עדכונים שוטפים |

איראן מהדקת את היחסים עם מדינות המפרץ

ירדן תיקנה את החוק כך שגם פעילות באינטרנט יכולה להיחשב כפעילות טרור ■ כמעט 800 בני אדם נהרגו במהלך חודש מאי בעיראק ■ צו חדש במצרים מחייב לעמוד בהמנון ולכבד את הדגל ■ כל מה שחשוב ומעניין באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

02/06/14

20:06: המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, קרא להידוק הקשרים עם מדינות המפרץ במהלך ביקור נדיר של עמיר כווית, שייח סבח אל-אחמד אל-סבח, באיראן. הדברים צוטטו בטלוויזיה הממלכתית של איראן. עוד הוא אמר כי הביטחון האזורי תלוי ביחסים הטובים בין המדינות, וכי פערים ביניהן רק ישחקו לטובת האויבות המשותפות שלהן". הוא הביע תקווה לפתוח "פרק חדש" ביחסים הכלכליים בין כווית לאיראן.

הביקור של אל-סבח הוא המשך לביקורים שערך שר החוץ האיראני בכווית ובמדינות מפרץ נוספות בחודשים האחרונים. זהו הביקור השני של מנהיג ממדינות המפרץ מאז שחסן רוחאני נבחר לנשיא באוגוסט אשתקד, הביקור הקודם היה של שליט עומאן, קאבוס בין-סעיד. כשנבחר, רוחאני הבטיח לשפר את היחסים עם מדינות ערב, עתה נראה שההבטחה מתחילה לבוא לידי מימוש.

עמיר כווית אל-סבח ונשיא איראן רוחאני בטהראן, היוםצילום: REUTERS

01/06/14

21:55: ירדן תיקנה את החוקים נגד-טרור שלה, כך שכעת יואשמו מי ש"ישבש את מדיניות החוץ שלה", כמו גם מי שתומך או מפיץ ברשתות החברתיות קבוצות טרור. התיקון החדש עלול לפגוע בפעילים פוליטיים, וארגוני זכויות אדם במדינה הביעו את התנגדותם לו. שר המידע במדינה, מוחמד אל-מומאני, אמר כי התיקונים אושרו לאחר שהמלך עבדאללה חתם עליהם, וכי בית הנבחרים והסנאט של המדינה אישרו אותם גם כן.

20:44: מטוס לובי תחת פיקודו של הגנרל בדימוס חליפה חפתר, מפקד "הצבא הלאומי הלובי", הפציץ היום מטרות של מורדים ג'יהאדיסטים בבנגאזי, אך פגע במקום באוניברסיטה סמוכה, כך מסרו עדי ראיה. עד כה ידוע על שני אנשים שנפצעו בהפצצה. דוברו של חפתר אישר: "כוחותינו הפציצו בסיס בו ממוקם אנסאר א־שריעה".

חליפה חפתר שם לו למטרה להילחם בג'יהאדיסטים ובממשל המרכזי החלש המאפשר להם לפעול. לפני כשבועיים, ולאחר שהשתלט על הפרלמנט במדינה, חידש חפתר את הלחימה נגד המליציות.

15:46: כמעט 800 בני אדם נהרגו נהרגו באלימות ברחבי עיראק במאי, החודש הקטלני ביותר בשנה זו עד כה, כך מסר האו"ם. מתוך 799 הרוגים, 196 היו חברי כוחות הביטחון בעיראק והיתר אזרחים - שהיו פעמים רבות קורבנות למתקפות של סונים איסלאמיסטים שהגבירו את פעילותם במדינה בשנה האחרונה. מספר ההרוגים האמיתי עלול להיות גבוה יותר, משום שנתוני האו"ם לא כוללים הרוגים במחוז המערבי אנבר, שם צבא עיראק נאבק בקבוצות מורדים ובשבטים שהשתלטו על שתי ערים בתחילת השנה.

13:00: איראן הוציאה להורג אסיר המקושר לתנועת האופוזיציה מוג'אהדין ח'לק, כך דיווחה היום סוכנות הידיעות האראנית הרשמית אירנ"א. ההוצעה להורג התרחשה על אף פנייה של הרגע האחרון מארגון אמנסטי הבינלאומי, שאמר כי האסיר, גולמרזה קוסרבי, לא קיבל משפט הוגן. לפי הדיווחים, גזר הדין ניתן ב-2010, לאחר שהאסיר הורשע בכך שהעביר תמונות של מתקנים צבאיים באיראן וכן סיוע כספי לקבוצה.

לפי הדיווח בית המשפט העליון אישר את גזר הדין לאחר ערעור שהגיש עורך של קוסרבי. המשפט נערך בבית משפט בטהראן שעוסק באישומים ביטחוניים. בטלוויזיה הממלכתית נמסר כי הוא הוצא להרוג לאחר שהורשע ב"ריגול עבור זרים". מוג'אהדין ח'לק החלו להילחם למען הדחת השלטון באיראן מעט לאחר ההפיכה ב-1979, שהביאה להפלת המלוכה הרפו-מערבית. הקבוצה התבססה בעיראק במהלך שלטונו של סדאם חוסיין, שניהל מלחמה בת שמונה שנים נגד איראן בשנות ה-80, בה נהרגו יותר ממיליון בני אדם בשני הצדדים.

ארגון אמנסטי טוען כי לפי הנתונים שברשותו איראן מוציאה להורג יותר בני אדם מכל מדינה מלבד סין, עם לפחות 151 הוצאות להורג ידועות מאז תחילת השנה. הארגון טוען כי מקורותיו דיווחו על עוד 180 מקרים באותה תקופה.

11:45: הנשיא הזמני היוצא של מצרים פרסם צו האוסר על ביזוי הדגל המצרי ומחייב את האזרחים לעמוד בהמנון. הפרת הצו תהיה עבירה פלילית שעונשה עד שנת מאסר או קנס של יותר מ-4,000 דולר. דובר הנשיא אמר לכתבים כי הצו קובע שההמנון והדגל הם "סמלי המדינה שיש לכבד ולהוקיר". הצו מחמיר עונשים שהוצעו בשנה שעברה, שקבעו עד חצי שנת מאסר וקנס של יותר מ-700 דולר על העבירות. הצו גם אוסר על העלאת דגל קרוע או כזה שצבעו דהה, או שעיצובו אינו תקין.

חוסר כבוד לסמלים הלאומיים היה חלק מהנושאים השנויים במחלוקת במהלך המהפכות במצרים בשנים האחרונות. ההמנון היה נושא לדיונים כשמחוקקים איסלאמיסטים בפרלמנט הנבחר הראשון לאחר הדחת הנשיא חוסני מובארק סירבו לעמוד כשהוא הושמע. עבור חלק מהשמרנית הקיצוניים, להפגנת כבוד שכזו ראוי רק האל. אחרים סירבו לעמוד בהמנון בשל מאות האנשים שנהרגו על ידי הממשלה.

31/05/14

20:30: לפחות 40 חיילים סורים נהרגו היום (שבת), כאשר מורדים פוצצו מנהרת תופת שנחפרה תחת בסיס צבאי בחאלב שבצפון המדינה, כך הודיע ארגון החזית האיסלאמית שאף נטל אחריות להתקפה.

ארגון סורי לזכויות אדם הפועל מבריטניה דיווח מוקדם יותר כי יותר מ-20 חיילים נהרגו בפיצוץ וכי מיד לאחר מכן פרצו עימותים עזים בין הצדדים. בימים האחרונים חלה הסלמה בלחימה בין חיילי צבא אסד ותומכי משטרו למורדים בעיר השסועה.

19:25: מספר אנשים סמוך לכיכר טקסים נפצעו ונזקקו לטיפול רפואי אחרי שתותח מים פגע בעגלה של רוכל במקום, וניפץ את הזכוכית שלה.

19:11: לפי דיווחים בטורקיה, כוחות משטרה החלו להשתמש בגז מדמיע נגד המפגינים ברחובות איסטנבול.

18:55: כוח משטרתי גדול סגר את פארק גזי ואת סביבותיו במרכז איסטנבול, ביום השנה הראשון למחאות הכלל ארציות שפרצו אשתקד נגד ממשלת טורקיה. באתר הטורקי הורייט דווח כי 32 אנשים נעצרו באזור כיכר טקסים. 

קבוצות אופוזיציה קראו לאזרחים לצאת להפגנות הערב בכיכר, מוקד המחאות לפני שנה. ראש הממשלה, רג'יפ טאיפ ארדואן הזהיר שהמשטרה מוכנה לפזר כל הפגנה נגד הממשלה.

רחובות איסטנבול, הערבצילום: אי–פי

ברחבי העיר הוצבו כ–25 אלף שוטרים ו–50 תותחי מים. רחוב איסתיקלל, הרחוב הראשי בעיר, התמלא שוטרים חמושים בציוד נגד מהומות, והם ערכו בדיקות להולכי הרגל, מוכנים לפזר כל התגודדות פוליטית. במקום מסיירים גם שוטרים רבים בלבוש אזרחי וללא תגי זיהוי, כך דווח בסוכנות הידיעות ד-פ-א.

15:25: 12 אזרחים לפחות, בהם נשים וילדים, נהרגו בפיצוץ מטען חבלה בדרום-מזרח אפגניסטאן. "אזרחים בשני מיניבוסים עלו על מטען חבלה שהציבו אויבי אגפניסטאן (הטליבאן) במחוז גירו", אמר דובר של המושל האזורי. בהרוגים שבע נשים ושלושה ילדים.

30/05/14

23:15: כמעט 2,000 בני אדם נהרגו בתקיפות האוויריות של המשטר הסורי בעיר חאלב השנה, כך טוען ארגון האופוזיציה "המצפה הסורי לזכויות אדם". לפי הארגון, במניין ההרוגים 283 נשים ו-567 ילדים. המספר המדויק הוא 1,963 בני אדם שנהרגו מאז ינואר.

ברוב המקרים מדובר בתקיפות עם "פצצות חבית", שמפילים כלי טיס, כולל מסוקים, על מעוזים של המורדים; אלו הן חביות מלאות חומר נפץ, חומרים דליקים ורסיסים, שהטלתן על הקרקע אינה מדויקת, ולכן גורמת לפגיעות רבות באוכלוסייה האזרחית.

חאלב, העיר הגדולה בסוריה שהיתה הבירה הכלכלית של המדינה, היא אחת מזירות הקרבות המרכזיות במלחמת האזרחים, מאז מתקפה של המורדים ב-2012, שהצליחו להשתלט על חלקים גדולים של העיר.

רופא סורי מעניק טיפול רפואי לפליט סורי בלבנוןצילום: אי–פי

29/05/14

14:53: המשקיף הבכיר מטעם האיחוד האירופי בבחירות במצרים, מריו דייויד, הביע דאגה מרמת חופש הביטוי סביב המירוץ לבחירת נשיא במצרים ואמר שלא כל האזרחים יכלו להצביע בבחירות, שמימון הקמפיינים לא היו שקופים ושההחלטה להאריך את הבחירות ביום נוסף היא חסרת תקדים וגרמה לחוסר בהירות בהליך הבחירות. עוד הוא אמר כי המשימה של המשקיפים לא הושלמה כי חלק מהציוד שלהם הוחרם בשדה התעופה, ולכן אינם יכולים לספק דו"ח סופי בדבר אמינות הליך הבחירות.

12:49: נציבת האיחוד האירופי לשיתוף פעולה בינלאומי, כריסטינה גיאורגייבה, אמרה אתמול (רביעי) כי מאז תחילת המלחמה בסוריה כ-200 אלף בני אדם מתו ממחלות כרוניות בגלל היעדר גישה לטיפול רפואי ולתרופות, זאת בנוסף ל-162 אלף בני האדם שמתו באופן ישיר מפגיעות הקשורות למלחמה.

"באופן טרגי, שני צידי הסכסוך עדיין לא ממלאים אחר האמנה הבינלאומית שמבטיחה גישה מהירה ובטוחה עבור כולם לטיפול רפואי", היא אמרה בהצהרה, "תוכניות חיסון הופרעו או הופסקו וראינו התפרצויות של פוליו וחצבת. כ-650 אלף איש נפצעו במהלך המלחמה, ורבים מהם נותרו נכים לשארית חייהם. יש דו"חות על ציוד רפואי שנגנב מתוך בתי חולים ולמעלה ממחצית הרופאים בסוריה עזבו את המדינה מאז תחילת המלחמה".

"זו השנה הרביעית למלחמה", היא המשיכה, "ולא נראה שהיא על סף סיום. הקהילה הבינלאומית עומדת חסרת אונים מול האסון. ברור היום שהדרך היחידה לסיים את הסבל הרב של מיליוני האנשים המעורבים בעל כורחם היא באמצעות ערוץ פוליטי", היא אמרה תוך שהיא מפצירה במדינות העולם לעשות כל שביכולתן כדי להביא לסיום הלחימה.

04:00: מזכ"ל האו"ם באן קי מון הודיע ​​למועצת הביטחון של האו"ם כי סוריה לא תעמוד בתאריך היעד, 30 ביוני, לפירוק הנשק הכימי. זאת משום שבדמשק טוענים כי לא ניתן להעביר את המשלוח האחרון בבטיחות. מזכ"ל האו"ם כתב במכתב למועצת הביטחון כי סוריה עדיין לא העבירה 7.2% מהנשק הכימי שהתחייבה. "זה הכרחי שסוריה תסיים את פירוק הנשק הכימי כמה שיותר מהר, כפי שהרשויות התחייבו לעשות", אמר באן קי מון. "אולם עכשיו נודע שחלק מהפעולות לפירוקו יבוצעו רק אחרי יוני".

28/05/14

22:30: עבד אל-פתאח א-סיסי ניצח בבחירות לנשיאות מצרים ברוב מוחץ, כך עולה ממדגם טלוויזיה ומספירה חלקית של תוצאות האמת שהתפרסמו באתר של העיתון הממסדי "אל-אהראם". לפי התוצאות המתפרסמות, א-סיסי קיבל כ-95% מהקולות, בעוד שמועמד השמאל חמדין סבחי קיבל כ-3%.

באתר דווח לפי ועדת הבחירות המרכזית כי שיעור ההשתתפות בבחירות לנשיאות היה 40% - כ-21 מיליון בני אדם הלכו להצביע, מתוך 54 מיליון אזרחים בעלי זכות הצבעה. עוד נאמר כי א-סיסי, שר ההגנה והרמטכ"ל לשעבר, זכה גם בעיירת הולדתו של מוחמד מורסי, הנשיא המודח מתנועת האחים המוסלמים.

הבחירות התארכו ביום נוסף היום כדי לאפשר לעוד אזרחים להצביע מאחר שהרשויות נוכחו לראות כי שיעור ההשתתפות נמוך מאוד - 37% בלבד. לפי עורכי מדגם הטלוויזיה של הערוץ "MBC מיסר", אחוז ההשתתפות גבוה משמעותית מזה של ועדת הבחירות - 47%.

19:21: בית משפט בירדן דן 11 בני אדם לתקופות מאסר הנעות בין ארבע שנים ל-20 שנה במשפט הטרור הגדול בתולדות הממלכה ההאשמית. מדובר בתיק נגד אזרחים ירדנים העוסק בניסיון כושל לבצע פיגועים בשגרירויות מערביות, ולטענת הרשויות בעמאן למורשעים קשרים ל"מדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה הגדולה" (דאע"ש), ארגון שהתפצל מאל-קאעדה.

בית הדין לביטחון המדינה קבע כי הנאשמים תכננו לבצע מתקפת טרור ולשים את ידיהם על חומרי נפץ ועל כלי נשק. הרשויות טענו כי דאע"ש תכננה את הפעולה, שכללה הברחת חומרי נפץ מסוריה, כדי לציין את יום השנה למתקפת הטרור בירדן מ-2005, שבה נהרגו 57 בני אדם, בפיגועי התאבדות בשלושה מלונות בעמאן.

המורשעים, צעירים בני 18 עד 25, הכחישו את המיוחס להם, ואמרו לבית המשפט שלא הכירו זה את זה לפני כתב האישום. ביכולתם של 11 המורשעים לערער על ההרשעה ועל העונש.

14:35: מועמד השמאל לנשיאות מצרים, חמדין סבחי, החליט לא לקיים את ההפגנות שתכנן, שהיו אמורות להתקיים מחוץ לקלפיות ברחבי המדינה במחאה על כך שוועדת הבחירות החליטה להאריך את הבחירות ביום נוסף בשל נוכחות דלה בקלפיות, כך מסר העיתון הממשלתי אל-אהראם, שהדגיש גם כי אין זה אומר שסבחי פרש מהמרוץ.

27/05/14

19:20: הטלוויזיה הממלכתית במצרים דיווחה כי הבחירות לנשיאות המדינה הוארכו ביום נוסף, בשל שיעור השתתפות נמוך מהצפוי שעלול לפגוע באמינותו של המועמד המוביל, מפקד הצבא לשעבר עבד אל־פתאח א־סיסי. לאחר שא-סיסי קרא לתומכיו להצביע בהמוניהם, שיעור השתתפות נמוך עשוי להיתפס במצרים ובעולם כמכשול עבור הפילדמרשל שהדיח את מנהיגה הנבחר הראשון של מצרים מוחמד מורסי.

שני ימי ההצבעה המקוריים, שהיו אמורים להסתיים היום (שלישי) בערב, הוארכו עד ליום רביעי, כך אמרה ועדת הבחירות. בדיווח נאמר כי ההארכה תאפשר "למספר האזרחים הרב ביותר" להצביע, בין היתר למצרים שצריכים לשוב לארצם כדי להשתתף בבחירות.

בסוכנות הידיעות רויטרס דיווחו כי התורים מחוץ לקלפיות בקהיר היו היום קצרים, ובכמה מקרים לא ניתן היה כלל לראות מצביעים. משרד המשפטים הודיע כי מצרים שלא יצביעו ייקנסו, ומחירי הנסיעה ברכבת הופחתו במאמץ להגביר את ההשתתפות. התקשורת המקומית הנאמנה לממשלה נזפה בציבור על שלא הגיע לקלפיות בהמוניו, וגם בכירי הממשלה והצבא, ואף ראש הכנסייה הקופטית במצרים, קראו למצביעים לצאת ולהצביע.

מול א-סיסי ישנו מתמודד אחד: מועמד השמאל חמדין סבחי, שהגיע למקום השלישי בבחירות ב-2012. תומכיו של א-סיסי רואים בו דמות היכולה לשקם את מצרים לאחר שלוש שנות משבר. עבור רבים, הוא הפך לגיבור לאחר שהדיח את מורסי בעקבות ההפגנות ההמוניות נגד ממשלתו.

16:43: לפחות 17 בני אדם נהרגו כשמחבל מתאבד התפוצץ במסגד באזור מסחרי הומה אדם במרכז בגדאד, כמה מסרו גורמים בעיראק. המחבל נכנס אל המסגד השיעי בשוק שורג'ה במרכז הבירה, בזמן שמאמינים נכנסו למקום לתפילות הצהריים. במקביל נהרגו שני בני אדם כשפצצה התפוצצה בשוק ירקות בשכונה השיעית סאדר סיטי במזרח העיר, ושני שוטרים נהרגו כשפצצה פגעה בסיור משטרתי במחוז דורה שבדרום המדינה.

אף קבוצה לא קיבלה אחריות מיידית למתקפות, אך הן נושאות את מאפייני הפיגועים של הזרוע העיראקית של אל קאעדה, הידועה כמדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט. הקבוצה תוקפת לעתים קרובות שיעים, אותם היא מחשיבה ככופרים, ומבצעת מתקפות מתואמות בניסיון להצית מתח עדתי. 

15:34: שופט בדרום איראן הורה למייסד פייסבוק מארק צוקרברג להופיע בבית המשפט כדי לענות על הטענות שהאפליקציות שבבעלות פייסבוק - אינסטגראם ווואטסאפ - מפרות את הפרטיות. סוכנות הידיעות האיראנית מסרה גם כי השופט הורה לחסום את שתי האפליקציות באיראן.

בשבוע שעבר הורה בית משפט אחר באיראן לחסום את אינסטגראם גם כן בגלל חששות לפרטיות, אבל משתמשים ברחבי הבירה טהראן המשיכו להשתמש באפליקציה ללא הפרעה. לעתים קרובות מודיעות הרשויות באיראן כי אתרים או אפליקציות מסוימות נחסמות, אבל בפועל אפשר עדיין להמשיך להשתמש בהן. פייסבוק, טוויטר ויוטיוב אסורים לשימוש באיראן, למרות העמדה של נשיא איראן המתון חסן רוחאני שמתנגד לחסימת האתרים.

13:17: הארגון לאיסור על נשק כימי (OPCW) פרסם הודעה באתר שלו לפיה הפקחים שלו הותקפו, אבל כולם בטוחים ובריאים ועושים את דרכם אל הבסיס שלהם. ההודעה נועדה לשלול את ההודעה של סוכנות הידיעות הסורית, לפי הם נחטפו על ידי ארגון טרור. "הפקחים שלנו נמצאים בסוריה כדי לבסס את העובדות להאשמות החוזרות בדבר התקפות גז כלור", אמר ראש הארגון ממשרדו באמסטרדם, "הביטחון שלהם הוא הדאגה העיקרית שלנו, וחשוב כי כל הגורמים בסכסוך יעניקו להם מעבר חופשי ובטוח".

12:42: משרד החוץ הסורי הודיע כי 11 איש נחטפו על ידי קבוצת טרור במרכז סוריה. בהם שישה פקחים של האו"ם, שהגיעו לאזור כדי לחקור האשמות על שימוש בגז כלור על ידי צבא סוריה, וחמישה נהגים סורים שליוו אותם. כך דווח בסוכנות הידיעות הסורית. משרד החוץ מסר כי החטיפה ארעה במקום לא מיושב סביב העיר חאמה, שבמרכז המדינה, כאשר שתי מכוניות בהן נסעו 11 החטופים נעצרו על ידי המורדים.

ההודעה הממשלתית האשימה את המורדים ב"פשעי טרור" נגד עובדי האו"ם ועובדי הארגון לאיסור על נשק כימי, השייך גם כן לאו"ם. הארגון מפקח על האמנה הבינלאומית לאיסור על נשק כימי ואחראי על השמדת הנשק הכימי של צבא סוריה. החודש שלח הארגון כמה אנשי צוות מטעמו לסוריה כדי לחקור את הטענות על שימוש בגז כלור באזור חאמה.

11:17: קרדיולוג אמריקאי, שהתנדב בפקיסטאן, נורה למוות אתמול (שני). כך מסר דובר המיעוט האחמדי בפקיסטאן, אליה השתייך גם הרופא האמריקאי. האחמדים מגדירים עצמם כמוסלמים, אבל הקהילה האיסלאמית מסרבת לקבל זאת בגלל הבדלים בפירוש הקוראן. ד"ר מהדי עלי לקח את בנו בן 5 ואת בן דודו לבית קברות במחוז פונג'אב כדי להתפלל, ושם נורה על ידי שני מתנקשים שחלפו במקום על אופנועים וירו בו 11 כדורים.

עלי, בן 51, נולד בפקיסטאן ועבר לארה"ב ב-1996, הוא שב אל מולדתו יומיים לפני שנהרג כדי להתנדב בבית החולים שהוקם על ידי קהילת האחמדים בעיר המזרחית ראבווה. שגרירות ארה"ב בפקיסטאן מסרה כי היא מספקת סיוע קונסולארי, אך סירבה למסור פרטים נוספים על המקרה.

26/5/14

21:00: ירדן סילקה את שגריר סוריה בארצה, ובעקבותיה סילקה דמשק את השגריר הירדני. לא ברור מה היה הגורם לסילוקו של השגריר הסורי בהג'אט סולימן, שקיבל הוראה לעזוב את המדינה בתוך 24 שעות בהודעה שפורסמה לראשונה בתקשורת הממלכתית. הוא הוכרז אישיות לא רצויה בשל "הצהרות תוקפניות מתמשכות נגד הממלכה, בקשריו האישיים ובכתיבתו בתקשורת וברשתות החברתיות", כך מסרה דוברת משרד החוץ הירדני. לדבריה אמירותיו היו "פנייה מוחלטת מכל הנורמות והמוסכמות הדיפלומטיות".

הדוברת, סבאח אל-ראפי, הוסיפה כי סולימן השתמש בירדן כפלטפורמה לפגוע במדינות ערביות אחרות, וסביר להניח כי התייחסה לסעודיה וקטאר, ששתיהן תומכות במורדים הסורים. גורמים ודיפלומטים סורים תוקפים באופן תדיר את מנהיגי המדינות הללו ואת טורקיה. מעט לאחר ההכרזה מעמאן, משרד החוץ הסורי מסר כי יסלק את הנציג הירדני בארצו, על אף שלא היה בסוריה באותה עת. המשרד הורה לשגרירות הירדנית בדמשק למסור לדיפלומט שהוא אינו יכול להיכנס לסוריה. "החלטתה המגונה והלא מוצדקת של ירדן אינה משקפת את יחסי האחווה בין העם בסוריה לעם בירדן", נמסר.

ארגון המורדים הנתמך על ידי המערב, החזית הלאומית הסורית, בירך על המהלך הירדני, ומסר כי הוא "צעד חשוב" בתמיכה בעם הסורי. בהצהרה קראה הקואליציה למדינות ערביות נופסות לפעול בדרך דומה ולהגביר את בידוד ממשלתו של אסד. פרשנים הביעו הפתעה מההודעה הירדנית, ואמרו כי האופן הפומבי בו נעשתה אינו הולם את פרוטוקול הדיפלומטי.

25/05/14

17:51: כוחות הביטחון של לבנון עצרו מטיף איסלאמיסטי סוני, יליד סוריה, שירד למחתרת בחודש שעבר לאחר פשיטה צבאית על העיר הצפונית טריפולי, שנהפכה לזירת קרב בין כוחות סונים המזוהים עם המורדים בסוריה לעלאווים, המזוהים עם משטר אסד. המטיף עומאר באקרי הקים בבריטניה ארגון קיצוני שהוצא על מחוץ לחוק, וגורש ללבנון ב-2005. לדברי משרד הפנים בביירות: "האיש תרם בכל דרך אפשרית לטרור".

14:40: הנשיא הזמני של מצרים קרא לכל המצרים להצביע בבחירות לנשיאות שייערכו בימים שני ושלישי, ואמר כי ההצבעה תעצב את עתידה של המדינה. בנאום טלוויזיוני ששודר היום, הבטיח עדלי מנסור כי מוסדות המדינה, בהם משרדו, לא יתערבו בבחירות.

"בואו נבטא מחר ומחרתיים את בחירתנו החופשית - נבחר ללא תכתיבים או הנחיות את האדם שאנו בוטחים בו שיוכל לבנות ולנהל את האומה", אמר. מפקד הצבא לשעבר, עבד אל-פתאח א-סיסי, צפוי לנצח ברוב גדול בבחירות. יריבו היחיד הוא מועמד השמאל חמדין סבחי, שסיים במקום השלישי בבחירות הכלליות ב-2012.

11:00: איש עסקים איראני, שהיה מעורב במעילה בת מיליארדי דולרים בפרשת ההונאה הגדולה במדינה מאז מהפכת 1979, הוצא להורג אתמול, כך דיווחה אתמול התקשורת הממלכתית. האיש, מחאפאריד עמיר-חוסרבי, נתלה בבית הכלא אלווין שבטהראן. הוא הורשע בהונאה שנחשפה ב-2011 וכללה שימוש במסמכים מזוייפים בסיוע פקידי בנק בכירים, על מנת לקבל הלוואות מאחד הבנקים הגדולים במדינה, סדראט. לפי האישומים המעילה נעשתה בסכומים של 2.6 מיליארד דולר. הפרשה אילצה את הממשלה באותה עת להכחיש שחבריה היו מעורבים.

בספטמבר 2011, הואשמה חברת השקעות בזיוף משמחים להשגת אשראי מלפחות שבעה בנקים איראנים בתקופה של ארבע שנים. הכסף שימש לפי דיווחים לרכוש חברות שהיו בבעלות ממשלתית תחת תוכנית ההפרטה הממשלתית. מתנגדיו של הנשיא הקודם מחמוד אחמדינג'אד האשימו אותו ואת יועציו בכך שהיו מקורבים לעמיר-חוסרבי. אך מעורבותו של אחמדינג'אד או מקורביו בפרשה מעולם לא הוכחה. 

09:10: ארגון המורדים האיסלאמיסטים אנסאר בית אל-מקדס הכחיש היום את הדיווח שמנהיגו נהרג בחצי האי סיני. הארגון דחה את הדיווחים שפורסמו על ידי כוחות הביטחון והתקשורת המקומית, לפיהם שאדי אל-מנעי נהרג עם חמישה מורדים נוספים בלוחמה ביום שישי. "הם הכריזו על מות האח הג'יהאדיסט שאדי אל-מנעי ושהוא ראש הקבוצה, כשלמעשה הוא לא נהרג ולא היה מנהיג", נמסר.

בהצהרה בעמוד הפייסבוק הרשמי של דובר הצבא נמסר כי במבצע צבאי ביום חמישי נהרגו חמישה "פושעים מסוכנים ביותר", אך לא נאמר כי מנעי הוא אחד מהם ולא ברור אם ההצהרה התייחסה לאותה תקרית. מצרים מנהחלת בחודשים האחרונים מאבק רחב נגד המורדים בחצי האי סיני, שהאיצו את המתקפות על מטרות ממשלתיות וצבאיות בשל הדחת הנשיא האיסלאמיסטי מוחמד מורסי. מפקד הצבא לשעבר, עבד אל-פתאח א-סיסי, שהוביל את הדחת מורסי, צפוי לזכות בבחירות לנשיאות שייערכו ביום שני ושלישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ