המורדים הכריזו על ח'ליפות בשטחים שכבשו בעיראק ובסוריה

הפלג של אל-קאעדה הכריז כי מנהיגו הוא ח'ליף כל המוסלמים. צבא עיראק: הצלחנו לכבוש מחדש את תכרית בסיועה של ארה"ב, אך עדיין מתנהלים קרבות

ניו יורק טיימס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס ואי-פי

הפלג של אל-קאעדה שכבש שטחים בעיראק ובסוריה, הכריז על עצמו כעל ח'ליפות איסלאמית, וקורא לפלגים אחרים בעולם להישבע לה אמונים, כך על פי הצהרה שהועלתה לאתרים ג'יהדיסטים אתמול. המהלך הזה הוא המשך של שאיפותיו של הארגון לפתוח במלחמת קודש, הארגון קורא תיגר בגלוי על המנהיגות המרכזית של אל־קאעדה, שכבר הודיעה על התנערותה ממנו.

הארגון הקרוי "המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה" (דאע"ש), שינה את שמו ל"מדינה האיסלאמית" והכריז על מנהיגו, אבו-באכר אל-בגדאדי, כעל ח'ליף — ראש המדינה, כך בהצהרה.

"הוא האימאם והח'ליף של המוסלמים באשר הם", כתב דובר הארגון אבו מחמד אל-עדנאני, בהצהרה שתורגמה לשפות אחדות וגם שודרה בערבית. "לפיכך, יוסרו 'עיראק וסוריה' משמה של המדינה האיסלאמית מכל המסמכים ומכל המסרים הרשמיים, והחל מתאריך זה שמה הרשמי הוא המדינה האיסלאמית", אמר.

צילום: REUTERS

גורם בכיר בכוחות הביטחון, המנהל את הקרב בתכרית, אמר אתמול שארה"ב חולקת עם צבא עיראק מידע מודיעיני, וכי היא משחקת תפקיד "חיוני" בנסיון לכבוש מחדש את העיר שנכבשה על ידי המורדים. "האמריקאים לצידנו והם חלק גדול מההצלחה שאנחנו נוחלים באזור תכרית", אמר. בנוסף מטיסה ארצות הברית מטוסים מאויישים ולא מאויישים למשימות סיור בשמי עיראק.

אתמול דיווחו תושבים בתכרית כי מסוקים עיראקים הפציצו עמדות של המורדים, כחלק מהמבצע להשתלטות מחודשת על העיר הצפונית. בסוף השבוע פתח הצבא במתקפה על העיר, ביתו של הדיקטטור סאדם חוסיין שמרבית תושביה סונים, שכללה כוחות קרקעיים, טנקים ומסוקים. הממשלה הודיעה כי השתלטה מחדש על העיר, אך אתמול נראה כי המורדים דחקו שוב את הצבא, והם עדיין שולטים בעיר. עדי ראייה אישרו את הדברים, ודיווחו כי עימותים כבדים מתרחשים בצפון העיר.

צבא עיראק הודיע אתמול כי חמישה מטוסי קרב רוסיים הגיעו לעיראק כחלק מעסקה צבאית עם מוסקבה, בעוד המדינה נאבקת במורדים הסונים שכבשו חלקים נרחבים משטחה. "הקבוצה הראשונה של מטוסי סוחוי 25 הגיעו לשטח עיראק, והם יעצימו את יכולות הקרב של חיל האוויר העיראקים בחיסול הטרור", מסר משרד ההגנה. דובר המשרד הוסיף כי המטוסים ייכנסו לשימוש בימים הקרובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ