צבא עיראק משתלט מחדש על העיר תכרית שנפלה לידי המורדים

בבגדאד גוברים הקולות נגד אל־מאליכי ובעד ממשלת אחדות: המנהיג הרוחני השיעי קרא לגושים להשיג הסכם, מלך סעודיה הבטיח להתערב

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

צבא עיראק, בגיבוי מסוקי קרב, פתח אתמול במתקפה לכיבוש מחדש של העיר תכרית מידי המיליציות הסוניות. במקביל עסוקים ראשי המפלגות בשיחות, שעשויות לשים קץ לשלטונו מעורר המחלוקת של נורי אל־מאליכי.

המעצמות ופוליטיקאים בבגדאד מזהירים שאם כוחות הביטחון לא יפעלו לכיבוש מחדש של הערים שנפלו לידי דאע"ש, ואם לא תוקם ממשלה שתאחד את העדות המפולגות בעיראק במהירות, המדינה עלולה להתפרק על פי הגבולות העדתיים ולאיים על יציבות המזרח התיכון כולו.

בשדה הקרב, הכוחות העיראקיים מנסים להתקדם אל תכרית מכיוון סמארה שמדרום לה, קו שאסור שהמיליציות הסוניות יעברו, שכן הוא מצוי במרחק של כשעת נסיעה מבגדאד. הכוחות המיוחדים העיראקים כבר הציבו צלפים בתוך האוניברסיטה בתכרית, הם הונחתו שם בפעולה נועזת בשבוע שעבר. מסוקי קרב ירו על מטרות בתיכרית בשבת, ולוחמי דאע"ש נטשו את בניין הממשלה בתכרית, כך מסרו מקורות צבאיים. כוחות צבא נוספים הונחתו במובלעת בצפון לעיר.

חיילים עיראקים בסמארה ביום שישיצילום: REUTERS

דובר הצבא מסר לכתבים שבסוף השבוע נהרגו בתכרית 29 טרוריסטים, ושמפקדיהם מתקשים לפעול מפני "שהמוראל שלהם ירוד". למרות זאת, המורדים מגלים עמידות, והם נהנים מתמיכה של שבטים סוניים מקומיים, כמו גם מאנשי מפלגת הבעת' ששלטה בתקופת סדאם חוסיין.

דאע"ש דוגל בהקמת ח'ליפוּת חדשה בסגנון ימי הביניים, שתמחוק את הגבולות המדיניים מהים התיכון ועד המפרץ הפרסי. אנשי הארגון רואים בכל השיעים כופרים שדינם מוות. הם מתגאים בהוצאתם להורג של מספר רב של חיילים שיעים שנשבו בתכרית.

בהתערבות פוליטית נדירה, שפירושה סוף השלטון בן שמונה השנים של מאליכי, קרא בסוף השבוע האייתוללה הגדול רב ההשפעה, עלי סיסתאני, לגושים הפוליטיים להגיע להסכם ביניהם בנוגע למי שיעמוד בראשות הממשלה הבאה, ומי ימונה ליו"ר הפרלמנט ולנשיא, לפני שהפרלמנט הנבחר החדש ייתכנס בבגדאד ביום שלישי השבוע.

התערבותו של סיסתאני תקשה על אל־מאליכי להמשיך ולשמש ראש ממשלה זמני, תפקיד שהוא ממלא מאז הבחירות לפרלמנט שהתקיימו באפריל. פירוש הדבר שיהיה עליו להרכיב קואליציה שתתמוך בהישארותו בשלטון לכהונה שלישית, ולא, יהיה עליו לפרוש.

דבריו של סיסתאני נמסרו לאחר שבפגישה של הסיעות השיעיות בהשתתפות הקואליציה "מדינת החוק" של אל־מאליכי, לא הצליחו להגיע למועמד מוסכם לתפקיד ראש הממשלה.

בעלי בריתו של מאליכי אומרים שדבריו של סיסתאני, הקוראים לקבלת החלטה מהירה, לא נועדו לדחוק הצדה את ראש הממשלה, אלא ללחוץ על כל המפלגות שלא יעכבו את הקמת הממשלה בשל מריבות פנימיות, נוכח הסכנה להתפוררות עיראק. עם זאת, הם הודו שסיסתאני אינו מרוצה ממדיניותו של מאליכי.

בשיחות עם ג'ון קרי, שר החוץ של ארה"ב, התחייב עבדאללה מלך סעודיה להפעיל את השפעתו ולעודד מוסלמים סונים להצטרף לממשלה עיראקית חדשה רחבה יותר, כדי להילחם ביתר הצלחה במורדים האיסלאמיים. התחייבותו של עבדאללה נחשבת לשינוי משמעותי, לאור חוסר הרצון שגילתה ריאד עד כה לתמוך בממשלה חדשה אם אל־מאליכי השיעי לא יפרוש, וגם היא משקפת חשש גובר ביחס להשלכות האזוריות של ההתקוממות של דאע"ש.

ראשי המפלגות נפגשו אתמול. הסונים העיראקים מאשימים את אל־מאליכי בהרחקתם מכל מוקדי הכוח ובדיכוי עדתם, והם מדרבנים את השבטים החמושים לתמוך במורדים ובדאע"ש הפונדמנטליסטי בראשם. גם נשיא האזור הכורדי האוטונומי סבור שעל אל־מאליכי לפרוש.

התוכנית להגיע למנהיג מוסכם רצופת מכשולים. הכורדים עדיין צריכים להסכים על מועמד לנשיא והסונים, המפולגים בשל יריבויות קשות וההמומים מנפילת עריהם לידי החמושים, חלוקים ביניהם על מי ימונה ליו"ר הפרלמנט.

הצבא העיראקי, המונה מיליון חיילים ושארצות הברית אימנה וציידה בעלות של כ–25 מיליארד דולר, התפורר בצפון מול מתקפת דאע"ש. אלפי מתנדבים שיעיים נענו לקריאה קודמת של האייתוללה סיסתאני שהופנתה לכל העיראקים לעמוד מאחורי הצבא כדי להביס את האיום הג'יהדיסטי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ