מחר ייערכו בחירות לנשיאות סוריה, על רקע ביקורת וגינויים מהקהילה הבינלאומית

תוצאת הבחירות ידועה מראש - אסד יקבל את מרבית הקולות מבין שלשות המועמדים; ההצבעה תיעשה תחת אבטחה כבדה מחשש להתקפות המורדים

רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס ואי-פי

בסוריה ייערכו מחר (שלישי) בחירות לנשיאות, ומהרגע שהן הוכרזו היה ברור כי הנשיא המכהן בשאר אסד ינצח בהן. בעלי תפקידים במערב ובאופוזיציה הסורית גינו את הבחירות ואמרו כי הן פארסה. אף שתוצאות ההצבעה ידועות מראש, היא תיערך תחת אבטחה כבדה מחשש להתקפות של המורדים.

דמשק ובעלות בריתה, איראן ורוסיה, מקוות שבחירתו של אסד לכהונה נוספת של שבע שנים בשלטון תוכיח את כוחו כשליט לעם הסורי ולעולם, אף שרק לפני שנה נאבק להמשיך להחזיק במושכות. ב-12 החודשים האחרונים לחמו חייליו, בסיוע ניכר של חיזבאללה, להחזיר לידיהם שטחים שכבשו המורדים. זו הסיבה שאין לו כרגע תמריץ לגבש פתרון פוליטי למלחמת האזרחים.

למרות כל זאת, לראשונה מזה 50 שנה, יתמודדו בבחירות בסוריה עוד מועמדים פרט לנשיא המכהן. מדובר בשני מועמדים שמשטר אסד אישר את מועמדותם: מאהר חג'אר וחסן א־נורי, שניהם לא היו מוכרים בסוריה לפני ההכרזה על התמודדותם באפריל.

תומכי אסד בעצרת מחאה בעיר סווידה בדרום סוריה, שלשוםצילום: AP

אחמד אל־ג'רבה, ראש הקואליציה הסורית הלאומית, ארגון הגג של האופוזיציה, אמר כי ההצבעה היא "מחזה שנכתב בדם סורי". הוא קרא לחבריו האזרחים להישאר בבית, וטען כי בכוונת משטר אסד להפגיז קלפיות כדי להאשים בכך את האופוזיציה.

עיניים רבות מופנות לעיר חומס, שהיתה הזירה לכמה הקרבות העזים ביותר במלחמה, שם נסוגו לפני פחות מחודש המורדים ממרכז העיר, הישג חשוב למשטר אסד. קול הלמות פטישים הדהד ברחובותיה העתיקים והצרים והציג את שאיפת השלטונות לשקם את ההרס שנגרם לאתריה המפורסמים. "יחד נבנה מחדש", נאמר בשלט פרסומת במסע הבחירות של אסד בכניסה לכנסיית אום אל־זנאר. "יחד אנחנו רוצים לחיות", נאמר בשלט אחר.

תושבים המומים השבים לבתיהם נשאלו כיצד אפשר לשקם את היחסים בין הסונים, העלאווים והנוצרים. בקרבות נלחמו מורדים סונים, שהסתייעו בלוחמים ג'יהאדיסטים זרים, נגד הנשיא העלאווי ותומכים השיעים מאיראן, לבנון ועיראק. "אנו מתקנים כל מה שאפשר כדי שייראה כמו לפני המלחמה. אנו לא רוצים מזכרות מהתקופה הנוראה הזאת. אנו רוצים לשכוח", אמר פקיד בכנסייה, שקידם את פני האורחים המעטים. הנזק לבניין, שנבנה מעל כנסייה תת־קרקעית בת קרוב לאלפיים שנה, כבר תוקן. כשנשאל אם בכוונתו להצביע, ענה הפקיד בעצבנות: "כן, כמובן", ושינה את נושא השיחה.

בתוך אחת החנויות ההרוסות עמד גבר על מה שהיה פעם לוח בטון ששימש גלריה ומחסן. הוא חיטט בין שברי ההריסות ולפעמים העביר פריט חרוך לחבריו שעמדו למטה. במורד הרחוב חבט מישהו בספה במקל והעלה ענן אבק סמיך. מעבר לפינה סחבו ארבעה גברים מכל מים גדול. נשים דחפו עגלות ילדים שבורות מלאות כריות וחפצי מטבח.

"אנשים באים לבדוק מה קרה לרכושם, לוקחים מה שאפשר להציל מביתם, ולמען האמת פעמים רבות גם מה שהם מוצאים בבתי שכניהם. הביזה מתנהלת בחופשיות", אמר סמיר, ששב לפני שבועיים לבדוק מה מצב ביתו ושלוש החנויות שלו. הוא ואשתו נמלטו בפברואר 2012 אחרי שכדור תועה שרט את זרועה של בתו הקטנה.

"כשברחנו, אמרתי לאשתי לקחת רק פיג'מה אחת לכל אחד מהילדים. אמרתי לה שנחזור אחרי כמה ימים, אבל מאז עברו יותר משנתיים. תראו, עדיין מפתחות הבית בידי, אף שאני לא צריך אותם יותר". הוא השליך את מפתחות הדלת ההרוסה של ביתו. מיטותיהם של ילדיו נעלמו, וכמוהן גם כמה מארונות המטבח. לדבריו, הוא בטוח שהמורדים השתמשו בהם בחורף להבערת מדורות.

סמיר סיפר שמשפחתו נותרה במשתאל חילו, אתר נופש פופולרי לשעבר, כחצי שעה נסיעה משם, היכן שנוצרים רבים מחומס מחזיקים בית נוסף. כמו אחרים, אמר שלא יביא עדיין את משפחתו הביתה משום שבחומס העתיקה אין מים וחשמל, ויעבור זמן עד להפעלת השירותים ועד שבתי הספר ייפתחו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ