הכורדים השתלטו על שני שדות נפט בצפון עיראק

הצעד מחריף את המחלוקת בין הממשלה בבגדאד לחבל הכורדי האוטונומי. במקביל, השהו הכורדים את חברותם בממשלה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

כוחות כורדיים השתלטו אתמול (שישי) על שני שדות נפט בצפון עיראק, ולקחו את הפעלתם מידי החברה הממשלתית. במקביל, פוליטיקאים כורדים השהו באופן רשמי את חברותם בממשלתו של נורי אל-מאליכי. הצעדים מגבירים את המתיחות בין הממשלה השיעית לאזור הכורדי האוטונומי, שהחריפה בעקבות המרד הסוני המאיים לפצל את המדינה לאורך קווים עדתיים ואתניים.

הכוחות הכורדיים השתלטו על מתקני ההפקה בשדות הנפט באי חסן וכירכוכ סמוך לעיר כירכוכ, כך מסר משרד הנפט בבגדאד. ההודעה קראה לכורדים לסגת באופן מידי כדי להימנע "מהשלכות חמורות". לפני חודש השתלטו הכורדים על העיר כירכוכ, לאחר שחיילים עיראקים נסוגו ממנה בעקבות המתקפה של מורדי "המדינה האיסלאמית", שהשתלטו על שטחים נרחבים בצפון ומערב עיראק.

שני שדות הנפט מפיקים יחדיו 450 אלף חביות נפט ביום, אך תפוקתם מוגבלת מאז מארס, אז התבצעה חבלה בצינור הייצוא כירכוכ-ג'ייהאן, המוביל את הנפט מהאזור אל טורקיה. משרד הנפט גינה בהצהרה את הצעד, ואמר כי הממשלה מצפה מהלוחמים הכורדים "לתמוך בכוחות הביטחון הנלחמים בקבוצות הטרור במקום להשתמש במצב כדי לכבוש את שדות הנפט".

לוחמים מהצבא הכורדי "הפשמרגה" במחוז סלאח א דין, הסמוך לכורדיסטאן העיראקיתצילום: רויטרס

בכיר בממשלה הכורדית האזורית אמר כי הכוחות "נאלצו לפעול כדי להגן על התשתיות של עיראק, לאחר שלמדו על ניסיון של משרד הנפט העיראקי לחבל בהן". בהצהרה נמסר כי לעובדי חברת הנפט הממשלתית הובהר שעליהם לשתף פעולה עם הרשויות הכורדיות החל מיום שבת או לעזוב את המקום, וכי תפוקת שדות הנפט תשמש בעיקר לשוק הביתי.

המאמצים להביא להקמת ממשלה חדשה בבגדאד, שתוכל להתמודד עם המרד האיסלאמיסטי, הסתבכו בעקבות המתח בין מאליכי לכורדים. ארה"ב, האו"ם וכוהני דת שיעים, קראו למחוקקים להקים ממשלה חדשה במהירות, שתעמוד מול המורדים הסונים הקיצונים. אך בישיבה הראשונה שערך בשבוע שעבר הפרלמנט שנבחר באפריל הסתיימה ללא הסכמה על מינוי בעלי תפקידים לשלוש המשרות הבכירות הממשלה - ראש הממשלה, הנשיא ויו"ר הפרלמנט. ביום ראשון תיערך ישיבתו השניה של הפרלמנט.

נשיא האזור הכורדי, מסעוד ברזני, הכריז על כוונתו לערוך משאל עם על עצמאות החבל. היחסים הגיעו לשפל השבוע כשמאליכי האשים את הכורדים בכך שאפשרו לבירתם לשמש כבסיס ללוחמי המדינה האיסלאמית ולקבוצות נוספות, בהן חברי מפלגת הבעת' של סדאם חוסיין שהוצאה מהחוק. 

במחאה על ההאשמות, הודיעה הקואליציה הכורדית בפרלמנט כי היא משהה את חברותה בממשלה. שר החוץ הושיאר זבארי, שמגיע ממפלגה כורדית, אמר כי הכורדים ימשיכו להשתתף בישיבות הפרלמנט. זברי הזהיר כי עיראק מסתכנת בנפילה אם לא תוקם ממשלה חדשה ורחבה, משום "שהמדינה מחולקת כעת למעשה לשלוש מדינות". לדבריו אם המנהיגים לא יעמדו מול האתגר הניצב בפניהם, "התוצאות יהיו נוראיות ביותר: פירוק כללי וכישלון". הוא ציין כי הכורדים יבחנו מחדש את החלטתם אם מאליכי יתנצל על דבריו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ