עדכונים שוטפים

המורדים הסונים בעיראק השתלטו על עמדה בגבול סוריה

ברחובות בגדאד צעדו אלפי לוחמי מיליציה הנאמנים למטיף השיעי א-סאדר ■ בית משפט במצרים אישר את עונש המוות של 183 חברי האחים המוסלמים ■ כל מה שחשוב ומעניין באזור

לייב בלוג המזרח התיכון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לייב בלוג המזרח התיכון

14:40: הלוחמים הסונים בעיראק השתלטו על עמדה בגבול עם סוריה, לאחר יממה של לחימה בה נהרגו 30 חיילים עיראקים, כך מסרו מקורות ביטחוניים. מורדי הארגון "המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה" (דאע"ש) השתלטו ביום שישי על עיירת הגבול קאים, הנמצאת כ-320 קילומטרים מערבית לבגדאד,  ודחקו ממנה את כוחות הביטחון. כשאנשי משמר הגבול שמעו שהעיר נפלה, הם עזבו את עמדותיהם, כך מסרו מקורות ביטחוניים.

נפילת מעבר הגבול תאפשר ללוחמים לנוע בין שתי המדינות בקלות רבה יותר ולהעביר דרך הגבול כלי נשק, ומקדמת את שאיפתם להקים ישות איסלאמית המשתרעת על שטחים בשתי המדינות.

לוחמי דאע"ש בעיראקצילום: AFP

שלוש שנות המלחמה בסוריה הותירו חלקים רבים במזרח המדינה בידי המורדים הסונים. מן הצד הסורי של הגבול נמצאת העיירה אל-בוקאמל, שהכניסה אליה נשלטת על ידי הזרוע הרשמית של אל-קאעדה בסוריה, חזית א-נוסרה. הארגון נלחם בדאע"ש, אך הסכים להפסקת אש עמם כשהדבר התאים לשני הצדדים. ראש ארגון המעקב אחר זכויות אדם בסוריה אמר כי בימים האחרונים דחקו כוחות דעא"ש את חזית א-נוסרה מאזורים רבים במזרח סוריה.

ברחובות בגדאד, צעדו היום אלפי לוחמי מיליציה שיעים הנאמנים לאיש הדת מוקטדה א-סאדר, במפגן כוח המגביר את המתיחות העדתית במדינה. א-סאדר, שכוחותיו נלחמו בכוחות האמריקאים בעיראק במשך שנים, קרא למצעדים צבאיים ברחבי המדינה.

13:10: בית משפט במצרים אשרר היום את עונש המוות שהוטל על יותר מ-183 פעילי האחים המוסלמים, בהם מנהיגה העליון של התנועה מוחמד בדיע. באפריל, המליץ השופט סעיד יוסוף על עונש מוות ל-683 הנאשמים בתיק, בפסיקה שהובילה לגינוי בינלאומי והעלתה ספקות באשר לעצמאותה של מערכת המשפט במצרים. עורכי דין אמרו כי המורשעים יכולים עדיין לערער על ההחלטה.

התיק עוסק במתקפה על תחנת משטרה בעיירה אל-אדווה הסמוכה לעיר מיניה שבדרום מצרים ב-14 באוגוסט, בה נהרגו שוטר ואזרח. המתקפה בוצעה כנקמה לאחר שהמשטרה הרגה מאות בני אדם במהלך פיזור הפגנות המחאה של האחים המוסלמים בקהיר, שנערכו בעקבות הדחתו של הנשיא הקודם מוחמד מורסי על ידי הצבא ביולי.

מבין 683 המורשעים, כולם מלבד 110 נשפטו בהיעדרם. עונשי מוות במצרים הנגזרים על נאשמים שאינם נוכחים במשפט מבוטלים אוטומטית אם הם מסגירים את עצמם או נתפסים, ובמקרים אלה נערך משפט חוזר. השופט שקבע את גזר הדין הראשוני הוא זה שאישר אותו היום, ומלבד זאת המיר את עונשם של ארבעה במאסר עולם וזיכה 496 נאשמים. גזרי הדין יועברו כעת לרשות החוק האיסלאמית העליונה במדינה, המופתי הגדול, שיקבע אם לאשר או לדחות אותם.

מפגינים צועדים בקהיר בקריאה לבטל את החוק האוסר על קיום הפגנות, 21 ביוניצילום: REUTERS

20/6/2014

18:50: לוחמי ארגון "המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה" (דאע"ש) השתלטו היום על ערים מרכזיות במרכז סוריה, הסמוכות לטריטוריה שכבשו בעיראק. האיסלאמיסטים, שמטרתם היא להקים מדינה איסלאמית נוקשה בשטחי המדינות, השתלטו על הערים מוחסאן, עלבוליל ועלבומאר, כך מסר ארגון המשקיפים לזכויות אדם בסוריה שמושבו בבריטניה.

דאע"ש, המתנגד למשטרו של הנשיא אסד, נלחם גם בכוחות מורדים יריבים בדיר א-זור, מחוז צפוני וחשוב בתעשיית הנפט, שנחרב בשלוש שנות מלחמת האזרחים. הערים עליהן השתלטו נמצאות לאורך נהר הפרת, המחבר בין עיראק לסוריה, ומשמעותיות משום שהן קרובות אל נמל התעופה של דיר א-זור ואל העיר הסורית אל-מיידין, כך מסר הארגון. "אם ישתלטו על אל-מיידין, המשמעות היא שכל הערים החשובות במחוז, מלבד אבו קאמל, יהיו בשליטת דאע"ש", מסר האגון, בהתייחסו לעיירה נוספת בגבול סוריה-עיראק. 

16:15: מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, קרא למועצת הביטחון להטיל אמברגו נשק על סוריה, ואמר כי המעצמות וקבוצות שונות פועלות באופן "לא אחראי" בכך שמעניקות תמיכה צבאית לצדדים הלוחמים. הוא הביע כעס על כך שהקהילה הבינלאומית לא מצאה דרך לסיום הסכסוך שהביא למותם של 150 אלף פעני אדם.

מדינות העולם והאזור תומכות בצדדים השונים, כשרוסיה ואיראן תומכות בכוחותיו של אסד, ומעצמות המערב ומדינות המפרץ הערביות מגבות ברובן את המורדים. "סוריה כיום היא מדינה כושלת. הסכסוך התפשט כעת באופן הרסני אל עיראק, עם זרימת נשק ולוחמים דרך הגבול הפרוץ", אמר באן.

במקביל, הזהיר באן מפני תקיפות אוויריות נגד המורדים בעיראק, שהשתלטו על צפון המדינה. הוא אמר כי לתקיפות צבאיות "עשויות להיות מעט תוצאות ארוכות טווח, והן אף עשויות להיות שליליות אם לא תהיה כל התקדמות לקראת ממשלה כוללת יותר". דבריו התייחסו לטענתם של הסונים בעיראק כי הם מופלים במוסדות השלטון במדינה שהנהגתה שיעית, שמזינה את התקדמותם של המורדים הסונים הקיצוניים.

11:40: מחבל מתאבד פוצץ את מכוניתו בנקודת בידוק בדאהר אל-ביידר שבבקעת הלבנון. לפחות אדם אחד נהרג מלבד המחבל, ועוד כ-20 בני אדם נפצעו, בהם גם עובדי כוחות הביטחון המקומיים.

10:16: סוכנות הידיעות הסורית דיווחה כי מכונית ממולכדת התפוצצה בכפר של תומכי אסד במחוז חמה שמצפון לעיר חומס. משגיחים בריטים שנמצאים באזור כדי לתעד את האלימות סיפרו כי לפחות 37 בני אדם נהרגו ומעל ל-50 נפצעו.

עבדוללה עבדוללה, מועמד לנשיאות אפגניסטאןצילום: אי-פי

19/06/14

18:50: בית משפט בטורקיה הורה על משפט חוזר ליותר מ-200 קציני צבא שנידונו לעד ל-22 שנות מאסר, לאחר שזממו לכאורה להדיח את ממשלתו של ארדואן ב-2003. באיסטנבול הבירה, פסק בית המשפט כי הקצינים - בהם מפקדים לשעבר של הצבא, חיל האוויר וחיל הים - ישוחררו מבית הכלא.

ההחלטה התקבלה יממה לאחר שבית המשפט העליון בטורקיה קבע כי זכויות הקצינים הופרו במהלך המשפט, נגדו נטען כי היה נגוע בפגמים, בהם האשמות על זיוף ראיות. ארדואן בירך בזמנו על משפטם של הקצינים ושל אחרים שזממו להפיל את ממשלתו, והגדיר אותו כסיום עידן של התערבות צבאית בפוליטיקה. מאז, ממשלתו הרחיקה עצמה מההליך המשפטי. הקצינים הורשעו ב-2012, ובית משפט לערעורים אשרר את הרשעתם באוקטובר.

13:10: נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק נפל היום בבית החולים הצבאי שבו הוא עצור בדרכו לשירותים ושבר את רגלו. גורם צבאי בבית החולים מסר לסוכנות הידיעות רויטרס כי מובארק, בן 86, סדק את החלק העליון של עצם הירך בלי לספק פרטים נוספים. מובארק מוחזק בבית החולים מאז אוגוסט.

18/06/14

16:33: בית משפט בטורקיה הרשיע היום (רביעי) את שני מנהיגי ההפיכה הצבאית שהתרחשה במדינה ב-1980, היחידים שעודם בחיים, בפשעים נגד ביטחון המדינה. השניים הם קנאן אברן, בן 97, מי שהיה מפקד הצבא בשעתו והנהיג את ההפיכה. לאחריה הוא כיהן כנשיא טורקיה עד 1989. הנאשם השני הוא טהסין סאהינקאיה, בן 89, מפקד חיל האוויר הטורקי לשעבר, שמשפטו נמשך מאז 2012.

השניים הם מפקדי ההפיכה הראשונים בהיסטוריה הטורקית העומדים למשפט, זאת במדינה בה הצבא הדיח שלוש ממשלות מאז שנות השישים. ההפיכה הצבאית ב-1980 גרמה להפסקת מלחמה קטלנית שהתחוללה עד אז בין קיצוניים בטורקיה, אבל גם הובילה לגל של הוצאות להורג, עינויים והיעלמויות של מתנגדי שלטון. שני הנאשמים - שלא נכחו במשפט בגלל מצבם הבריאותי והעידו בשיחות וידאו ממיטתם בבית חולים - יערערו על פסק הדין, כך מסר עורך הדין שלהם.

נשיא מצרים לשעבר מובארק בבית המשפט בחודש שעברצילום: AP

13:34: המועמד לנשיאות אפגניסטאן עבדוללה עבדוללה, אמר היום כי הוא השהה את העבודה עם גופי הבחירות וביקש מהם להפסיק את ספירת הקולות, בשל הונאה נרחבת לטענתו. "יש להפסיק מיד את תהליך הספירה, ואם הוא יימשך, לא תהיה לו כל לגיטימיות", אמר לכתבים.

סירובו של עבדוללה לפעול עם גופי הבחירות עלולה להביא את המדינה למשבר פוליטי עמוק יותר, ימים לאחר ההצבעה בסיבוב השני. יריבו של עבדללה, אשראף ר'אני אחמדזאי, כלכלן לשעבר בבנק העולמי, עודד מוקדם יותר את כל הצדדים לכבד את התהליך הפוליטי.

תומכיה המערביים של אפגניסטאן חוששים מתרחיש שבו תוצאות קרובות של שני המועמדים לצד הונאות רחבות, יאפשרו למועמד המפסיד לסרב לקבל את תבוסתו. 60% מתושבי אפגניסטאן הצביעו בבחירות, שאמורות להוות את העברת השלטות הדמוקרטית הראשונה בתולדות המדינה. בסיבוב הראשון הוביל עבדוללה עבדוללה, לשעבר שר החוץ של אפגניסטאן, עם 45% מהקולות.

בעוד הקלפיות עוד צריכות להגיע לבירה קאבול לספירתן, עבדוללה אומר כי תוצאות ראשוניות ועדויות נוספות שאסף צוותו מצביעים על הונאה נרחבת. "אנו מכריזים כי מעתה לא יהיה לנו עוד אמון בגופי הבחירות. אני קורא לכל הפקחים שלנו לעזוב את עמדותיהם ולשוב למשרדינו המחוזיים". 

12:20: לפחות 12 בני אדם, בהם תשעה ילדים, נהרגו כשמסוק של צבא סוריה פתח באש לעבר מחנה עקורים סמוך לגבול עם ירדן, כך מסר היום ארגון משקיפים לזכויות אדם בסוריה. עוד דווח כי מרבית הקורבנות הם אזרחים שנמלטו מבתיהם במחוז הדרומי דרעא. בחודשים האחרונים התגברה הלוחמה באזור, עם הישגים למורדים הנאבקים נגד כוחותיו של אסד.

17/06/14

קנאן אברן, מנהיג ההפיכה הצבאית שהתרחשה בטורקיה ב-1980, מצביע באנקרה, 2010צילום: AP

13:22: בית משפט בטורקיה הוציא צו איסור פרסום על דיווחים הקשורים למאמצים לשחרר כ-80 אזרחים טורקיה הנמצאים בידי "המדינה האיסלאמית של עיראק וסוריה הגדולה" (דאע"ש) בעיר מוסול שבצפון עיראק. הצעד ננקט "כדי להבטיח את שלומם" של הטורקים, בהם כ-30 נהגי משאיות וכ-50 אנשי הנציגות הטורקית במוסול, בהם הקונסול הכללי.

16/06/14

23:45: העצרת הכללית של האו"ם אישרה את מינויו של הנסיך זייד רעד זייד אל-חוסיין, שגריר ירדן בארגון, להיות נציב האו"ם החדש לזכויות אדם. הוא יחליף בתפקיד באוגוסט את נאבי פילאי, שתסיים את כהונתה. הנסיך זייד מונה לתקופה של ארבעה שנים, והוא הראשון לכהן בתפקיד ממדינה ערבית או ממדינה באסיה. הוא חלק מהשושלת ההאשמית של בית המלוכה של עיראק וסוריה.

20:51: משרד התובע הכללי במצרים הורה לשחרר ממעצר את עיתונאי אל-ג'זירה עבדאללה א-שאמי, ששובת רעב יותר מ-130 יום, מסיבות רפואיות. שלושה עיתונאים אחרים של הרשת הקטארית עומדים לדין על סיוע לתנועת האחים המוסלמים, שהוכרזה ארגון טרור ביולי האחרון.

א-שאמי שבת רעב במחאה על תנאי מעצרו, והוא אחד מ-13 עצורים ששוחררו מסיבות בריאותיות היום. כולם נעצרו בפיזור מחנות המחאה של תומכי הנשיא המודח מוחמד מורסי בצפון-מזרח קהיר בחודש אוגוסט 2013.

ארדואןצילום: אי–פי

12 העצורים האחרים הם תומכים של האחים המוסלמים. עורכי דינם עתרו למשרד התובע כדי להביא לשחרורם בגלל מצבם הבריאותי. קטאר תמכה בממשלו של מורסי ובאחים המוסלמים, ובשל כך אל-ג'זירה ועובדיה נחשבו לאחר ההפיכה נגד מורסי בשנה שעברה למסייעים לתנועה.

19:08: שוטר מצרי נהרג בעימותים בין אנשי האחים המוסלמים לכוחות הביטחון בדרום קהיר, כך מסר משרד הפנים המצרי. בהודעה נאמר כי חמישה מתפרעים נעצרו. התנועה נחשבת במצרים ארגון טרור.

14:59: שמונה אנשים נעצרו בספרד ואדם נוסף בגרמניה בחשד שהפעילו באירופה תא ג'יהאדיסטי המסייע למלחמה בעיראק ובסוריה. בהודעה של משרד הפנים הספרדי עולה שהמשטרה עצרה את החשודים לאחר שניסו לגייס אנשים לארגון "המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה" (דאע"ש). התא הג'יהאדיסטי באירופה, נמסר ממשרד הפנים הספרדי, הונהג על ידי אדם שחי בספרד ובעבר היה עצור בכלא גואטנמו, לאחר שנעצר באפגניסטאן ב-2001. לא ברור מהי אזרחותו.

אזרחית אפגניסטאן לאחר שהצביעה בסיבוב הבחירות השני לנשיאות המדינה, אתמולצילום: AFP

בגרמניה מסר דובר התובע הכללי במדינה שהמשטרה עצרה גבר בן 30 בעל אזרחות צרפתית, שחשוד בתמיכה בארגון טרור הלוחם בסוריה. עוד נאמר שהחשוד, שמופיע גם בסרטונים של ארגון דאע"ש, נפצע במהלך המעצר. בימים הקרובים יחליט בית המשפט האם לגרשו לצרפת.

14:41: ברית מפתיעה בין שתי מפלגות האופוזיציה הגדולות בטורקיה נכרתה היום (שני), כששתי המפלגות הסכימו להריץ את אקמלדין איהסנולו, דיפלומט ואקדמאי, כמועמד המשותף שלהם בבחירות לנשיאות באוגוסט. עד ינואר השנה, במשך תשע שנים, הוא שימש כמזכיר הכללי של "ארגון הוועידה האיסלאמית", ארגון בין-ממשלתי בו יושבים 57 חברים.

איהסנולו יתמודד מול ראש הממשלה המכהן רג'יפ טייפ ארדואן, אם כי מועמדתו של ארדואן טרם אושרה סופית על ידי מפלגתו AKP. הבחירות באוגוסט יהיו הראשונות בה אזרחי טורקיה בוחרים נשיא, עד כה הפרלמנט הוא זה שבחר בו. ההערכות מדברות על כך שאם ארדואן ינצח, מפלת השלטון AKP תנסה להעניק למשרת הנשיא יותר סמכויות.

ההחלטה על המועמד המשותף הוכרזה לאחר פגישה בין שתי המפגלות - "מפלגת העם הרפובליקאית" (CHP) הממוקמת בשמאל-מרכז של המפה הפוליטית בעיראק ו"מפלגת התנועה הלאומית" (MHP) הימנית. איהסנולו עצמו טרם הגיב על ההודעה.

זירת הפיגוע בחומס שבו נהרגו שבעה אזרחיםצילום: AP

15/06/14

23:22: משטרת מצרים סגרה היום שתי רשתות סופרמרקטים על פי הוראת ועדת שופטים החוקרת את קרנות תנועת האחים המוסלמים. ברשתות החברתיות ובאתרי החדשות נראו שוטרים חמושים מחוץ לסניפי הרשתות "זד" ו"סעודי". לפי דיווחים, זד נמצאת בבעלות חיירת אל-שאטר, סגן יו"ר האחים המוסלמים, נגדו מתנהל משפט לצד הנשיא המודח מוחמד מורסי באישומים של בריחה מבית הכלא וקונספירציה נגד שירותי הביטחון הלאומי במצרים.

בספטמבר הכריז בית משפט במצרים על האחים המוסלמים כארגון טרור והורה להחרים את נכסיו, חודשיים לאחר שמפקד הצבא עבד אל-פתאח א-סיסי הדיח את הנשיא מוחמד מורסי. מקור משפטי אמר כי הסופרמרקטים צפויים להיפתח מחדש תחת ניהול ממשלתי.

17:49: צבא סוריה השתלט מחדש על העיירה קסאב שעל גבול טורקיה בצפון-מערב סוריה, והניסו ממנה את המורדים. נסיגת כוחות המורדים, בהם קבוצות הקשורות לאל-קאעדה, הוא מכה אסטרטגית וסמלית נוספת לכוחות האופוזיציה, שנוחלים לאחרונה מפלות בלחימה מול כוחותיו של אסד ובלחימה הפנימית ביניהם.

סוכנות הידיעות הממלכתית סאנ"א דיווחה כי כוחות הממשלה "השיבו את היציבות והביטחון" לקסאב וכי חבלנים מסירים מוקשים וחומרי נפץ שהוטמנו על ידי "קבוצות טרור". בטלוויזיה שודרו תמונות מקסאב, כפר שרוב תושביו נוצרים ארמנים, ומרביתם נמלטו לאחר התקדמות המורדים באזור במארס. ארגון המשקיפים לזכויות אדם בסוריה, שמושבו בבריטניה, דיווח כי המורדים החלו לסגת ביום שבת, וכוחות הממשלה השתלטו על העיר לאחר עימותים עם הלוחמים הנותרים. עוד דווח כי כוחותיו של אסד קיבלו סיוע מחיזבאללה.

אזורי החוף בסוריה הם המעוזר ההיסטורי של משפחת אסד, ובהם מתגוררים רבים מהמיעוט העלאווי אליו הוא משתייך, פלג של האיסלאם השיעי.

15:11: קרוב ל-250 איש, בהם 33 אזרחים, נהרגו במהלך סיבוב הבחירות השני לנשיאות באפגניסטאן, כך מסר שר הביטחון. "18 חיילים נהרגו ו-74 נפצעו אתמול. נוסף על כך 63 אזרחים נפצעו במקומות שונים ברחבי המדינה", אמר זאהיר עזימי, שהאשים את הטליבאן בהרג ודיווח על 273 תקיפות שונות במהלך יום אחד.

עוד הוא אמר ש-176 לוחמי טליבאן נהרגו 9-93 נפצעו אתמול (שבת) והוסיף כי האיומים הביטחוניים היו גבוהים בהשוואה לסיבוב הבחירות הראשון, שהתקיים ב-5 באפריל. אבל חרף האיומים, למעלה משבעה מיליון אזרחים הצביעו בבחירות, שהתקיימו אתמול. הקלפיות עושות עתה את דרכן ממקומות שונים אל הבירה, קאבול, שם צפויה להתחיל הספירה ביום שישי הקרוב.

14/06/14

13:31: שמונה בני אדם לפחות נהרגו בפיצוץ עז בעיירה במזרח סוריה, ליד הגבול עם עיראק. בתקשורת הממלכתית בדמשק דווח כי עוד אזרחים רבים נפצעו. בטלוויזיה הסורית נאמר כי 30 בני אדם נהרגו בפיצוץ, בעוד שפעילים המזוהים עם האופוזיציה מסרו כי מניין ההרוגים הוא שמונה.

מדובר בעיירה מיאדין, הנמצאת כ-60 קילומטר מגבול עיראק, במחוז דיר א-זור, שבו נמצאים שדות נפט רבים, ושבשטחו התקיימו קרבות רבים בין המורדים לממשלה, ובין פלגי המורדים השונים לבין עצמם.

הפיצוץ אירע כמה ימים לאחר ש"המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה הגדולה" (דאע"ש), פלג שהתפצל מאל-קאעדה, פתח במתקפה נרחבת נגד צבא עיראק, והצליח להשתלט על ערים מרכזיות במדינה. הארגון שולט בחלק גדול בגבול בין סוריה לעיראק, מה שמאפשר לו להניע כוח אדם וציוד בין שתי זירות הלחימה.

שלשום נהרגו שבעה אזרחים בפיגוע בעיר חומס, ברובע הנחשב מזוהה עם משטר אסד. בפיצוץ נפצעו 25 בני אדם. בחודש שעבר נסוגו המורדים מהרובעים בשליטתם בחומס, והמשטר שולט עתה בעיר כולה.

לעדכונים קודמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ