משפט חוזר ל–230 קציני טורקים בניסיון הפיכה נגד ארדואן

בית המשפט קבע כי המשפט שנערך לקצינים לא היה הוגן, והם ישוחררו ממעצר. ארדואן אמר בעבר כי הוא לא שולל משפט חוזר בפרשה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

בית משפט בטורקיה הורה היום (חמישי) על שחרורם של 230 קציני צבא, שהורשעו במזימה להפלת שלטונו של ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן ב–2003, יממה לאחר שבית המשפט העליון פסק כי המשפט שנערך להם היה פגום. צבא טורקיה הודיע לאחר ההחלטה כי הוא "חולק את אושרן של המשפחות של החיילים, שקיבלו מחדש את חירותם", ומסר כי הוא מקווה שהמשפט החוזר שייערך להם יוביל לפסק דין צודק. בין המשוחררים מפקדים לשעבר של הצבא, חיל האוויר וחיל הים.

המשפט שכונה "פטיש", ונערך בין השנים 2010–2012, היווה נקודת שיא בניסיונו של ארדואן לרסן את כוחו של הצבא, שבמשך עשרות שנים שלט בפוליטיקה במדינה. מבקריו של ראש הממשלה האשימו אותו בשימוש בבתי המשפט כדי לערוך "ציד מכשפות" נגד הגנרלים.

בית המשפט החוקתי קבע פה אחד כי זכויותיהם של הקצינים הופרו, בין היתר בטיפול בראיות ובסירוב לשמוע עדויות משני מפקדים צבאיים בכירים לשעבר, כפי שביקשו הנאשמים. ארדואן, שכבר ביסס את עליונותו על הצבא, אמר מוקדם יותר השנה כי הוא מוכן לרעיון של משפט חוזר. שחרור הקצינים לא צפוי לפגוע במעמדו של ארדואן, ואף יכול לסייע להפיג את יחסיו המתוחים עם יחידות הקצינים שהדיר מהגופים הפוליטיים מאז שעלה לשלטון ב–2003. הגנרלים, שהפילו ארבע ממשלות בטורקיה בארבעה עשורים, מסתכלים על ארדואן בחשד בשל עברו האיסלאמי.

ארדואן בפרלמנט באנקרה, השבועצילום: REUTERS
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ