בית המשפט במצרים אישר את עונש המוות ל-183 פעילי האחים המוסלמים

מבין 683 מורשעים שנידונו למוות על אישומים שונים, מהסתה ועד רצח, עונשם של ארבעה הומר במאסר עולם והיתר זוכו. גזר הדין גרר גינויים מחוץ למצרים

אי-פי וד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי וד-פ-א

בית משפט במצרים אשרר היום (שבת) את עונש המוות שהוטל על יותר מ-183 פעילי האחים המוסלמים, בהם מנהיגה העליון של התנועה מוחמד בדיע. באפריל, המליץ השופט סעיד יוסוף על עונש מוות ל-683 הנאשמים בתיק, בפסיקה שהובילה לגינוי בינלאומי והעלתה ספקות באשר לעצמאותה של מערכת המשפט במצרים. עורכי דין אמרו כי המורשעים יכולים עדיין לערער על ההחלטה.

התיק עוסק במתקפה על תחנת משטרה בעיירה אל-אדווה הסמוכה לעיר מיניה שבדרום מצרים ב-14 באוגוסט, שבה נהרגו שוטר ואזרח. המתקפה בוצעה כנקמה לאחר שהמשטרה הרגה מאות בני אדם במהלך פיזור הפגנות המחאה של האחים המוסלמים בקהיר, שנערכו בעקבות הדחתו של הנשיא הקודם מוחמד מורסי על ידי הצבא ביולי. מאז הפלת שלטונו של מורסי, שהשתייך לאחים המוסלמים, פעלו הרשויות ביד קשה נגד האיסלאמיסטים, והוציאו את התנועה אל מחוץ לחוק.

מבין 683 המורשעים, כולם מלבד 110 נשפטו בהיעדרם. עונשי מוות במצרים הנגזרים על נאשמים שאינם נוכחים במשפט מבוטלים אוטומטית אם הם מסגירים את עצמם או נתפסים, ובמקרים אלה נערך משפט חוזר. השופט שקבע את גזר הדין הראשוני הוא זה שאישר אותו היום, ומלבד זאת המיר את עונשם של ארבעה במאסר עולם וזיכה 496 נאשמים. בין הנידונים למוות נוצרי קופטי ואדם עיוור, כך מסר אחד מעורכי הדין בצוות ההגנה. האישומים נעים בין חבלה והטלת אימה על אזרחים ועד לרצח.

קרובי חברי האחים המוסלמים, לאחר אישור גזר הדין היוםצילום: AFP

ישנם דיווחים סותרים על מספר הנידונים למוות, וברשת הטלוויזיה אל-ערביה צוטט עורך דין שאמר כי מדובר ב-197 נאשמים. בכל מקרה, גזר הדין שניתן היום הוא עונש המוות ההמוני הנרחב ביותר שאושר במצרים. עורכי דין מטעם ההגנה כינו את המשפט ההמוני "פארסה", ואמרו כי רבים מבין הנאשמים כלל לא היו נוכחים במקום בעת העימותים.

מנהיג התנועה בדיע מוחזק בבית כלא בקהיר ונגדו מתנהלים כמה תיקים נוספים. ביום חמישי, בית משפט המליץ על עונש מוות לבדיע ול-13 חברים נוספים בתנועה בתיק אחר. גזרי הדין יועברו כעת לרשות החוק האיסלאמית העליונה במדינה, המופתי הגדול, שיקבע אם לאשר או לדחות אותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ