קרי נחת בעיראק, המורדים הסונים מבססים את שליטתם בגבול סוריה וירדן

שר החוץ נפגש עם רה"מ אל-מאליכי ולחץ עליו להקים ממשלת אחדות במהירות. מנהיג הכורדים בצפון עיראק הביע תמיכה בשאיפות להגדרה עצמית בחבל

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

מנהיג הכורדים בצפון עיראק הביע היום (שני) תמיכה בשאיפות ההגדרה העצמית של הכורדים, אל מול המשבר שמאיים לפצל את המדינה. "במהלך עשר השנים האחרונות עשינו כל מה שביכולתנו, כל מאמץ אפשרי, והפגנו כל גמישות במטרה לבנות עיראק חדשה ודמוקרטית", אמר מסעוד ברזני בראיון לסי-אן-אן. "למרבה הצער, הניסוי הזה לא הצליח בדרך בה הוא היה צריך", הוסיף.

לדבריו, בעקבות האירועים האחרונים בעיראק, במהלכם השתלטו מורדים סונים על שטחים נרחבים בצפון ובמערב המדינה, "העם הכורדי צריך לנצל את ההזדמנות". כשנשאל על ידי המראיינת, כריסטיאן אמנפור, אם פירוש הדבר שהוא תומך בעצמאות, השיב ברזני: "כפי שאמרתי, זה הזמן כעת עבור העם הכורדי לקבוע את עתידו, ואנחנו הולכים לקיים את החלטת העם".

במהלך היום ביקר שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי בבגדאד, כדי ללחוץ על ממשלת עיראק לתת יותר כוח למתנגדיה הפוליטיים, לפני שהמורדים הסונים ישתלטו על אזורים נוספים. קרי הגיע לבירה במסגרת סיור שהוא עורך במזרח התיכון, שמטרתו המוצהרת היא הקמת ממשלת אחדות חוצת עדות בעיראק.

קרי במצרים, אתמול. לא יבקש מאל-מליכי להתפטרצילום: רויטרס

לאחר פגישתו עם ראש הממשלה נורי אל-מאליכי, הבטיח קרי תמיכה "אינטנסיבית ומתמשכת" של ארה"ב בעיראק, אך אמר כי המדינה המפולגת תשרוד רק אם מנהיגיה ינקטו צעדים דחופים לאחדה. קרי אמר כי ראש הממשלה אל-מאליכי אישר את התחייבותו להתחיל עד 1 ביולי בהקמת ממשלה חדשה, שתכלול יותר סונים וכורדים בעמדות כוח.

עוד לפני הפגישה, ציין גורם רשמי כי קרי לא יבקש מאל-מאליכי להתפטר כפי שדרשו אחרים, משום ש"זה לא תלוי בנו". אולם הוא ילחץ על ראש ממשלת עיראק להקים ממשלה חדשה במהירות, שתהיה יותר קשובה לדרישות הסונים והכורדים למקומות עבודה ולמערכת משפטית הוגנת. כמו כן, נפגש קרי עם המנהיג השיעי הבכיר, עמאר אל-חכים, שהוביל את מאבק המפלגה השיעית; דובר הפרלמנט אוסמה אל נג'יפי, אחד מהבכירים הסונים במדינה; ושר החוץ הושיאר זבארי. 

במקביל, הממשלה ממשיכה לאבד את אחיזתה בגבול המערבי. גורמים רשמיים דיווחו הבוקר כי המורדים הסונים מארגון "המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה" (דאע"ש) השתלטו על שני מעברי גבול נוספים עם ירדן וסוריה במחוז אנבר. כמו כן, הם השתלטו על שדה תעופה בעל חשיבות אסטרטגית בעיר הצפונית תל-עפר. זאת לאחר שאתמול השתלטו המורדים על שני מעברים בגבול סוריה וירדן. זו היתה הפעם הראשונה בה הם הגיעו אל פתחה של ירדן, בעלת ברית מרכזית של ארצות הברית המתמודדת עם הלחימה בסוריה בגבולה הצפוני.

הבוקר הודיעו הרשויות כי 50 אסירים ושבעה חמושים נהרגו בניסיון לשחררם משיירה שהובילה את האסירים באזור העיר אל-חילה, 100 קילומטרים מדרום לבגדאד. הרשויות לא פרסמו מה הוביל למותם של האסירים. זו התקרית השנייה בתקופה האחרונה בה נהרגים אסירים לאחר שחמושים סונים מנסים לשחררם. בתקרית הקודמת, בתקיפה על כלא בעיר בעקובה בשבוע שעבר, נהרגו 44 אסירים סונים, ולטענת פעילים, הסוהרים השיעים אשמים במוות, לאחר שהרגו את האסירים עם התקרבות החמושים לכלא.

המומחים לא מאמינים בצבא עיראק

בעוד צבא בגדאד מתאמץ להתארגן בפאתי בגדאד אחרי שבועיים של נסיגות, מומחים במערב צופים שכוחותיו ימשיכו לנחול הפסדים נוספים במאבק במילציות הסוניות, ולא יצליח להחזיר לידיו את השטחים שכבשו. הערכות מעודכנות של מומחים צבאיים ופוליטיים מערביים שדיברו עם כתבי ניו יורק טיימס, קובעות שכרבע מכוחות צבא עיראק "בלתי יעילים" בקרב, שעוצמתו האווירית של הצבא מזערית, מורל חייליו ירוד, ושהשחיתות פושה בקרב הנהגת המדינה.

החלטתן של מדינות אחרות לתמוך בפעולה צבאית בעיראק תושפע במידה רבה מאיכות צבא עיראק, הרעוע מכפי שהיה מצופה אחרי שנים של אימון בידי ארה"ב. גם בשעה זו מבססים לוחמי ארגון המיליציה המדינה האיסלאמית של עיראק וסוריה (ISIS) את אחיזתם בשטח, ואף מרחיבים אותה אל מעבר לערים בעמק הפרת; הם מבטיחים את שליטתם על דרכי הגישה בין בסיסיהם בסוריה לקווי החזית בעיראק ומפעילים לחץ על ארגונים סונים אחרים להצטרף אליהם.

למרות נחיתתו של קרי בקהיר, נראה שאין תועלת רבה במאמצים לשכנע את הממשלה להפגין פתיחות כלפי הסונים ולהוות משקל נגד לאלימות ודרכי הכפייה והטרור שמטילים אנשי המיליציה הקיצונית. ממשלתו של אל-מליכי פנתה לעשרות אלפי לוחמים ומתנדבים שיעים הרואים בסונים איום, ועד כה לא עשתה שום מחווה משמעותית כלפי הסונים, הערבים או הכורדים.

הכוחות הכורדים האוטונומיים ניצלו את הכאוס שיצר דאע"ש והרחיבו שליטתם בצפון - כולל על עיר הנפט החשובה והבירה הכורדית העתיקה כירכוכ. כרגע רק בגדאד והדרום נותרו בשליטת הממשלה. "עכשיו אנחנו רק מסוגלים להגן על השטח שנותר בידינו", אמר מפקד בצבא עיראק באזור דיאלה, שבו מתנהלים קרבות עם לוחמי דאע"ש וארגונים סוניים נוספים. "מורל ההחיילים שלנו ממש ירוד", אמר המפקד שביקש להישאר בעילום שם.   

למרות מהירות התקדמותם של אנשי המיליציה, גורמים אמריקאיים מעריכים שבגדאד לא תיפול לידיהם. ואולם כמה מרחישי האימה שלהם כבר התממששו, בהם נפילת מוסול, העיר השנייה בגודלה בעיראק. "הרוח ממשיכה לנשוב במפרשי דאע"ש", אמר מקור מערבי שביקש לא להזדהות, "הם מתחזקים עוד ועוד מדי יום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ