"הארץ"

ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מאליכי דחה היום (רביעי) קריאות לממשלת אחדות. "הקריאות ליצור ממשלת הצלה מהוות הפיכה נגד החוקה ונגד ההליך הפוליטי", אמר אל-מאליכי בפנייה הטלוויזיונית השבועית שלו לציבור בעיראק.

ארצות הברית דחפה לממשלת אחדות בבגדד, בעיקר בשל טענות של המיעוטים הסוני והכורדי, כי נדחקו מהממשלה בשמונה שנות השלטון של אל-מאליכי. גם שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, חזר על הקריאה לממשלת אחדות בפגישתו עם בכירים בממשלת עיראק ביום שני.

אל-מאליכי, שנמצא בשלטון מאז 2006, ניצח בשלישית בבחירות שנערכו במדינה באפריל השנה, וכעת מוטלת עליו מלאכת הרכבת הממשלה. "המטרות המסוכנות של ממשלת אחדות אינן נסתרות מהעין", אמר אל-מאליכי. "זהו נסיון של המתנגדים לחוקה לגדוע את התהליך הדמוקרטי שנמצא בראשית דרכו, ולגנוב את קולות הבוחרים"

אזרחים איראנים מפגינים נגד ארגון דאע"ש, אתמולצילום: AFP

לפחות 57 אזרחים עיראקים נהרגו ו-120 נפצעו אתמול לאחר שמטוסי קרב סורים תקפו כמה מקומות במחוז אנבאר, כך פורסם היום ברשת סי-אן-אן. אתמול האשימו גורמים שונים את ארה"ב בהתקפה, והיום פורסם כי סוריה היא העומדת מאחוריה. סבח קרכוט, העומד בראש מוצעת המחוז אנבאר, אמר לסי-אן-אן שההפצצות פגעו בשווקים ובתחנות דלק בערים רוטבה, אל-וואליד וקאים.

"לרוע המזל, הממשל הסורי ביצע התקפות ברבריות נגד אזרחים במחוז אנבאר", הוא אמר היום, "נקיים ישיבת חירום ברמאדי כדי לדון במצב". הוא הוסיף כי הוא בטוח שהמטוסים היו מטוסי קרב סורים בגלל שהם נשאו את דגל סוריה עליהם וכי יש מידע שהם המריאו ונחתו בבסיסים סורים.

בנוסף, היום נהרגו שלושה חיילים איראנים על הגבול המערבי של איראן ועיראק, כך מסרה סוכנות הידיעות האיראנית פארס, שציטטה מדבריו של גורם ביטחוני. אותו גורם דיווח כי החיילים נהרגו בלילה בין שלישי לרביעי בזמן שערכו סיור לאורך הגבול במחוז קרמאנשה.

מתקני הנפט בבייג'י ב-2009צילום: REUTERS

עוד מסר כי אחד מההרוגים הוא מפקד, ושארגון טרור לא ידוע עומד מאחורי ההתקפה. פרט לכך לא נמסרו פרטים נוספים. איראן הגבירה את השמירה על הגבולות שלה לאחר שארגון המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה (דאע"ש) השתלט על ערים בצפון ומערב עיראק.

בחתילת השבוע נודע כי המורדים הסונים הקיצוניים השתלטו על שתי ערי גבול מרכזיות במערב עיראק, אחת הגובלת בירדן והשניה בסוריה. זו היתה הפעם הראשונה בה אנשי דאע"ש הגיעו אל פתחה של ירדן, בעלת ברית מרכזית של ארה"ב, המתמודדת גם עם הלחימה בסוריה בגבולה הצפוני.

במקביל, כוחות הביטחון של עיראק השתלטו היום בחזרה על בית הזיקוק הגדול במדינה לאחר שנשלט במשך שבוע על ידי אנשי דאע"ש. כך מסרה הטלוויזיה העיראקית. כוחות עלית לחמו במורדים בעימות, שהחל היום בבוקר, בקרבת מקום לבית הזיקוק בעיר בייג'י - השוכנת 250 קילומטר מבגדאד - והצליחו לאבטח את כל הדרכים המובילות לבית הזיקוק.

בית הזיקוק בבייג'י הוא מקור הנפט היחיד בעיראק בינתיים שנפל לידיהם של ארגון דאע"ש, זאת לאחר שצרו עליו במשך שבוע תוך שהם נלחמים בגדוד אחד של הצבא העיראקי ולא נכנעים גם לנוכח תקיפות אוויריות. המאגר בבייג'י מספק יותר מרבע מהנפט המזוקק של עיראק, והוא משמש לצריכה פנימית - בין היתר לבנזין, שמן לבישול ודלק לתחנות חשמל.

עוד נודע היום כי לאחר חודשים של לחימה זה בזה, הזרוע הסורית הרשמית של אל-קאעדה - ארגון א-נוסרה - נשבע אמונים לארגון דאע"ש בעיירת גבול בין סוריה לעיראק. כך דיווח ארגון המעקב אחר זכויות האדם בסוריה, שהסביר כי האיחוד בין שני הארגונים הוא משמעותי כי הוא פותח את הדרך לדאע"ש להשתלט על שני צידי הגבול.

חשיבות נוספת במהלך טמונה בהיסטוריה של שני הארגונים - בחודשים האחרונים שני הארגונים נלחמו אחד בשני באכזריות יוצאת דופן כאשר א-נוסרה משמש כנציג הרשמי של אל-קאעדה בסוריה ודאע"ש כנציג הסורר שפרש מאל-קאעדה. ואילו עתה א-נוסרה מכפיף עצמו לדאע"ש, מה שמעיד על התחזקות דאע"ש. "שני הארגונים הם יריבים, אבל שניהם ג'יהאדיסטים וקיצוניים. שיתוף הפעולה ביניהם ייצור מתח עם קבוצות מורדים אחרות באזור", אומר עבדל רחמן, מארגון המעקב בסוריה.

דאע"ש מאיים להשתלט על בסיס חיל האוויר בלאד, הגדול ביותר בעיראק, ונקודה אסטרטגית עבור צבא ארצות הברית,שהנחית שם את היועצים ששלח למדינה.

הבסיס נמצא כעת תחת התקפה, ויש חשש שיפול לידי המורדים, כך לפי גורמי מודיעין אמריקאים ודוחות פנימיים בבסיס. "אנחנו מעריכים שהארגון יוסיף לאיים על הבסיס ועל השליטה האווירית של צבא עיראק, במסעו דרומה לעבר בגדד", אמר קצין מודיעין אמריקאי.

גם אם דאע"ש ישיג שליטה בבסיס, אין זה מבטיח שלוחמיו ידעו להפעיל את צי המטוסים. אבל, במקרה כזה, לצבא העיראקי לא יהיה כל יתרון על המורדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ