לוגו אי-פי
אי-פי

בית משפט במצרים קבע היום (רביעי) כי עלא עבדל אל-פתח, סמל מהפכת האביב הערבי במצרים והמוחה הדומיננטי בהתקוממות ב-2011, אשם בקיום הפגנה ללא אישור ובתקיפת שוטר. העונש שהוטל אל-פתח, בלוגר ואחד ממתנגדי השלטון המוכרים, הוא 15 שנות מאסר. פסק הדין הוא החמור ביותר מבין אלו שהוטלו על המפגינים הליברלים והפרו-דמוקרטים, שעמדו מאחורי 18 ימי ההתקוממות ב-2011, שהובילו להפלתו של נשיא מצרים חוסני מובארק לאחר 29 שנים בשלטון.

ב-11 החודשים מאז שנשיא מצרים החדש, עבדל פאתח א-סיסי, הדיח את הנשיא הנבחר הראשון, מנהיג האחים המוסלמים מוחמד מורסי, עצרו הרשויות במצרים לפחות 16 אלף איסלאמיסטים והרגו רבים.

הרדיפה הזו אחר האחים המוסלמים גרמה לכך שקמפיין אחר, גם אם קטן יותר, נשכח מעט - זהו הקמפיין נגד פעילים חילונים שהתנגדו למשטרו של מורסי ועתה לזה של א-סיסי מחשש שהמדיניות מתקופת מובארק תשוב למצרים.

עלא עבד אל־פתח, בלוגר ומתנגד לשלטון, יוצא ממעצר ב-2013. היום הוא קיבל 15 שנות מאס על השתתפות בהפגנה ללא אישורצילום: AP

גורמים במערכת המשפט המצרית אומרים שעבדל־פתאח עמד למשפט בהיעדרו, הוא כן הופיע בבית המשפט בקהיר בהמשך היום (רביעי) ונעצר על ידי המשטרה. העובדה שנשפט בהיעדרו מקנה לו לקבל משפט חוזר באופן אוטומטי, אבל פסק הדין בעינו עומד עד סיום המשפט החוזר.

המשפט נגדו החל בשנה שעברה, כאשר הואשם בהשתתפות בהפגנה לא מאושרת נגד החוק השנוי במחלוקת שמטיל הגבלות רבות על הפגנות. על פי התובעים, עבדל-פתח השתתף בהפגנה לא חוקית, תוך שהוא עושה שימוש בכוח כדי לחטוף מכשיר קשר משוטר. 24 נאשמים באותו מקרה הורשעו גם כן וקיבלו את אותו עונש - 15 שנות מאסר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ