נפתחו הקלפיות בבחירות לנשיאות בסוריה; אסד הצביע בדמשק

קלפיות הוצבו רק באזורים שבשליטת המשטר, ורוב הפליטים לא יוכלו להצביע. אבטחה הדוקה בבירה הסורית, בזמן שנמשכת הלחימה בעיירות סביבה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

אלפי סורים יצאו הבוקר (שלישי) להביע אמון במשטרו של בשאר אסד, בבחירות לנשיאות הנערכות בצל מלחמת האזרחים, וזוכות לגינוי מצד האופוזיציה והקהילה הבינלאומית. חלק ממפגני הנאמנות למשטר כללו הכתמת פתקי ההצבעה בדם ובחירתם של מצביעים לבחור את הפתק ולשלשלו לקלפי לעיני כל. נגד אסד מתמודדים מאהר חג'אר וחסן א-נורי, שני מועמדים לא מוכרים, שאת מועמדותם אישר המשטר.

גברים ונשים ענדו על בגדיהם סיכות עם תמונתו של הנשיא ואמרו כי הבחירה מחדש בו תעניק לו לגיטימיות רבה יותר למצוא פתרון למלחמה, הנמשכת כבר שלוש שנים, שלפי הערכות נהרגו בה יותר מ-160 אלף בני אדם – שליש מהם אזרחים. קלפיות הוצבו רק באזורים שבהם שולט המשטר, וניצחון של אסד – התוצאה הוודאית של ההצבעה – תעניק לו כהונה שלישית בת שבע שנים בתפקיד.

הקואליציה הסורית הלאומית, ארגון הגג של האופוזיציה, והמדינות בעלות בריתה – ארה"ב, בריטניה, צרפת, סעודיה וטורקיה – הכריזו כבר שהבחירות אינן תהליך לגיטימי. באופוזיציה קראו לאזרחים להחרים את הבחירות ולהישאר בבתים, בטענה כי בכוונת המשטר להפגיז תחנות הצבעה – ולהאשים בכך את כוחות המורדים. חלקם כינו את ההליך "בחירות דם", בשל מניין ההרוגים במלחמת האזרחים.

אסד מצביע בבית ספר בדמשק. לצדו, אשתו אסמהצילום: AFP

הטלוויזיה הסורית דיווחה כי אסד הצביע בשעות הבוקר בבית ספר בדמשק, בשכונה היוקרתית אל-מלכי, שבה הוא מתגורר. בתמונה שהתפרסמה בדף שלו בפייסבוק הוא נראה לובש חליפה כחולה כהה וחליפה. אסד חייך בעודו מצביע, כשלצדו עמדה אשתו, אסמה אסד.

כתבים זרים דיווחו על האופי הסוריאליסטי של הליך ההצבעה; אלפים נעמדו בתורים מחוץ לקלפיות בבירה הסורית, מנופפים בדגלי סוריה, בזמן שבמרחק נשמעו הדי פיצוצים – הצבא וחיזבאללה המשיכו בחילופי האש בעיירות שבסביבות דמשק. באופק היה אפשר לראות עמודי עשן. בהתאם, האבטחה בעיר הדוקה, והוצבו כמה מעגלים של מחסומים מסביב לדמשק ולכניסות אליה. חיילים חיפשו במכוניות וביקשו מאזרחים להציג את תעודות הזהות שלהם.

לא הוצבו קלפיות ברוב צפון סוריה ומזרחה, שם שטחים רבים נמצאים בידי המורדים. עשרות אלפי סורים הצביעו בחו"ל בשבוע שעבר, בזמן שחלק גדול מ-2.7 מיליון הפליטים הסורים באזור לא יכלו להצביע, בין אם לא היתה להם גישה לקלפי או שחוקי ההצבעה שקבע המשטר לא העניקו להם זכות הצבעה. שלוש טיסות לפחות יצאו מכוויית, שאותן חכרו אנשי עסקים סורים עלומי שם, כדי להביא אזרחים להצביע. לדבריהם, הנוסעים יגיעו להצביע ויחזרו מיד בטיסה לכוויית.

אזרחית סורית מצביעה בדמשק ומציגה את פתק ההצבעה, שבו בחרה באסדצילום: AFP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ