לוגו רויטרס
רויטרס

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי הודיע אתמול כי פערים גדולים ממשיכים לשרור בין איראן לבין שש המעצמות, הנושאות ונותנות איתה על תוכניתה הגרעינית. דברים ברוח דומה נשמעו גם מצדה של טהראן. במקביל מתקרב תאריך היעד להשגת הסכם הגרעין, 20 ביולי.

ארה"ב, בריטניה, צרפת, גרמניה, רוסיה וסין רוצות שאיראן תצמצם את יכולתה לייצר דלק גרעיני, כדי למנוע ממנה את האפשרות לייצר במהירות פצצות אטום. בתמורה לכך הסכימו המעצמות להסיר בהדרגה את הסנקציות הבינלאומיות הפוגעות קשות בכלכלה האיראנית.

איראן טוענת שהיא מעשירה אורניום לצורכי שלום בלבד ורוצה שהסנקציות יבוטלו במהרה. אך העובדה שבעבר הסתירה חלק משמעותי מתוכניתה הגרעינית מפני פקחי האו"ם עוררה את חשדות הקהילה הבינלאומית, ואת החשש מפני מלחמה מזרח תיכונית חדשה אם הדיפלומטיה תיכשל בניסיונותיה להשיג הסדר ארוך טווח.

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, ושר החוץ של איראן, מוחמד זריף, בשיחות הגרעין בווינה. בארה"ב מבטאים גישות שונותצילום: אי־אף־פי

"ברור שישנם עדיין פערים, לכן עלינו לראות אם ביכולתנו להשיג התקדמות כלשהי", אמר קרי לקראת הפגישה עם שרת החוץ האירופית, קתרין אשטון, ושרי חוץ אחרים ממדינות האיחוד האירופי, שבאו לווינה בסוף השבוע כדי להפיח חיים חדשים בשיחות.

קרי הגיע לווינה בשעות הבוקר המוקדמות מקאבול, שבה הצליח להשיג הסכם פשרה בין שני המועמדים בבחירות לנשיאות אפגניסטאן. "חיוני לוודא שאיראן לא תפתח נשק גרעיני וכי התוכנית הגרעינית שלהם תהיה לצורכי שלום. זה מה שאנחנו מנסים להשיג כאן ואני מקווה שנשיג התקדמות כלשהי", אמר.

גם סגן שר החוץ האיראני, עבאס אראקצ'י, השמיע דברים דומים. תחנת "אל עלאם" האיראנית המשדרת בערבית מסרה שאמר כי "עדיין נותרו ויכוחים על כל הנושאים החשובים והעיקריים. לא הצלחנו לצמצם את הפערים בנושאים החשובים ולא ברור אם נצליח לעשות זאת".

מוחמד ג'וואד זריףצילום: אי־פי

אראקצ'י אמר כי אינו פסימי, "אבל גם לא אופטימי במיוחד" בנוגע לסיכויים להשיג הסכם עם שש המעצמות לפני תאריך היעד. "לא התקבלה עדיין הצעה כלשהי. לא הגענו להסכם על ההעשרה ויכולותיה".

הוא הוסיף כי אם השיחות יקרסו, איראן תחדש את ההעשרה בדרג הגבוה, שאותה השעתה ב–20 בינואר כשנכנס לתוקף ההסכם שהושג חודשיים לפני כן. בתמורה לכך איראן זכתה להקלה מוגבלת בסנקציות.

בכיר אמריקאי אמר בשבת כי יהיה קשה לשקול את הארכת ההסכם בלי לראות בתחילה "התקדמות משמעותית בנושאים העיקריים". אך שר החוץ הצרפתי לוראן פביוס העלה מצדו את האפשרות להאריך את המשא ומתן. "אם נצליח להשיג הסכם עד 20 ביולי, בראבו. אם לא נצליח, יהיו שתי אפשרויות: או שנאריך או שנצטרך לומר כי לרוע המזל אין סיכוי להשגת הסכם", אמר פביוס לעיתונאים.

שר החוץ הבריטי ויליאם הייג אמר לעיתונאים כי מוקדם מדי לדבר על המשך המאמצים הדיפלומטיים. "לא מתקבל על הדעת שתושג היום פריצת דרך מהירה, אך נראה מה הסיכויים להשיג התקדמות לפני 20 ביולי". אם לא יושג הסכם, תבוטל ההקלה בסנקציות המוטלות על איראן, וסביר להניח שיוטלו עליה סנקציות מחמירות יותר, בעיקר מצד ארה"ב.

איראן טוענת כי היא מעשירה אורניום ברמות נמוכות מאוד, ואך ורק כדי לתדלק רשת תחנות כוח שהיא מתכננת להקים. בעבר טענה שההעשרה לרמה של 20% או יותר נועדה ליצור חומר לתדלוק כור למחקר רפואי. אורניום מועשר ברמה של 90% משמש לנשק גרעיני, כך ש-20% הם לא איום של ממש.

שרי החוץ של רוסיה וסין לא היו אתמול בווינה משום שהשתתפו בברזיל בכנס המדינות המתפתחות BRICS. במקום זאת, מוסקבה ובייג'ין שלחו לווינה דיפלומטים בכירים.

בנוסף לשיחות הגרעין, קרי ערך אתמול גם פגישה עם שר החוץ הגרמני פרנק-ולטר שטיינמאייר, שרצה לדון בפרשות הריגול האמריקאי בגרמניה. גרמניה ביקשה בשבוע שעבר מראש תחנת הסי־איי־אי בברלין לצאת את המדינה לאחר שהועלו האשמות חדשות על ריגול אמריקאי בבירת גרמניה. קרי, שטיינמאייר ועמיתיהם מבריטניה וצרפת דנו גם בהסלמת האלימות בין ישראל לחמאס ברצועת עזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ