שר החוץ האיראני בסיום סבב השיחות בווינה: למעצמות עמדות לא מציאותיות

צוותי המשא ומתן ייפגשו פעם נוספת בווינה בחודש הבא בניסיון להגיע להסכם עד ה-20 ביולי. זריף: "נותרו פערים גדולים, יש חוסר הסכמה בנושאים בסיסיים"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

סבב השיחות החמישי בין איראן למעצמות על הסדר הקבע לתוכנית הגרעין, הסתיים אחר הצהריים (שישי) בווינה עם התקדמות מעטה בלבד ועם פערים גדולים בין הצדדים. צוותי המשא ומתן ייפגשו פעם נוספת בווינה ב-2 ביולי לשבועיים וחצי של שיחות אינטנסיביות ורציפות בניסיון להגיע להסכם עד ה-20 ביולי.

נציגי איראן ושש המעצמות - ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה - קיימו מאז יום שני משא ומתן אינטנסיבי וקשה בווינה. הצדדים החלו לנסח את טיוטת הסדר הקבע לתוכנית הגרעין, אולם נתקלו במחלוקות עמוקות בסוגיות מרכזיות כמו עתיד העשרת האורניום ולוח הזמנים להסרת הסנקציות הבינלאומיות.

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, אמר במסיבת עיתונאים בסיום סבב השיחות כי למרות תחילת העבודה על ניסוח טיוטת ההסכם, הטקסט כולל הרבה "מלים בסוגריים", כלומר יותר נושאים שבמחלוקת מכאלה שיש עליהם הסכמה.

שר החוץ האיראני בווינה, הבוקר. "יש חוסר הסכמה על הנושאים הבסיסיים"צילום: אי-אף-פי

"יש חוסר הסכמה בנושאים הבסיסיים", אמר זריף. "בחלק מהמקרים הצד השני מציג עמדות לא מציאותיות". עם זאת, זריף ציין כי להערכתו ניתן יהיה להגיע להסכם קבע על תוכנית הגרעין עד ה-20 ביולי. "אני מקווה שהצד השני יאמץ עמדה מציאותית", אמר. "אנחנו הראינו רצינות במהלך השיחות.. איננו מנסים למשוך זמן".

שר החוץ האיראני התייחס למחלוקת בין הצדדים על עתיד העשרת האורניום באיראן. בעוד איראן מעוניינת להרחיב את מערך הצנטריפוגות שברשותה, המעצמות מצפות שתצמצם אותו בצורה דרמטית.

זריף ציין כי ארצו זקוקה להמשיך ולהעשיר אורניום עבור "צרכים פרקטיים", ובראשם ייצור דלק לכור הגרעיני בבושהר. לדבריו, חלק מהעמדות שהציגו המעצמות בנושא "היו קיצוניות, ומתאימות לראיונות לתקשורת ולא למשא ומתן רציני. אני עדיין מרגיש שהצד השני אינו מוכן למשא ומתן אמיתי. אולי הם מנסים לדחות הכל לרגע האחרון". הוא הוסיף כי איראן מצפה מארה"ב ומשאר המעצמות להסיר את כל הסנקציות במסגרת הסדר קבע. "בלי זה לא יהיה פתרון", אמר.

לעומת המסרים הפסימיים של זריף, נציגי המעצמות ניסו להציג תמונה אופטימית יותר. ראש צוות המשא ומתן של סין אמר כי בשיחות הושגה התקדמות מסוימת, לאור העובדה שהצדדים החלו לנסח את טיוטת הסדר הקבע. מייקל מן, הדובר של שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, שמנהלת את המשא ומתן מטעם המעצמות, ציין כי נציגי איראן והמעצמות "עבדו קשה מאוד במשך כל השבוע, הציגו כמה רעיונות בשורה של נושאים והחלו את תהליך ניסוח טיוטת ההסכם".

ראש צוות המו"מ של ארה"ב, וונדי שרמן, אמרה לכתבים בסיום סבב השיחות כי "עדיין לא ברור" אם איראן תהיה מוכנה לבצע את הצעדים הנחוצים כדי להבטיח לעולם שתוכנית הגרעין שלה היא למטרות שלום בלבד. שרמן ציינה כי חלה התקדמות מסוימת בסבב השיחות החמישי לאור העובדה שאיראן והמעצמות החלו לנסח "נייר עבודה" משותף, שיהפוך לטיוטת הסדר הקבע. עם זאת, גם היא הדגישה כי נייר העבודה כולל הרבה מאוד "סעיפים בסוגריים" לאור המחלוקות שנותרו.

בכיר אמריקאי שהשתתף בשיחות אמר לכתבים שהמשלחת האיראנית הפגינה בסבב השיחות הנוכחי "גישה מעט מציאותית יותר" בהשוואה לסבב השיחות הקודם לפני כמה שבועות. הבכיר האמריקאי ציין כי שש המעצמות מאוחדות בעמדתן בנוגע לדרישה מאיראן לצמצם באופן משמעותי את מספר הצנטריפוגות להעשרת אורניום שבידיה, וכן בנוגע לדרישות נוספות מהאיראנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ