לוב לארה"ב: זכותנו לשפוט את מפקד הפיגוע בבנגאזי

אבו-חטאלה, העצור בחשד להנהגת ההתקפה על נציגות ארה"ב בעיר, נחשב לתימהוני. האמריקאים מקווים שמעצרו ישפוך אור על מבצעי התקיפה

ניו יורק טיימס, ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס, ד-פ-א

אחמד אבו-חטאלה מעולם לא הסתיר את עוינותו כלפי ארה"ב , או את דעתו שבין מוסלמים לנוצרים ניטשת מלחמת דת עיקשת. "תמיד שוררת איבה בין דתות", אמר באחד מהריאיונות הרבים שהעניק לעיתונים מערביים. "זה טבען של דתות". בהתקפה על נציגות ארה"ב בבנגאזי, ב־11 בספטמבר 2012, מילא אבו-חטאלה חלק מרכזי. עדי ראיה ראו אותו מפקד על התוקפים שהרגו את שגריר ארה"ב בלוב, כריסטופר סטיוונס, ושלושה אמריקאים נוספים.

ואולם לאחר ההתקפה הוא סיפק גרסאות סותרות על מעורבותו, ובאחת מהן אף טען שכלל לא השתתף בה, אבל שהוא בהחלט מצדד בה. אבו-חטאלה היה מבוקש בידי ארה"ב כחשוד העיקרי במתקפה על נציגותה בבנגאזי. אבל אפילו אחרי שהנשיא ברק אובמה נדר ללכוד את התוקפים, המשיך אבו-חטאלה לתת ריאיונות לכתבים מערביים, וגם הזמין את אחד מהם לכוס תה בביתו בשכונת אל לייתי בבנגאזי, שבו התגורר עם אמו.

לא ברור מדוע הוא נעצר רק עתה, אבל בכל מקרה לכידתו ביום שני השבוע בידי חוליית קומנדו וסוכני כוחות הביטחון של ארה"ב עשויה לתת מענה לחלק מהשאלות על זהות ומניעי התוקפים. התעשייה המשגשגת של תיאוריות הקונספרציה בנושא, השערוריות הפוליטיות, השיח התקשורתי והשימועים בקונגרס יצטרכו עכשיו להתעמת עם האיש, שמילא לדברי החוקרים הפדרליים תפקיד מרכזי בהתקפה. עתה יתבהר סוף סוף האם אבו-חטאלה, הנחשב לתימהוני קיצוני גם בקרב שכניו האיסלאמים השמרנים, אכן נוצר סודות חשובים לאמריקאים החוקרים את ההתקפה.

אחמד אבו-חטאלהצילום: ללא קרדיט

להערכת גורמים אמריקאיים רשמיים, הבקיאים בחקירה הפלילית ובדוחו"ת המודיעין, אין לאבו-חטאלה קשרים עם ארגוני טרור בינלאומיים. בריאיונות הרבים שהעניק מאז ההתקפה, שש אמנם להפגין את הערצתו לאוסאמה בן לאדן ולמנהיגים אחרים של אל-קאעדה, אבל בגלל שמרבית חייו הבוגרים שהה בכלא - תחת שלטונו של מועמר קדאפי - אבו-חטאלה נשאר בבחינת מעריץ מרוחק שלהם.

"גם בכלא הוא היה לבד", אמר שייח מוחמד אבו-סידרה, חבר פרלמנט איסלאמי מבנגאזי שישב כמה שנים בכלא עם אבו-חטאלה. "הוא אדם כנה אבל בור מאוד, ואני לא חושב שהוא 100% בסדר בראש", הוסיף. "אני תוהה איך הצליח להפוך למנהיג".

עם פרוץ ההתקוממות נגד קדאפי בפברואר 2011, נזקפו שנותיו בכלא לזכותו של אבו-חטאלה, שהתחיל לחפש "שייחים קשוחים" אותם יוכל לצרף למאבק שלו. הוא הקים מיליציה קטנה של כ־25 לוחמים לה קרא "עוביידה אבן אל-ג'ארה", שעד הקיץ כבר עשתה לה שם בבנגאזי. "התושבים התחילו לפחד ממנו" אמר מוחמד אל-גראבי, המנהיג האיסלאמי של בריגת רפאללה אל-סהטי.

מפגין לובי מנופף ברובה על רקע מתחם הנציגות האמריקאית בבנגאזי, לאחר שהוצת על ידי מליציה איסלאמית, ספטמבר 2011 צילום: AFP

המוניטין המסתורי שיצא לו מצא חן בעיניו - כשארגוני המיליציות האיסלאמיות התגבשו לקואליציה מאוחדת, הוא פסל אותה בטענה שאינה איסלאמית דיה ודרש להקים מדינת הלכה איסלאמית. "הוא חושב שהוא המציא את אלוהים ושכל השאר כופרים", אמר פאווזי בוקאטף שעמד בעבר בראש הקואליציה.

לדברי כמה עדי ראייה להתקפה על הנציגות האמריקאית, נוכחותו וחלקו במקום היו חד משמעיים מההתחלה. אף על פי כן, הוא לא עשה כל ניסיון להימלט, כנראה משום שהרגיש בטוח בבנגאזי, שבה ממשלת לוב החלשה פוחדת לאכוף את סמכותה בגלל עליונות כוחות המיליציות האיסלאמיות המקומיות.

שכניו ותושבי בנגאזי אחרים לא היו מודעים ללכידתו. עם היוודע הדבר, סיפרו שניים מהם שראו אותו פעם אחרונה ביום ראשון. אחד השכנים ברובע אל-לייתי אמר שראה אותו יוצא מביתו בג'לבייה אפריקאית, חמוש בקלצ'ניקוב ורובה נוסף. "מאז לא ראינו אותו".

היום (רביעי) דרשה ממשלת לוב הזמנית מארה"ב להשיב לידיה את אבו-חטאלה. בהודעה שהוקראה מטעם הממשלה בטלוויזיה הלובית נאמר כי "הממשלה עומדת על זכותה לשפוט את אבו־חטאלה בשטחה ולפי חוקיה". בנוסף, דרשה הממשלה ששלומו ובריאותו יובטחו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ