שני המועמדים לנשיאות אפגניסטאן הסכימו לספירה מחודשת של הקולות

כל אחד מהמועמדים טוען כי ניצח בסיבוב השני. בפשרה שהשיג שר החוץ של ארה"ב, הסכימו השניים לקבל את הדין של ספירה מחודשת בחסות האו"ם

רויטרס, "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס, "הארץ"

שני המועמדים שהתמודדו על נשיאות אפגניסטאן הסכימו הערב (שבת) לספירה נוספת של הקולות, שתיערך בחסות האו"ם, בניסיון ליישב את הסכסוך על תוצאות הסיבוב השני של הבחירות שנערכו בחודש שעבר, כך מסר שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי בתום סבב שיחות שנמשך יומיים.

הבי־בי־סי תיעד את רגע ההודעה, במהלכה נראה קרי עמד לצד שני המועמדים, אשראף גאני ועבדוללה עבדוללה, בהשמיעו את הדברים והוסיף כי שניהם יצייתו לתוצאות. "שני המועמדים מחויבים להשתתף ולציית לתוצאות של הבדיקה הגדולה ביותר והכוללת ביותר. כל קול ייספר", אמר קרי במסיבת העיתונאים המשותפת.

המועמד לנשיאות אפגניסטאן עבדוללהצילום: AFP

הספירה המחודשת של שמונה מיליון הקולות תתחיל תוך 24 שעות. סביר להניח שהיא תימשך שבועות אחדים, וכתוצאה מכך יהיה צורך לדחות את השבעת הנשיא החדש שתוכננה להיערך ב–2 באוגוסט.

בהתאם לתוצאות הראשוניות נראה כי גאני ניצח, אך כל אחד מהמועמדים מאשים את רעהו בזיופים בבחירות. בסיבוב השני של הבחירות שנערך ב–14 ביוני קיבל גאני 56.44% מהקולות לעומת 43.45% שקיבל עבדוללה. תוצאות אלה שונות מן הקצה מאלה שהתקבלו בסיבוב הראשון של הבחירות, שנערך באפריל, ובו גאני הגיע למקום השני הרחק מאחורי עבדוללה. נשיאה הנוכחי של אפגניסטאן,

אשרף גאני במסיבת עיתונאים. מואשם בזיוף התוצאות בסיוע גורמים בוועדת הבחירותצילום: AP

קרי, שהגיע שלשום לביקור שאורגן בחיפזון, הודאג מהדיווחים לפיהם עבדוללה מתכנן "ממשלה מקבילה". במסיבת עיתונאים שנערכה בהשתתפות שני המועמדים, אמר כי יש לבדוק כל קלפי וקלפי. לדבריו, הקלפיות בקאבול ייבדקו ראשונות, וכוח בעלות הברית יביא את השאר משאר המחוזות. קרי שיבח את גאני על מחויבותם לתהליך הבחירות: "זהו האיתות החזק ביותר שהתקבל משני המועמדים להשבת הלגיטימיות לתהליך ולדמוקרטיה באפגניסטאן".

חמיד קרזאי, שנבחר לנשיא אחרי סילוק הטליבאן על ידי האמריקאים, פורש אחרי יותר מ–10 שנים בשלטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ