נ-א, או חומר גנטי אחר שהושג באמצעות תוכניות כאלה למטרותיה".

מכתבה של היועצת, ליסה מונאקו, נשלח יותר משנה אחרי שגורמים במערכת הבריאות האמריקאית שיגרו לאובמה מכתב שהביע כעס על על כך שארה"ב ביצעה פעילות ריגול במסווה של תוכניות חיסון. "אף שסדר היום הפוליטי והביטחוני עלול לגרום באופן בלתי נמנע לנזקים נלווים, אנחנו כחברה הצבנו גבולות לנזקים כאלה", נאמר במכתב הביקורת.

ובד במערכת הבריאות הפקיסטאנית מחסן ילדה נגד פוליו בעיר ראוואלפינדי, אפריל 2014צילום: אי–פי

מאז נודע על יוזמת החיסון של הסי-איי-אי ב-2011, נרצחו בפקיסטאן עשרות עובדים במערכת בריאות הציבור. ארגוני מיליציה טענו לא פעם שהם חשודים בריגול, ובכך מנעו מילדים רבים לקבל חיסונים. בנוסף, בפקיסטן טוענים שההתפרצות המחודשת של הנגיף בצפון וזיריסטאן, שליד הגבול עם אפגניסטאן, נגרמה בגלל שאחד מראשי המיליציות, חאפז גול בהדור, אסר לחסן מפני מחלת הפוליו לאחר שנודע שהסי-איי-אי בדה את יוזמת החיסון.

דובר הסי-איי-אי נד פרייס אמר, שבהוראת ראש הסוכנות ג'ון ברנאן, בחודש אוגוסט אשתקד נכנסה לתוקף המדיניות החדשה האוסרת שימוש בחיסונים לצורך ריגול. "פרסום מדיניות זו נועדה להפריך אחת הטענות המשמשות תירוץ לארגוני המיליציה לתקוף בפחדנות את מי שנותנים את החיסונים".

במכתב הביקורת של אנשי הבריאות הובעה מחאה גם על העסקתו של הרופא הפקיסטאני, שאקיל אפרידי, ביוזמת החיסון נגד צהבת מסוג B בעיר אבוטבאד, שבאמצעותה ביקשה הסוכנות לחדור למתחם שבו חשדה כי בן לאדן מסתתר. תושבי המקום סיפרו בזמנו כי מבצע ה"חיסון" החל תחילה בשכונות העניות יותר של העיירה, כנראה כדי לא לעורר חשד. פעולת המודיעין לא הצליחה לקבוע אם אמנם בן לאדן נמצא במתחם.

האמריקאים הבינו שטרם יציאתם למבצע כה מסוכן, עליהם לוודא שהמשפחה שמסתתרת במתחם היא אכן משפחתו של בן לאדן. לשם כך הם נזקקו לדגימת די-אן-איי. בסי-אי-איי החליטו להשיג דגימה של אחד מילדיו של בן לאדן, ולהשוותה לזו של אחותו שמתה בבוסטון ב-2010.

מנהיג אל קאעדה נהרג במאי 2011 בפשיטה לילית של יחידת עלית אמריקאית, אריות הים. ימים ספורים לאחר מכן נעצר אפרידי על ידי שירותי הביון של פקיסטאן, בשל שיתוף פעולה עם הביון האמריקאי, ומאז הוא בכלא. בחקירתו אמר אפרידי שאיש ארגון הסיוע Save the Children הוא שהציג אותו לפני סוכנים של הסי-איי-אי בפקיסטאן, שהפעילו אותו לצרכיהם. הארגון והסי-איי-אי מכחישים את ההאשמות, אך פרסומן הביא לסגירת משרדי הארגון בפקיסטאן.

גם אם ניכר שיפור בהתפשטות המגפה בעשורים האחרונים - ב־1988 מחלת הפוליו נרשמה בכ־125 מדינות, ובשנת 2013 נרשמו מקרים של אנשים שלקו במחלה בשלוש מדינות בלבד: אפגניסטן, ניגריה ופקיסטן - בסוף השנה שעברה הכריז ארגון הבריאות העולמי (WHO) על מצב חירום במדינות המזרח התיכון מחשש להתפשטות הנגיף. ההכרזה לוותה במבצע חיסון חסר תקדים, במסגרתו חוסנו כ-22 מיליון ילדים מפני נגיף הפוליו בסוריה ובשש מדינות נוספות במזרח התיכון. אחד מכל 200 מקרים של הידבקות בנגיף לוקה בשיתוק בלתי הפיך. מאלה שנותרו משותקים, 5%-10% מתים כתוצאה משיתוק שרירי מערכת הנשימה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ