"הארץ", ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר היום (חמישי) כי הוא בוחן את כל האפשרויות לסיוע לממשלת עיראק בהתמודדות עם המורדים במדינה. אובמה, שהתייחס למצב בעיראק במסיבת עיתונאים בבית הלבן, הבהיר כי לארה"ב יש אינטרס לוודא שלג'יהאדיסטים לא תהיה דריסת רגל בעיראק, וכי הוא "לא פוסל דבר" שיכול להביא לעצירת ההתקוממות. לדבריו, צריך יהיה לבצע פעולה צבאית מיידית וקצרת טווח בעיראק, וארה"ב מוכנה לנקוט בפעולה כזו כשהאינטרסים הלאומיים-ביטחוניים שלה מאויימים.

דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, אמר כי ארה"ב לא שוקלת לשלוח כוחות קרקעיים לעיראק. דוברת מחלקת המדינה האמריקאית, ג'ין סאקי, הוסיפה כי הממשל שוקל את כל האופציות מלבד שיגור חיילים לאזור. סאקי ציינה כי האירועים האחרונים בעיראק מדאיגים מאוד וכי ארה"ב מאוכזבת מאוד מהצעדים שנקטו גורמי הביטחון העיראקיים שכשלו להדוף את המורדים מלכבוש ערים מרכזיות בצפון המדינה.

במקביל אמרו גורמי ביטחון איראנים ל"וול סטריט ג'ורנל" כי ארצם שלחה כוחות ממשמרות המהפכה לעיראק להילחם במורדי אל-קאעדה בצפון המדינה. הם הוסיפו כי הכוחות האיראניים סייעו לצבא עיראק להדוף את המורדים מרוב השטחים שנכבשו על ידם בעיר תיכרית.

על פי הדיווח, שני גדודים של הכוחות המיוחדים של משמרות המהפכה, כוחות קודס, נשלחו לעזרת הממשלה השיעית בעיראק בראשותו של נורי כמאל אל-מאליכי. הכוחות האיראניים חברו לכוחות העיראקיים וכבשו בחזרה מידי המורדים 85% משטחי העיר תיכרית. בנוסף הם מסייעים באבטחת הבירה בגדאד והערים נג'אף וכרבלא. גנרל בצבא איראן ציין כי הממשל בטהראן תגבר את חייליו לאורך הגבול עם עיראק והזהיר כי הצבא יפגע במורדים שיתקרבו עד למרחק של 100 ק"מ מהגבול. בנוסף דווח כי איראן אף שוקלת להעביר לעיראק חיילים נוספים הפועלים כעת בסוריה, אם כל שאר הניסיונות להדוף את המורדים ייכשלו.

חמושים מארגון ISIS מסתובבים ברחובות תכרית, המרוחקת 130 ק"מ מבגדאד, אתמולצילום: AP

נשיא איראן, חסן רוחאני, נאלץ לקצר השתתפותו בטקסים דתיים שהתקיימו היום כדי להגיע לישיבה דחופה שכונסה במטרה לדון במצב החירום בעיראק. "אנחנו לא נסבול אלימות וטרור ואנו נילחם בקיצונים באזורנו ובעולם כולו", הדגיש רוחאני.  

היום השתלטו כורדים על העיר כירכוכ בצפון עיראק, עיר הנפט החשובה ביותר במדינה, אחרי שצבא עיראק נטש את העמדות בעקבות העימותים המתחוללים ביומיים האחרונים עם מורדי אל-קאעדה מארגון המדינה האיסלאמית של עיראק וסוריה (ISIS) בצפון עיראק. "כוחות הביטחון של מחוז כורדיסטאן העצמאי השתלטו על בסיסים של צבא עיראק בכירכוכ ועל העיר כולה", כך הודיע ז'אבר יאוואר, דובר מטעם כוחות הביטחון הכורדים. יאוואר הוסיף: "אין חיילים עיראקים בכירכוכ".

מאז ומתמיד הכורדים חולמים להשתלט על כירכוכ ועל מקורות הנפט הגדולים שלה. הם רואים בעיר, הנמצאת על גבול האוטונומיה שלהם, את בירתם ההיסטורית. המהלך המהיר של כוחות הביטחון הכורדים מדגיש את החשש של רבים כי העימות הנוכחי בין צבא עיראק לבין חמושים - בין אם אלו כורדים או ארגון ISIS - עומד לשנות את מפת עיראק.

במקביל נודע כי מורדי אל-קאעדה הגיעו לכביש המוביל לעיר סמארה, השוכנת כ-100 ק"מ צפונית לבגדאד. ההגעה לסמארה מגיעה שעות ספורות לאחר שאנשי ISIS הכריזו כי יצעדו אל עבר בגדאד לאחר שהשתלטו על שתי ערים סוניות מרכזיות ושתי ערים נוספות בעיראק. "חגרו את החגורות שלכם והתכוננו", אמר דובר הארגון. במקביל, הפרלמנט העיראקי דחה את הדיון על הכרזת מצב חירום במדינה בגלל נוכחות דלה בפרלמנט, כך דיווחו כלי תקשורת מקומיים. עם זאת, הצבא העיראקי ממשיך במאמציו לבלימת המורדים, כשחיל האוויר הפציץ היום את מעוזיהם בעיר מוסול שתחת שליטתם ובסביבתה.

היום נחשף בעיתון ניו יורק טיימס כי מזה זמן מה גורמים עיראקים מבקשים מארה"ב באופן חשאי לעזור לה להילחם בג'יהאדיסטים על ידי הפצצה של הבסיסים שלהם ונקודות מפתח נוספות ברחבי עיראק. אך ארה"ב סירבה לבקשה. ידוע כי שר החוץ של עיראק, הושייר זבארי, העלה בשנה שעברה את הרעיון כי מזל"טים אמריקאים יתקפו את מעוזי המורדים, ההולכים ומתפשטים ברחבי עיראק.

כששר החוץ נענה בשלילה, פנה ראש ממשלת עיראק אל-מאליכי אל ממשל אובמה בבקשה לשקול שוב את ההפצצות אוויריות על מעוזי החמושים, אבל בעיתון טוענים כי בוושינגטון לא היו מעוניינים אז, וגם לא היום, לפתוח פרק חדש בסכסוך, שאובמה מתעקש כי הוא גמור וחתום.

ואולם, ההתפתחויות בעיראק גם שמות ללעג את ההצהרה של ארה"ב כי הצליחה ליצור צבא מבוסס ואחיד לאחר יותר מעשור של אימונים וחימוש. הפלישה והשליטה של ארה"ב בעיראק עלתה למשלמי המסים האמריקאים קרוב לטריליון דולר ו-4,500 חיילים שילמו על כך בחייהם. ההערכות מדברות על 100 אלף הרוגים מהצד העיראקי. סוזן רייס, יועצת הביטחון של ברק אובמה, אמרה אתמול שארה"ב פועלת בשיתוף פעולה עם ממשלת עיראק במלחמתם בחמושים.

כך למשל בכיר במשרד החוץ של ארה"ב, ברט מקגורק, שהיה בדרכו לבגדאד לפגישות עם עמיתיו העיראקים, צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי ארה"ב מתכוונת לסייע לממשל העיראקי, הוא כתב: "סבלנו ודיממנו יחד, ואנחנו נעזור בזמנים של משבר".

ציוד של צבא עיראק שהושאר מאחור במחסום צפונית למוסול, אתמולצילום: AFP

התקשורת העיראקית הודיעה היום כי 31 מתוך קרוב ל-80 עובדי השגרירות הטורקית במוסול, שמאז אתמול הוחזקו כבני ערובה על ידי אנשי ISIS, שוחררו. המשוחררים הם נהגי משאיות, שהוחזקו במשך יומיים. הידיעה טרם קיבלה אישור מהממשלה בעיראק או מטורקיה.

פרסום בגרדיאן הבריטי מדווח שגורמים בצבא עיראק אמרו לכתבי העיתון כי שתי יחידות של הצבא המונות יחד כ-300 אלף חיילים ברחו כאשר קבוצת חמושים המונה כ-800 איש הגיעה למקום בו היו מוצבים. אתמול נודע כי החמושים השתלטו על בסיס צבאי במוסול, לקחו את כל הציוד הצבאי שהיה בו, שחררו מאות אסירים וככל הנראה שמו ידם גם על שטרות בנקאיים על סך 480 מיליון דולר, שלקחו מבנקים ברחבי העיר.

אנשי ISIS הסתובבו באופן חופשי ברחובות מוסול, מופתעים בעצמם מהקלות בה השתלטו את העיר השנייה בגודלה בעיראק, אחרי שלושה ימים של לחימה מגומגמת. חצי מיליון מתושבי מוסול, הנמצאת 360 קילומטרים צפון-מערבית לבגדאד, נמלטו מהעיר, תוך שהם נאלצים לצאת מאזורי הקרבות ברגל משום שהשימוש בכלי רכב בתוך העיר נאסר.

גם גורמים בבגדאד הופתעו מכך והאשימו את הצבא בבגידה. אותם גורמים אמרו שההשתלטות על מוסול בידי החמושים היא אסון אסטרטגי שיוביל לחוסר שקט גם מחוץ לגבולות עיראק. הבוקר הכריז צבא עיראק שהוא הצליח להשתלט מחדש על מרכז העיר תכרית יום לאחר שהג'יהאדיסטים השתלטו על העיר, כך מסרה הטלוויזיה המקומית בעיראק.

המשבר הנוכחי בעיראק מדגיש כיצד הסכסוך בה ובסוריה משתלבים זה בזה לכדי התקוממות אזורית אחת - ISIS הוא גם אחד מארגוני המורדים הקיצוניים ביותר הנאבקים מול כוחותיו של בשאר אסד בסוריה הסמוכה, והחמושים משני הצדדים עוברים את הגבול הלוך וחזור. הוא גם הפנה את תשומת הלב לתפקיד החדש של ארה"ב באזור, שמוגבל לסיוע בציוד צבאי בלבד, ללא פלישות ומבלי לשלוח חיילים אמריקאים לאזור.

זה כמה חודשים שעיראק נאבקת עם גל האלימות הקשה ביותר מאז שפיכות הדמים העדתית ב-2006 ו-2007. ארגון ISIS, פלג שהתפצל מאל-קאעדה. בעיראק הארגון מציג עצמו כנציג של המיעוט הסוני במדינה. מאז יולי הוא שולט בחלקים של מחוז אנאבר, הסמוך למחוז נינווה. הוא ביצע מתקפות מתואמות בבירה בגדאד ובחלקים נוספים של המדינה, ונאבק בכוחות הביטחון ובמיליציות הנאמנות לראש הממשלה השיעי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ