המורדים בעיראק כבשו לראשונה מעבר גבול עם ירדן

ארגון דאע"ש מגביר את אחיזתו לאורך הגבול המערבי של המדינה, ושולט כעת בשלושה מעברים. חמינאי מתנגד להתערבות אמריקאית בעיראק

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים23
לוגו אי-פי
אי-פי

המורדים הסונים הקיצוניים השתלטו על שתי ערי גבול מרכזיות במערב עיראק, אחת הגובלת בירדן והשניה בסוריה, כך מסרו היום (ראשון) מקורות ביטחוניים. זוהי הפעם הראשונה בה מורדי "המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה" (דאע"ש) מגיעים אל פתחה של ירדן, בעלת ברית מרכזית של ארצות הברית המתמודדת עם הלחימה בסוריה בגבולה הצפוני.

באתר אל-קודס אל-ערבי דווח כי בעקבות ההשתלטות על העמדה, ירדן החלה בגיוס כוחותיה לאורך הגבול עם עיראק. מקורות צבאיים ירדנים אמרו כי המדינה החלה בגיוס "עשרות" יחידות בקרבת מעבר אלכראמה הירדני הנמצא בקרבת הגבול עם עיראק.

המורדים שולטים כעת על שלוש עמדות גבול במחוז אנבר שבמערב המדינה, שמרבית אזרחיו סונים. התקדמותם באזור המדברי מקרבת את הארגון, פלג שפרש מאל-קאעדה, צעד נוסף לקראת הקמת מדינה איסלאמית המשתרעת על שטחי סוריה ועיראק. השליטה על הגבול עם סוריה גם מאפשרת ללוחמים להעביר בקלות רבה יותר נשק ממחסנים בעיראק אל המדינה השכנה, ולסייע למורדי הארגון הלוחמים בכוחותיו של אסד ובארגוני מורדים מתונים יותר.

חייל בכוחות המיוחדים של צבא עיראק במהלך סיור ליד הגבול עם סוריהצילום: REUTERS

לדברי גורמים רשמיים בעיראק, המורדים השתלטו על מעבר טוראיביל שבגבול ירדן, ומעבר אל-ואליד שבגבול עם סוריה, לאחר שכוחות הממשלה נסוגו. ההשתלטות על שתי העמדות באה לאחר נפילתן בסוף השבוע של ארבע ערים בידי המורדים - קאים שבגבול סוריה, וכן ראווה, ענה ורוטבה, הנמצאות כולן באזור אנבר במערב המדינה, שמרבית אוכלוסייתו סוני. מאז ינואר, שולטים המורדים על העיר פלוג'ה שבמחוז, ועל חלקים מבירת המחוז רמדי. 

רוטבה נמצאת על הכביש הראשי מבגדאד אל שני מעברי גבול אחרים, ונפילתה מנתקת את הנתיב המרכזי מבירת עיראק אל ירדן. היא עורק מרכזי עבור נוסעים והעברת סחורות, אך בחודשים האחרונים היא משמשת לנסיעות רק לעתים רחוקות בשל ההידרדרות הביטחונית. הבוקר דווח כי במקביל להשתלטותם על ערי הגבול, המורדים פונים מזרחה ומנסים לפנות את כוחות הביטחון מהאזורים הסונים.

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, אמר היום כי הוא מתנגד להתערבות ארה"ב בעיראק ושהאמריקאים מעוניינים להותיר את עיראק תחת ההגמוניה שלה. ההכרזה מגיעה כמה ימים לאחר שנציגים מאיראן וארה"ב שוחחו בווינה על האפשרות לשתף פעולה במבצע צבאי נגד ארגון דאע"ש. ואולם במקביל ביקר גם את אנשי דאע"ש, כשכתב בחשבון הטוויטר שלו שהארגון מחרחר מלחמה בעולם המוסלמי. "הפיצול שדאע"ש מנסים לעשות בעולם המוסלמי משחק לידיהם של הכוחות המתנשאים" - ביטוי איראני המתאר את ארה"ב.

בהמשך היום דיווחו עדי ראייה בסוריה שהצבא הסורי ערך סדרה של תקיפות אוויריות על העיר דיי אל-צור במזרח המדינה, על הגבול עם עיראק, שנתפסה ביום שישי על ידי ארגון דאע"ש. עדי הראייה מספרים שמטוסים צבאיים הפציצו שש פעמים את העיר, וגרמו למותם של 16 איש, כולל שלושה אזרחים. המתקפה נועדה ככל הנראה להגן על עמדת הגבול שהארגון השתלט עליה.

יותר מ–2.5 מיליון שיעים מכל רחבי עיראק התגייסו בשבוע האחרון בהתנדבות לצבא, כדי לסייע להביס את הארגון הג'יהאדיסטי, זאת על פי נתונים שפרסמה הממשלה. ראש הממשלה נורי אל־מאליכי קרא לאחדות לאומית במאבק נגד המורדים והודיע כי לכל מתנדב ישולמו 500 אלף דינר (שווה ערך ל-447 דולר) בחודש, בנוסף על הקצבת מזון בשווי 125 אלף דינר. אתמול צעדו אלפי שיעים בחוצות בגדאד וערים אחרות והפגינו את נכונותם להילחם בקיצונים הסונים, זאת בעקבות קריאתם של כמה מנהיגים שיעים לציבור להתנדב להגן על המדינה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ