דיווח: חמינאי חישק את צוות מו"מ הגרעין בווינה ללא תיאום עמו

דיפלומטים מערביים וחוות דעת מודיעינית חושפים כי נאום נוקשה של המנהיג הרוחני הפתיע את הצוות האיראני ופגע קשות ביכולתו להתפשר עם המעצמות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
רויטרס

נאום חשוב שנשא המנהיג הרוחני של הפתיע רבים והגביל את יכולת המשלחת האיראנית בשיחות להתפשר עם נציגי שש המעצמות. כתוצאה מכך, עלולים להיפגע הסיכויים להשיג הסכם קבע, עם התקרבות תאריך היעד, 20 ביולי, אמרו אמש דיפלומטים. האייתוללה עלי חמינאי אמר בשבוע שעבר כי איראן צריכה להגדיל משמעותית את יכולתה להעשיר אורניום, למרות לחץ המעצמות לצמצם את ההעשרה כדי להקטין את הסכנה שתייצר פצצת אטום.

בנאום, הדומה בחשיבותו לנאום "מצב האומה" שנושא נשיא בארה"ב, אמר חמינאי כי יש לו אמון מלא בצוות המשא ומתן בראשות שר החוץ מוחמד ג'וואד זריף וסגנו עבאס אראקצ'י. דיפלומטים מקורבים לשיחות אמרו כי הנאום, שכלל פרטים רבים על תוכנית הגרעין ועל דרישות איראן, הפתיע את המשלחת האיראנית. אחד הדיפלומטים אמר שהמשלחת "נדהמה ונבוכה" מדברי חמינאי בתקופה רגישה כל כך במשא ומתן - זמן קצר כל כך לפני תאריך היעד. שני מקורות איראנים אישרו את ההערכה הזאת.

"הוא מביע לכאורה תמיכה בצוות המשא ומתן האיראני, אך בדיקה מדוקדקת של נאום חמינאי מוכיחה כי כוונת דבריו היתה לצמצם את מרווח התמרון שיש למשלחת, וכתוצאה מכך הם מונעים את האפשרות לגשר על ", נאמר בחוות דעת של אחד משירותי המודיעין המערביים.

המנהיג הרוחני של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, בנאום לעם האיראני בחודש שעברצילום: REUTERS

איראן ושש המעצמות חידשו את השיחות ב–2 ביולי, וצוותי המשא ומתן המשיכו בפגישות בבירת אוסטריה, אף שלא נראה סימן משמעותי להתקדמות. שני הצדדים קבלו על כך שעמדותיהם עדיין רחוקות מאוד זו מזו בכל הנושאים העיקריים בשיחות. שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי בא שלשום לווינה, כדי לסייע לפרוץ את המבוי הסתום.

אחד מקרוביו של חמינאי הסביר את המניע של המנהיג הרוחני: "הוא מעל כל הפלגים. הוא חש שחיוני להצהיר על הקווים האדומים שלו בפומבי כדי למנוע אי־הבנה אצל המעורבים בשיחות. הנאום שלו כלל נקודות טכניות. כעת, כל אחד - איראני ולא איראני - מבין בבירור מה פתוח למשא ומתן ומה לא".

באופן חריג, נאום חמינאי כלל פרטים על "צרכי ההעשרה" של איראן, והגן עליהם ממה שכינה "היחס המזלזל" של המערב לרפובליקה האיסלאמית. בכירים במערב אומרים שההעשרה אינה "צורך חיוני" לאיראן, ושהיא יכולה להשיג דלק זול יותר וטוב יותר לכורים האזרחיים מרוסיה ומקומות אחרים.

לדברי חמינאי, איראן תצטרך בטווח הארוך 190 אלף צנטריפוגות (סרכזות) להעשרת אורניום - פי 19 ממספרן כיום. דיפלומטים מהמערב רוצים שמספר הצנטריפוגות האיראניות לא יעלה על אלפים בודדים, כדי להבטיח שלא תוכל לצבור מספיק דלק לפצצת אטום.

שר החוץ של ארה"ב קרי עם עמיתו האיראני זריף בשיחות הגרעין בווינהצילום: REUTERS

"דברי חמינאי הם גם פקודה לצוות שלו וגם מאמץ ברור להרחיק את מסגרת הדיונים , ולמעשה לתקוע השיחות", נאמר בדו"ח המודיעין. בתחילת החודש אמרו מקורות איראניים ומערביים, כי איראן מצמצמת את דרישותיה וכי מספר הצנטריפוגות שהיא דורשת קטן הרבה יותר מהמספר של חמינאי. אך כעת, בעקבות הנאום, יהיה קשה הרבה יותר להשיג מהאיראנים פשרות מרחיקות לכת.

"להערכתנו, דברי חמינאי לא תואמו עם הצוות האיראני בווינה, ונועדו לצמצם את יכולתם לשאת ולתת ביעילות", נאמר בדו"ח, "הם נועדו לשלוח מסר ברור לעולם, שלצוות אין סמכות להתפשר על הנושאים החשובים ביותר, ובראשם היכולת להעשיר אורניום".

דיפלומטים מהמערב ומאיראן אמרו שאחרי נאום חמינאי יקשה מאוד על זריף ואראקצ'י לשכנע את טהראן להסכים לוויתורים בתחום הצנטריפוגות ונושאים אחרים, כגון הדרישה המערבית שאיראן תסגור את מתקן ההעשרה בפורדו, דרישה שלדברי חמינאי היא "מגוחכת".

השיחות יכולות תיאורטית להימשך עוד חצי שנה, אם הצדדים יסכימו. יש האומרים כי ייתכן שהארכה כזאת תהיה חיונית, אך בארה"ב אומרים שיש להתקדם בנושאים חשובים בימים הקרובים כדי שאפשר יהיה לאשר את ההארכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ