רויטרס

נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר הערב (שישי) כי ממשלו בוחן את אפשרויות ההתערבות שיש בלחימה בעיראק נגד הארגון "המדינה האיסלאמית של עיראק וסוריה הגדולה" (דאע"ש), שהניס את הצבא העיראקי מערים מרכזיות במדינה השבוע. עם זאת, הדגיש אובמה כי לא יחזיר חיילים אמריקאים לשטח עיראק, וכי כל פעולה של ארה"ב צריכה להיות צד מאמצים של מנהיגי עיראק ושל מדינות האזור. "לא נוכל לעשות את העבודה שלהם עבורם", אמר אובמה בהתייחס לממשלת עיראק.

בדברים לתקשורת בבית הלבן הבהיר נשיא ארה"ב שדאע"ש הם איום אזורי "ובעיה ארוכת טווח". בשל כך הממשל בוחן את דרכי התגובה האפשרויות, הוסיף אובמה, והחלטה תתקבל בימים הקרובים. "אני רוצה לוודא שיש לנו מידע מהימן על המצב כדי שכל פעולה תהיה ממוקדת ומדויקת", טען הנשיא ברמיזה כנראה על האפשרות שארה"ב תתקוף מהאוויר מטרות של הקיצונים המוסלמים. הבעיה העיקרית כרגע היא איסוף מודיעין על עמדות של הלוחמים הסונים הקיצונים, שהתפלגו מאל-קאעדה, כדי להוציא תקיפות כאלה לפועל.

הנשיא אובמה התייחס גם לנושא אספקת הנפט; לוחמי דאע"ש השתלטו על מוסול, והניסו את הצבא מכירכוכ, שתי הערים שבסביבתן מרוכזים מרבית שדות הנפט בעיראק. "עד כה לא ראינו שיבושים משמעותיים באספקת הנפט מעיראק. אם יהיו הפרעות, נצטרך שמדינות אחרות במפרץ הפרסי יישאו בנטל הזה".

הנשיא אובמה בבית הלבן. קרא למאמץ מצד ממשלת עיראק ומדינות האזור נגד המורדים הסוניםצילום: REUTERS

העיתון ניו יורק טיימס חשף כי זה זמן מה מבקשים בכירים עיראקים מארה"ב באופן חשאי לעזור לה להילחם במורדים על ידי הפצצה אווירית של הבסיסים שלהם, אך ממשל אובמה סירב לבקשה. שר החוץ של עיראק, הושייר זבארי, העלה בשנה שעברה את הרעיון כי מזל"טים אמריקאים יתקפו את מעוזי המורדים, ההולכים ומתפשטים ברחבי עיראק. כששר החוץ נענה בשלילה, פנה ראש הממשלה אל-מאליכי לממשל וביקש לשקול שוב את ההפצצות האוויריות.

המורדים כבשו לפנות בוקר שתי ערים נוספות וכפרים בצפון עיראק. הם השתלטו על הערים סעדיה וג'אלולה ללא קרב, לאחר שחיילי צבא עיראק נטשו את עמדותיהם. סעדיה מרוחקת 95 קילומטר מהבירה בגדאד. חמושי המיליציה מאיימים להמשיך במתקפה דרומה, ובין השאר להחריב מקדשים שיעיים.

רשת אל-ערבייה דיווחה כי הבוקר התעמתו כוחות הביטחון העיראקיים עם מורדים בפרברי העיר מוגדדיה הנמצאת 35 ק"מ צפונית מזרחית לעיר בעקובה. גם בבעקובה, הנמצאת רק 50 ק"מ מבגדאד, דווח על קרבות בין חיילים עיראקים למורדים המנסים להגיע לבירה.

מורדי המיליציה בעיר מוסול, שנכבשה השבועצילום: רויטרס

בנוסף, דווח כי כוחות דאע"ש נלחמים במיליציה שיעית בשני מקומות במחוז דיאלה. מקור ביטחוני עיראקי מסר כי הקרבות מתנהלים בשתי עיירות, כ-80 עד 90 קילומטר מצפון לבגדאד. הדבר עולה בקנה אחד עם קריאתו של כהן הדת השיעי הבכיר בעיראק, האייתולה עלי א-סיסתאני, לאזרחי עיראק לקחת נשק ולהילחם באיום שמהווה דאע"ש. הדברים נאמרו דרך נציגו, השייח עבד אל-מהדי אל-קרבלאי, בתפילת יום השישי.

בצד ההתפתחויות הללו מדווח האו"ם על הוצאות להורג של מאות בני אדם בידי הלוחמים הסונים הקיצונים במוסול השבוע. רופרט קולוויל, דובר האו"ם בנושא זכויות אדם, אמר כי כוחות דאע"ש משתמשים במחסומי הממשלה, שעליהם השתלטו, כדי לאתר בעלי תפקידים בממשל העיראקי. "ממדי האבדות בקרב האזרחים עדיין לא ידועים, אך משלחת האו"ם לעיראק דיווחה כי ייתכן שמספר ההרוגים בימים האחרונים יגיע למאות בני אדם, ושמספר הפצועים מגיע לכאלף", סיפר קולוויל.

הלחימה במדינה השיעית ברובה מדאיגה מאוד את איראן, המדינה המובילה את הציר השיעי במזרח התיכון, עד כדי כך שייתכן שתשתף פעולה עם ארצות הברית ("השטן הגדול", לפי האידיאולוגיה השלטת במדינה). הרעיון עלה בהנהגה הבכירה של הרפובליקה האיסלאמית, אך לא נאמר אם הועבר הלאה. היחסים בין וושינגטון לטהראן השתפרו משמעותית מאז היבחרו של חסן רוחאני לנשיא איראן, שבין היתר הביא לחתימת הסכם הביניים על תוכנית הגרעין האיראנית.

מורדי המיליציה במצעד ניצחון במוסולצילום: אי-פי

"אנחנו יכולים לעבוד עם האמריקאים כדי להפסיק את פעילות הארגונים החמושים במזרח התיכון", אמר בכיר איראני ביחס לעיראק, "יש לנו השפעה רבה בעיראק, בסוריה ובמדינות רבות אחרות". לדבריו, איראן תשלח לעיראק יועצים ונשק, אך כנראה לא חיילים, כדי לסייע לראש הממשלה נורי אל-מאליכי להתמודד עם האיום הנוכחי. אל-מאליכי נמנה עם קבוצת הרוב השיעית בעיראק, ומפלגתו זכתה באופן מסורתי לתמיכה איראנית.

לאור המצב הקשה בשטח העלה שר החוץ של גרמניה פרנק וולטר שטיינמאייר חשש שמא אין זה אפשרי לשמור על אחדותה של עיראק. לדבריו, המתקפה הנרחבת של הארגון הסוני שהתפלג מאל-קאעדה מראה שהוא "הגיע לפוטנציאל החורג בהרבה מפיגועים". הוא הוסיף כי דאע"ש עתה הוא "כוח שנצטרך להתמודד עמו, לא רק בעיראק, אלא בכל האזור בעתיד, והמצב הזה לא יגרום לפתרון פוליטי ולמניעת התפצלות עיראק להיות קלים יותר".

אתמול נטשו כוחות הצבא את עיר הנפט החשובה ביותר במדינה, כירכוכ. לאחר מכן עברה העיר לשליטת כוחות הביטחון של המחוז הכורדי האוטונומי. נפילת כירכוכ לידי הכורדים היא האחרונה בשורה של תמורות שמתחוללות בימים האחרונים במפה הגיאו-פוליטית בעיראק. הכורדים חולמים כבר שנים רבות להשתלט על כירכוכ ועל מקורות הנפט הגדולים שלה. הם רואים בעיר, הנמצאת על גבולת האוטונומיה שלהם, את בירתם ההיסטורית.

אתמול נפלה ההזדמנות לידי הכורדים, לאחר שצבא עיראק נטש את עמדותיו בכירכוכ וסביבתה בעקבות התקדמות כוחות דאע"ש. את מקומם תפסו בהקדם "כוחות הביטחון של מחוז כורדיסטאן העצמאי", כפי שהודיע ז'אבר יאוואר, דובר מטעם הכוחות, שהוסיף: "אין יותר חיילים עיראקים בכירכוכ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ