א־סיסי נבחר ברוב מוחץ, אך עם אחוזי הצבעה נמוכים

ספירה חלקית של הקולות הצביעה על הניצחון הסוחף והצפוי של שר ההגנה לשעבר. שיעור ההשתתפות לאחר יום הצבעה נוסף: 40% בלבד

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

תוצאות שזרמו לוועדת הבחירות המרכזית במצרים אמש (רביעי), עד שעת סגירת הגיליון, הצביעו בבירור על ניצחון מוחץ לשר הגנה לשעבר עבד אל־פתאח א־סיסי. לפי התוצאות והמדגמים, קיבל א־סיסי כ–95% מהקולות, לעומת המועמד הנאצריסט חמדין סבחי.

למרות הניצחון הסוחף, הכותרת של הבחירות הללו תהיה שיעור ההצבעה הנמוך שבקושי הגיע ל–40%, גם אחרי שוועדת הבחירות האריכה את הבחירות ביום, מה שהעניק לאזרחים שלושה ימים להצביע. מדובר ב–21 מיליון מצביעים מתוך 54 מיליון אזרחים בעלי זכות הצבעה. מנגד, כלי תקשורת המזוהים עם א־סיסי דיווחו בלילה ששיעור ההשתתפות ל–48%, שהם כ–26 מיליון מצביעים. צפו בחגיגות הספונטניות בכיכר תחריר:

בתנועת האחים המוסלמים ותנועת "6 באפריל" מסרו שאחוז ההצבעה הנמוך מאוד, למרות ההתגייסות של כלי התקשורת במצרים, מצביע בבירור על חוסר אמון של המצרים במשטר החדש, הבנוי על דיקטטורה צבאית שהדיחה הנשיא הנבחר מוחמד מורסי.

גם ארגוני זכוית אדם הצביעו על ליקויים וטענו כי המשטר החדש לא מצליח לפעול לכינון דמוקרטיה אמיתית במצרים. מנגד, במחנה א־סיסי דוחים את הביקורת וטוענים כי שתי סיבות מסבירות את שיעור ההצבעה הנמוך; אחת, לציבור היה ברור שא־סיסי ינצח, ולכן אין טעם לצאת מהבית, והסיבה שנייה היא החלטה שנויה במחלוקת של ועדת הבחירות המרכזית שחייבה כל מצביע להגיע לקלפי שבתחום מגוריו, ולא רק בהצגת המספר הסידורי הלאומי.

לפי המקורבים לשר ההגנה לשעבר, במצרים רשומים 9 מיליון בעלי זכות הצבעה שאינם מתגוררים ביישוביהם, אלא בקהיר ובערים הגדולות, והעדיפו לא לנטוש את העיר למרות ההודעה הרשמית על יום חופש והחליטו לא להשתתף בבחירות. "תאר לעצמך שעוד 9 מיליון היו מצביעים — היינו בקלות מגיעים ל–50%", אמר פעיל במחנה א־סיסי.

יש לציין כי ההחלטה להאריך את ההצבעה ביום נוסף לא התקבלה באהדה במחנות שני המועמדים, שהגישו התנגדות לוועדת הבחירות, אך לפי ההערכות הוועדה תפסול את שני הערעורים בטענה שהיא פעלה במסגרת הסמכויות שהוענקו לה. במצרים מבליטים את התפקיד של הנשים בבחירות הללו ואחוז ההצבעה הגבוה יחיסית בקרב הנשים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ