עצורים ופצועים בהפגנות יום השנה לפרוץ המחאה נגד הממשלה בטורקיה

אלפי השוטרים שהוצבו ברחובות איסטנבול השתמשו בגז מדמיע ובתותחי מים נגד המפגינים הקוראים לארדואן להתפטר

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

כוחות משטרה טורקיים השתמשו בתותחי מים ובגז מדמיע לדכא הפגנה שנערכה הערב (שבת) במרכז איסטנבול, יום השנה לפרוץ המחאה ששטפה את המדינה נגד ממשלת טורקיה. בדיכוי ההפגנות לפני שנה נהרגו שבעה בני אדם.

המשטרה החלה בשימוש באמצעים לפיזור הפגנות לאחר שכמה מאות מפגינים הצליחו להתאסף ברחוב איסתיקלל, אחד הרחובות המסחריים הגדולים והמרכזיים באיסטנבול. המפגינים, שמספרם קטן לעומת השנה שעברה, קראו להתפטרות הממשלה שבראשה עומד רג'פ טאיפ ארדואן. ארגוני זכויות אדם במדינה דווחו כי מעל 70 אזרחים נעצרו.

תותחי מים וגז מדמיע, מהם נפצעו מספר אזרחים ונזקקו לטיפול רפואי באיסטנבול, שימשו גם לפיזור מפגינים באנקרה הבירה.

ארגוני אופוזיציה קראו לתושבים לצאת להפגנות בכיכר טקסים, שבה פרצו המהומות לפני שנהבתגובה, סגר כוח גדול של שוטרים חמושים את פארק גזי ואת האזורים הסמוכים לו במרכז איסטנבול. ארדואן הזהיר שהמשטרה מוכנה לפזר כל הפגנה נגד ממשלתו. "השוטרים קיבלו הוראות ברורות", אמר.

כ–25 אלף שוטרים ו–50 תותחי מים הוצבו ברחבי העיר, בנתיבי התחבורה הציבורית ובכל מקום שבו עשויות היו להתפתח הפגנות.

רחוב איסתיקלל היה מלא שוטרים שנשאו ציוד נגד מהומות, השוטרים ערכו בדיקות של הולכי הרגל ונראו מוכנים לפזר כל התגודדות פוליטית. במקום נראו גם שוטרים רבים לבושים אזרחית וללא תגי זיהוי.

המשטרה עצרה לזמן קצר צוות טלוויזיה של רשת סי־אן־אן, ששידר מרחוב איסתיקלל. "המשטרה הטורקית שיחררה את צוות סי־אן־אן כעבור חצי שעה. שוטר התנצל על ששוטר אחר הכניס לי ברכייה בזמן שנעצרתי", צייץ הכתב איוון ווטסון.

תותח מים בהפגנות באיסטנבול, הערבצילום: אי-אף-פי

סוכנות הידיעות הרשמית אנדולו ציטטה את ארדואן, שתקף את הפעילים ואמר שאלה רוצים "לפגוע בשמה הטוב" של טורקיה. "כמה פסאודו־אמנים, כמה אינטלקטואלים בגרוש, קוראים למהומות חדשות, שיביאו עוד הרס, עוד מוות, עוד כאב, אבל הצעירים בטורקיה לא ירשו זאת", אמר ארדואן בסוף השבוע. "במקום שאין בו מחשבה ודעה, יש אלימות. האנשים האלה שיצאו לרחובות בזמן המהומות בפארק גזי בכלל לא חשבו", אמר.

מתנגדיו של ארדואן מאשימים אותו בעריצות וביצירת קיטוב במדינה. מאז תחילת השנה העבירה מפלגת הפיתוח והצדק כמה חוקים מעוררי מחלוקת, אחד מהם מעניק למדינה סמכויות מעקב נרחבות והאפשרות לחסום אתרי אינטרנט. השלטון חסם את טוויטר במשך שבועיים, ופעילותו של יוטיוב עדיין אסורה, למרות פסיקת בית משפט שקבעה שחסימת האתר מנוגדת לחוקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ