מפלגת השלטון בטורקיה בחרה בארדואן כמועמדה לנשיאות

למרות המחאה ופרשיות השחיתות, סקרים מעניקים לארדואן ניצחון בבחירות באוגוסט. ראש הממשלה מנוע בחוק מלהישאר בתפקידו כהונה רביעית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מפלגת הצדק והפיתוח (AKP), מפלגת השלטון בטורקיה, הודיעה כי מועמדה בבחירות לנשיאות שייערכו באוגוסט הוא ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן. ההכרזה הצפויה מראש תאפשר לארדואן להתמודד על תפקיד הנשיא לאחר שלוש כהונות כראש ממשלה ולנוכח המגבלה הקבועה בחוק להתמודד על כהונה רביעית בתפקיד.

ארדואן, שב-12 שנות שלטונו הוביל את טורקיה לשגשוג כלכלי חסר תקדים והביא לשינויים משמעותיים באופייה של המדינה, בעיקר בפתיחת המרחב הציבורי לסמלים מוסלמיים, נהנה מפופולריות רבה. למרות ההפגנות נגדו שהחלו לפני יותר משנה, ופרשיות השחיתות שנקשרו בשמו ובשם מקורביו, סקרים עדכניים מעניקים לו 55% תמיכה – פער של יותר מ-20% מהמועמד שאחריו, כך לפי סוכנות רויטרס.

ארדואן, שהתכונן בשנים האחרונות להתמודדות על תפקיד הנשיא, יזם שינויים בחוקת טורקיה שיעניקו לו סמכויות רבות יותר בתפקידו. עוזריו אמרו לרויטרס כי בכוונתו להקים "מועצת חכמים" המורכבת בין השאר מבעלי בריתו, שתפקח על התנהלות הממשלה. זו תהיה הפעם הראשונה שהציבור הטורקי בוחר את הנשיא ולא הפרלמנט.

ארדואן נואםצילום: AFP

אמש הודיעה מפלגה מפלגה פרו-כורדית כי תעמיד מתמודד מטעמה בבחירות הקרובות לנשיאות – צעד שעלול לסכל את ארדואן לנצח כבר בסיבוב הראשון. מפלגת העם הדמוקרטית (HDP), מפלגת שמאל פרו-כורדית, הודיעה כי מועמדה יהיה סלאהאטין דמירטאש, עורך דין בהכשרתו, פעיל זכויות אדם וחבר פרלמנט. ב-2010 הוא נידון ל-10 חודשי מאסר על קשרים לכאורה עם ארגון הטרור מפלגת הפועלים של כורדיסטאן (פ-ק-ק), מאחר שקרא לפתוח בשיחות שלום עם הארגון החמוש.

מאז החלה ממשלת ארדואן לנסות לקיים מו"מ עם פ-ק-ק על הסדר קבע, בייחוד לאחר קריאתו של עבדוללה אוג'לאן, המנהיג הכלוא של הארגון, להפסקת אש בשנה שעברה. במסגרת מאמצי הפיוס, ראש הממשלה הוביל רפורמות חוקתיות חשובות שביטלו מרבית המגבלות המוטלות על המיעוט הכורדי.

פרשנים מעריכים כי מפלגת השלטון תזדקק לקול הכורדי אם היא רוצה שמועמדה לא יזדקק לסיבוב שני בבחירות לנשיאות, שייערכו ב-10 באוגוסט. הסיבוב השני ייערך מאוחר יותר באותו החודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ