המורדים בעיראק כבשו עוד שלוש ערים והשתלטו על מעבר גבול עם סוריה

הערים ענה וראווה במערב נפלו לידי דאע"ש ללא לחימה; בתיכרית, שנכבשה לפני שבוע, התגלו היום 84 גופות של חיילים, שככל הנראה הוצאו להורג

לוגו ד-פ-א
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ד-פ-א
ד-פ-א

המורדים האיסלאמיסטים בעיראק השתלטו בסוף השבוע על שלוש ערים נוספות במערב המדינה, כך דיווחה היום (שבת) התקשורת העיראקית. לוחמי ארגון "המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה (דאע"ש) השתלטו על הערים ענה וראווה שבמחוז ענבר במערב המדינה, שמרבית אוכלוסייתו סונית, כך ציטטה רשת הטלוויזיה העצמאית אל־סומריה מפי מקור ביטחוני.

המורדים נכנסו לשתי הערים אחרי שכוחות הממשלה עזבו את המקום, ולפי המקור הביטחוני "השתלטו ללא לחימה על מפקדות המשטרה בשתי הערים". בנוסף דווח כי לוחמי דעא"ש השתלטו על העיר קאים הסמוכה לגבול סוריה, לאחר עימות עם כוחות ביטחון מקומיים.

נפילת מעבר הגבול תאפשר ללוחמים לנוע בין שתי המדינות בקלות רבה יותר ולהעביר דרך הגבול כלי נשק. היא גם מקדמת את שאיפת הארגון להקים ישות איסלאמית המשתרעת על שטחים בשתי המדינות, כמשתמע משמו. שלוש שנות המלחמה בסוריה הותירו חלקים רבים במזרח המדינה בידי המורדים הסונים.

מתנדבים שיעים מתפללים רגע לפני שהם מתנדבים לצבא עיראק במלחמתו בארגון דאע"שצילום: AFP

מן הצד הסורי של הגבול נמצאת העיירה אל-בוקאמל, שהכניסה אליה נשלטת על ידי הזרוע הרשמית של אל-קאעדה בסוריה, חזית א-נוסרה. הארגון נלחם בדאע"ש, אך הסכים להפסקת אש עמם כשהדבר התאים לשני הצדדים. ראש ארגון המעקב אחר זכויות אדם בסוריה אמר כי בימים האחרונים דחקו כוחות דעא"ש את חזית א-נוסרה מאזורים רבים במזרח סוריה.

בשבוע שעבר השתלט הארגון הסוני הקיצוני על מוסול שבצפון עיראק, ועל בית הזיקוק שלה - הגדול במדינה - ועל כמה ערים נוספות מדרום לה, לאורך הכביש המהיר לבגדאד. בתיכרית, שנכבשה גם היא בידי לוחמי דאע"ש, הגיעו היום לחדר המתים בעיר גופות של 84 מתים, מרביתם שוטרים וחיילים, שככל הנראה הוצאו להורג על ידי אנשי הארגון. כך מסר אתמול מקור ביטחוני בעיר. הממשלה הודיעה שכוחותיה הצליחו לפנות במשך הימים האחרונים את המורדים מחלק מהשטחים אליהם נכנסו.

יותר מ–2.5 מיליון שיעים מכל רחבי עיראק התגייסו בשבוע האחרון בהתנדבות לצבא, כדי לסייע להביס את הארגון הג'יהאדיסטי, זאת על פי נתונים שפרסמה הממשלה. ראש הממשלה נורי אל־מאליכי קרא לאחדות לאומית במאבק נגד המורדים והודיע כי לכל מתנדב ישולמו 500 אלף דינר (שווה ערך ל-447 דולר) בחודש, בנוסף על הקצבת מזון בשווי 125 אלף דינר. אתמול צעדו אלפי שיעים בחוצות בגדאד וערים אחרות והפגינו את נכונותם להילחם בקיצונים הסונים, זאת בעקבות קריאתם של כמה מנהיגים שיעים לציבור להתנדב להגן על המדינה.

חייל עיראקי עורך סיור ליד העיירה אל-בוקאמל, עליה השתלטו אנשי דאע"שצילום: AFP

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ