גובר הכאוס בלוב: שדות תעופה מושבתים; האו"ם הורה לעובדיו לעזוב

הקרבות במדינה מחריפים, הממשלה חלשה והצבא החדש אינו מצליח להשליט סדר ולהכניע את ארגוני המורדים. לפחות 15 בני אדם נהרגו מאז יום ראשון

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דובר ממשלת לוב הודיע כי 90% מכלי הטיס שחנו בנמל התעופה של טריפולי הושמדו בהפגזה כבדה של ארגון חמושים. על רקע הקרבות הקשים בין מליציות קיצוניות בלוב, קרא האו"ם לעובדיו לעזוב את לוב.

מאז יום ראשון נהרגו לפחות חמישה עשר בני אדם בעימותים בטריפולי ובבנגאזי שבמזרח המדינה. מגדל הפיקוח בנמל התעופה בטריפולי נפגע ביום שני על ידי טילי גראד. "הממשלה שוקלת לבקש עזרה של כוחות בינלאומיים", אמר דובר הממשלה אחמד לאמין ביום שלישי.

שלוש שנים עברו מאז נפילתו של מועמר קדאפי ולוב והתוהו ובוהו בלוב הולך וגובר. הממשלה חלשה והצבא החדש אינו מצליח להכניע את ארגוני המורדים ואת המיליציות הנאבקים ביניהן על כוח פוליטי וכלכלי.

שדה התעופה הבינלאומי של לוב בטריפולי. קרבות בין קבוצות שונות של חמושיםצילום: AFP

חייל לובי דיווח כי שני חיילים נהרגו. כמו כן, נגרם נזק לאולם המכס. עוד ידוע כי שבעה בני אדם נהרגו בטריפולי ביום ראשון בקרבות הקשים ביותר בבירה זה שישה חודשים. לדברי מקורות ביחידות האבטחה והסיוע הרפואי, ביום ראשון לפחות שישה בני אדם נהרגו ו–25 נפצעו בבנגאזי בקרבות בין כוחות הביטחון ומיליציות יריבות.

משלחת האו"ם בלוב הודיעה שסגירת נמל התעופה בטריפולי והתדרדרות המצב הביטחוני מונעות ממנה לפעול. תושבי טריפולי דיווחו שטיל מסוג גראד נפל בשטח שדה התעופה ביום שני בערב. כתב רויטרס בנמל התעופה שמע שאון ירי מערכות נ"מ ונשק כבד מסוגים שונים. גם האזרחים מדווחים על פיצוצים וירי בלתי פוסקים.

בבנגאזי הפגיזו יחידות נאמנות לרמטכ"ל צבא לוב לשעבר חאליפה חפתר את בסיסי המיליציות האיסלאמיות, כחלק מנסיונן להכניע את הכוחות הקיצוניים. יחידות מיוחדות התנגשו עם כוחות המיליציות החמושות בעיר.

שדה התעופה הבינלאומי של לוב בטריפולי, אחת הקבוצות השתלטה על שדה התעופהצילום: AFP

לדברי הצוות הרפואי וכוחות האבטחה בבית החולים בבנגאזי, רוב ההרוגים והפצועים היו אזרחים. לפחות עשרה בתים נפגעו על ידי טילים. משרדי הממשלה והבנקים נסגרו. נמל התעופה של מיסראתה נסגר ביום שני, בעוד שנמל התעופה של בנגאזי סגור מאז חודש ממאי.

כעת משמשים את המדינה רק שני נמלי תעופה קטנים בדרום. הדרך היחידה הנוספת לצאת ולהיכנס מלוב היא דרך הגבול היבשתי לטוניסיה. המצב מזכיר את שנות התשעים, אז היתה לוב נתונה לסנקציות של האו"ם.

מעצמות המערב חוששות שקיצונים ינצלו את התוהו ובוהו במדינה כדי לחצות את הגבול ולהבריח נשק. דרום המדינה המדברית העצומה הפך באחרונה למקלט עבור קיצונים איסלאמים, אותם גירש צבא צרפת ממאלי בתחילת השנה.

עשן מיתמר מעל בתי טריפולי. התושבים מעידים על פיצוצים ויריות בלתי פוסקיםצילום: REUTERS

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ